Ulice v somálském hlavním městě Mogadišo poté, co ho opustili radikálové z

Ulice v somálském hlavním městě Mogadišo poté, co ho opustili radikálové z hnutí al-Šabáb (7. srpna 2011) | foto: AP

Somálci otevřeli po dvaceti letech divadlo. Je to symbol změn, doufají

  • 6
V Somálské metropoli Mogadišu po dvaceti letech opět otevřeli národní divadlo. Islamisté z hnutí al-Šabáb jakoukoliv zábavu na veřejnosti ve válkou rozervané zemi zakázali. Vojákům Africké unie se je ale podařilo z hlavního města vytlačit a centrální somálská vláda se nad Mogadišem nyní snaží získat kontrolu.

V divadle se konalo poslední představení na začátku 90. let minulého století, po převratu a svržení prezidenta Mohameda Barreho. Somálsko tehdy upadlo do vleklé občanské války mezi různými znepřátelenými milicemi a klany. Islamistické hnutí al-Šabáb pak získalo částečně kontrolu nad metropolí i dalšími oblastmi země. A zakázalo v nich veřejnou zábavu.

Západem podporovaná centrální vláda desetiletí neměla prakticky žádný vliv na dění v hladem a násilím sužované zemi. Nedovedla si poradit ani se somálskými piráty, kteří přepadají lodě v Adenském zálivu. V posledních měsících se ovšem situace mírně začala obracet.

Loni v srpnu jednotky Africké unie radikály z Mogadiša vytlačily a al-Šabáb později přišel i o kontrolu své strategické základny v Baidoa. Z ní ho pro změnu vyhnali etiopští vojáci společně se somálskými jednotkami. Pro al-Šabáb to byla už druhá výrazná porážka v posledním půl roce, podotkla agentura AFP.

Somálsko

Somálsko nemá plně funkční centrální vládu už více než dvacet let a o moc spolu válčí různé znepřátelené milice a klany. Část země ovládá al-Šabáb a v zemi působí i somálští piráti, kteří unášejí plavidla v Adenském zálivu. Al-Šabáb má pod kontrolou hlavně obrovské části jižního a centrálního Somálska.

Právě ty postihlo loni nejhorší sucho za posledních několik desítek let. Hladomor pak zabil desetitisíce lidí. Kvůli islamistům tam působí jen málo humanitárních organizací. Povstalci část nevládních a humanitárních uskupení vykázali. Somálsko je jednou z nejnebezpečnějších zemí pro humanitární pracovníky, jejich únosy nejsou nikterak výjimečné. I když se podle OSN podařilo částečně - i díky přísunu pomoci a období dešťů - snížit hrozbu hladu, hrozí v Somálsku i nadále kvůli nedostatku jídla smrt skoro čtvrt milionu lidí.

Nyní v Mogadišu otevřeli po dlouhých dvou desetiletích národní divadlo. Na tisíc lidí přitom sledovalo místní divadelní hru, poslouchalo tradiční hudbu a představení komiků, popsala televize BBC na svém webu.

Somálská vláda otevření divadla označila za znamení toho, že se situace v metropoli neklidné africké země začíná zlepšovat. "Somálsko má literární historii, která se datuje až sedm set let zpátky (...) A cítím, že obnovení této tradice bude hrát roli v mírovém procesu," prohlásil prezident Šarif Šejk Ahmed.

Otevření divadla pod širým nebem nadchlo i diváky. "Znovuotevření divadla po dvaceti letech představuje obrovský krok směrem k obnovení zábavních představení. Lidé v životě potřebují zábavu, nejen neustále se opakující násilí," řekl Somálec Abdirsak Ali během slavnostního otevření divadla.

Budoucnost teď vypadá lépe

"Budoucnost teď vypadá optimističtěji. Somálské literární tradice už upadaly do totálního zapomnění, ale teď po otevření divadla budou mít alespoň lidé možnost někde jít za zábavou," dodal další návštěvník Adan Mohamed.

Džabríl Ibrahim Abdulle, který se podílel na znovuotevření divadla, přirovnal zničený původní divadelní stánek k životům Somálců. "Divadlo bylo každý den devastováno, což zrcadlí životy Somálců (...) Lidé si říkají, když můžeme znovuvybudovat divadlo, můžeme znovuvybudovat naše životy," řekl televizi BBC.

Přesto ani slavnostní chvíle se neobešla v Somálsku bez krveprolití. Jen o den dříve zemřelo nejméně šest lidí, když al-Šabáb zaútočil na uprchlický tábor v Mogadišu, který leží jen několik stovek metrů od divadla. "Lidé jsou dostatečně stateční, aby přišli a užívali si navzdory včerejším útokům, a to je na Somálsku hezké," podotkl Abdulle.

V Somálsku už válčí s hnutím al-Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť
al-Káida, vojenské jednotky několika zemí. Kromě vojáků vyslaných Africkou unií na území země bojují s radikály už několik měsíců keňští a etiopští vojáci. Analytici přesto varují, že al-Šabáb je v Africkém rohu stále velkou hrozbou.

Mogadišo

Mogadišo


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video