Největší solárně-termální elektrárna na světě s názvem Ivanpah Solar Electric...

Největší solárně-termální elektrárna na světě s názvem Ivanpah Solar Electric Generating System se rozprostírá na ploše zhruba 13 kilometrů čtverečných a je blízko hranice mezi státy Kalifornie a Nevada. | foto: AP

Solární elektrárna v Kalifornii upaluje ptáky za letu, ekologové zuří

  • 265
V Kalifornii vyrostl obří komplex solárně-termální elektrárny. Ruku v ruce s obnovitelným zdrojem energie však jde ohrožení některých druhů zvířat. Zřejmě nejvíce na masivní stavbu doplácí lokální ptactvo. Vysoké teploty nad solárními panely totiž doslova upalují místní opeřence zaživa.

Zařízení s názvem Ivanpah Solar Electric Generating System se rozprostírá na ploše zhruba 13 kilometrů čtverečných a leží hranice mezi státy Kalifornie a Nevada. Komplex za 2,2 miliardy dolarů (44,3 miliardy korun), který vlastní firmy NRG Energy, Google a BrightSource Energy, je schopen vyrobit téměř 400 megawattů elektřiny. To stačí uspokojit poptávku pro přibližně 140 tisíc domácností (více o parametrech elektrárny se dočtete zde).

Dokonalý obrázek ekologicky čisté energie pro velký počet domácností však má podle ochránců životního prostředí jednu velkou kaňku. Elektrárna totiž využívá technologii známou jako solárně-termální. Téměř 350 tisíc zrcadel, která jsou velká jako vrata od garáže a řídí je počítač, odráží sluneční paprsky na kotle umístěné na věžích ve výšce 140 metrů. Slunce ohřívá vodu v trubkách kotlů, čímž vzniká pára, která pohání turbíny vyrábějící elektřinu. Nad plochou zrcadel se tak vytváří velmi vysoké teploty, které ve věžích dosahují až 530 stupňů Celsia.

Extrémně horké vzdušné proudy jsou podle všeho doslova zhoubou pro místní ptactvo. Environmentalisté už v okolí solární elektrárny nalezli mrtvé opeřence se spáleným peřím. Jiní pak zemřeli po srážce s obřími zrcadly. Vyšší úhyn je však pouze špičkou ledovce. Z okolí se totiž stáhli dříve hojně se vyskytující orli skalní a jestřábi černoocasí.

Ochránci přírody upozorňují také na nevratné poškození životního prostředí kojotů a želv. Rozsáhlá stavba totiž narušuje jejich přirozené migrační koridory. Vybudování zábran okolo solárního komplexu je navíc podle mnohých hlasů zcela nedostačující.

Ochránci u soudu zřejmě neuspějí

Expert na migraci ptactva Eric Davis pro server independent.co.uk uvedl, že skupiny na ochranu zvířat se nyní snaží zjistit, jak velký problém vybudování solární elektrárny vůbec představuje. "Když do praxe přinášíte nové technologie, moc netušíte, jaké následky může mít," myslí si Davis.

Environmentální organizace Western Watersheds Project už podala žalobu na úřady a organizace, které se účastnily schvalovacího procesu nákladného projektu. Ředitel organizace Michael J Connor si myslí, že při schvalování nebyly vůbec brány v potaz alternativní řešení a dopady na životní prostředí. Připomíná například fragmentaci místní želví populace.

Kalifornská energetická komise uznává, že stavba má "významný vliv na životní prostředí". "Benefity, které projekt nabízí, však tyto vlivy smazává," stojí v prohlášení komise. Zatím to tedy vypadá, že ochránci životního prostředí se svými žalobami u soudu neuspějí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue