Vyhladovělý chlapec živoří na jihu Somálska.

Vyhladovělý chlapec živoří na jihu Somálska. | foto: AP

Somálce trýzní islamisté i vláda, tvrdí ochránci lidských práv

  • 19
Zubožení Somálci, které nyní sužuje hladomor, jsou podle organizace Human Rights Watch obětí rozsáhlého zneužívání lidských práv. Za zločiny v občanské válce mohou kromě radikálů z al-Šabábu i vládní jednotky, tvrdí zpráva organizace. Z utrpení lidí ale viní i Západ a další země Afrického rohu.

Obrázky živořících Somálců sužovaných hladem, kteří se plouží vyprahlou pouští do uprchlických táborů pro základní pomoc, oblétly celý svět. Vyčerpaní lidé ale na své strastiplné pouti musí kromě hladu zakusit i pošlapávání základních lidských práv.

Situace v Somálsku

Somálsko postihlo nejhorší sucho za posledních 60 let a miliony obyvatel sužuje hlad. Další hrozbou je cholera. Několik případů hlásí Světová zdravotnická organizace (WHO) z Džibutska a Etiopie. Nebezpečí nákazy hrozí i u oslabených Somálců. Letos zemřelo v Mogadišu zatím 181 lidí nakažených cholerou.

Autor: ČTK

Podle čerstvé zprávy Human Rights Watch (HRW) se ho dopouští především radikálové z hnutí al-Šabáb, kteří na rozsáhlých územích vládnou tvrdou rukou. Obyvatele pouští ke zdrojům pitné vody jen za úplatu nebo násilně verbují muže do zbraně.

Lidem také běžně brání v přístupu k humanitární pomoci. "Al-Šabáb musí nést břímě za způsob boje, který vede k porušování lidských práv a přispěl k hladomoru," uvedl autor osmapadesátistránkové zprávy s názvem You Don't Know Who to Blame Ben Rawlence.

Mezi oblíbené brutální praktiky islamistů navázaných na al-Káidu podle BBC patří i to, že pálí na vojska prozatímní vlády a mírové jednotky OSN v hustě zabydlených oblastech a nedbají na to, že při bojích umírají nevinní civilisté.

Vláda svévolně vězní lidí

Jenže krutovláda povstalců, kteří vyznávají islámské právo šaría, není to jediné, co tyranizuje obyvatele země, jež už dvacet let nemá regulérní vládu. Rozsáhlých porušování lidských práv se dopouštějí i vojáci přechodné vlády (TFG).

Hnutí al-Šabáb

Hnutí al-Šabáb je odnoží teroristické sítě al-Káida. Vzniklo v roce 1998 a chce v Africkém rohu vytvořit islámský stát. V minulosti rebelové ničili, kradli, případně dále prodávali humanitární pomoc, či příležitostně požadovali od organizací OSN i takzvané bezpečnostní poplatky. Jejich boj, který trvá čtyři roky, si vyžádal desetitisíce lidských životů.

Podle HRW svévolně zatýkají a vězní lidi. Takovým nařčením se ale vláda brání s tím, že se zpráva nezakládá na pravdivých informacích. Podle organizace je viníkem i Západ, který zneužívání lidských práv mlčky přihlíží a na strany konfliktu vyvíjí příliš malý tlak.

Pro Somálce ale podle zprávy HRW není východiskem ani útěk za hranice země. Při putování musí čelit znásilňování nebo vydírání, a to především ze strany keňské policie. Při ochraně Somálců tak zklamávají úplně všichni.

HRW požaduje ustavení vyšetřovací komise v rámci OSN, která by měla identifikovat pachatele násilností. USA, EU a OSN by měly nadto vyvíjet tlak na somálskou přechodnou vládu, aby svoje zákroky vysvětlila, uzavírá zpráva.

INFOGRAFIKA - Sucho a hlad na východě Afriky

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.