Majitelům panelákových bytů v Sokolově došla trpělivost s cenami tepla. Chtějí se odpojit od centrálního zásobování. Radnice je ale proti.

Majitelům panelákových bytů v Sokolově došla trpělivost s cenami tepla. Chtějí se odpojit od centrálního zásobování. Radnice je ale proti. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidé v Sokolově chtějí tepelná čerpadla a solární panely. Radnici to děsí

  • 7
Jsou to jen dva panelákové vchody, ale v Sokolově mohou způsobit revoluci a lavinu. Majitelé 24 bytů na sídlišti ve Slavíčkově ulici se chtějí jako první velký dům ve městě odpojit od centrálního zásobování teplem.

Už v zimě by se někteří lidé ze Slavíčkovy ulice rádi ohřáli mnohem levněji díky investici do soustavy tepelných čerpadel a solárních panelů na střeše.

Vedení radnice a městské firmy Sokolovská bytová, která rozvádí teplo po celém městě, dělá všechno možné, aby lidem z bytového družstva Kalous zmařilo či znepříjemnilo plán na odtržení. Zastupitelé odmítli prodat družstvu malý pozemek před domem, kde měla tepelná čerpadla stát. Odpojování od centrálního zásobování je podle nich proti zájmům a politice města.

Investice bytového družstva

- náklady zhruba 3 miliony korun do technologie kotelny s tepelnými čerpadly a fotovoltaikou
- návratnost přibližně 8 let
- nákup energie na provoz kotelny bude oproti dnešku třetinový
- cena za GJ tepla z centrálního zásobování - 563,50 Kč
- cena za GJ tepla ze soustavy pěti tepelných čerpadel a fotovoltaických panelů - 150 Kč
- úvěr splatí družstvo díky navýšení odvodu do fondu oprav o 5 Kč za každý metr podlahové plochy bytů

Zdroj: Topíme zdarma.cz

"Neumím si představit, že by každý panelák na hustě osídleném sídlišti začal samostatně řešit vytápění. Těm, kteří by u centrálního vytápění zůstali, by se to prodražilo," zdůvodnil místostarosta Karel Jakobec.

Sokolovská bytová zase trvá na tom, aby družstvo Kalous za odpojení zaplatilo. V paneláku s celkem šesti vchody se chtějí oddělit zrovna jen ty dva prostřední, přičemž potrubí centrálního zásobování vede v suterénu skrz celý dům. Šéf Sokolovské bytové Karel Rambousek požaduje, aby družstvo uhradilo přesunutí měřící a regulační techniky. A také přepojení potrubí, aby už neprocházelo prostředním vchodem. "Ponecháním rozvodu tepla uvnitř v obou vchodech by tyto vchody měly tepelné zisky," napsal Rambousek do vyjádření pro stavební úřad.

Jednatel firmy Topíme zdarma Petr Waldhauser, který pro družstvo Kalous celou investici zařizuje, vnímá postup Sokolovské bytové jako obstrukci.

Rozhodne sokolovský stavební úřad, který právě v těchto dnech případ zkoumá. Petra Waldhausera popudila věta místostarosty Karla Jakobce. Ten loni prohlásil, že stavební úřad přechod na jiný typ vytápění nedovoluje a že to zákon umožňuje. Samospráva přitom teoreticky nesmí mít vliv na rozhodnutí státní správy (stavebního úřadu).

"Podle mého názoru místostarosta Jakobec svým vyjádřením hrubě zasáhl do soukromého vlastnictví. Vnímám to jako jeho lobby pro městskou organizaci, která z prodeje tepla těží. Lidé z bytového družstva Kalous chtějí platit méně a sami si chtějí určit, kolik budou platit za gigajoule a kolik tepla spotřebují. Jsou přece svéprávní," řekl Petr Waldhauser.

Když to nejde před domem, dáme články na střechu

Přizpůsobil se. Když tepelná čerpadla nepovolila radnice před domem, naplánoval je spolu s fotovoltaickými články na střechu. Bytové družstvo se chystá ukončit smlouvu s dodavatelem tepla, výpovědní lhůta je tříměsíční. Firma Topíme zdarma začíná jednat s dodavateli technologie.

Stavební úřad se staví zatím spíš na stranu bytového družstva. Úřednice Věra Koláčková totiž v zápisu, který má MF DNES k dispozici, uznala, že "stavební úřad není oprávněn v tomto řízení řešit otázky týkající se vlivu změny způsobu vytápění na snížení účinnosti centrálního zásobování, jeho ekonomiky a provozu". Stejný postoj v tomto sporu zaujaly už dříve také soudy a ministerstvo pro místní rozvoj.

"Pokud by Sokolovská bytová dál investici blokovala obstrukcemi a nelogickými požadavky, žalovali bychom ji pro ušlý zisk a jistě by prohrála," věří Petr Waldhauser.

Úřad má podle něho i podle soudů posuzovat přechod na jiný způsob vytápění jen z hlediska stavebního zákona, a ne podle toho, zda dochází k rozpadu soustavy centrálního zásobování.

"Já respektuji, že nám město neprodalo pozemek pro umístění čerpadel. Ať ale neblokuje snahu vlastníka domu, který si chce topit sám," doplnil Waldhauser. Připravuje další podobné projekty v kraji. Jeden v Nové Roli. "Další potenciální klienti v Sokolově čekají, zda se nám to s bytovým družstvem Kalous povede."

Už dva roky jsou na teplárně nezávislí obyvatelé domu v Krušnohorské ulici v Ostrově. Energii jim vyrábí tepelné čerpadlo (více čtěte zde).

"Šli bychom do instalace tepelných čerpadel po roční zkušenosti znovu. Ušetříte. Kvůli investici jsme nemuseli zvyšovat fond oprav," vysvětlila už dříve obyvatelka domu Jiřina Hanzelová. Všem zájemcům, kteří nechtějí být závislí na centrálním zásobování teplem změnu doporučuje, i přes počáteční problémy se seřizováním čerpadel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video