Byla snad Milada Horáková nacistka? Šéf Dělnické strany Tomáš Vandas před soudem tvrdí, že strana navazuje na tradici prvorepublikových národních socialistů.

Byla snad Milada Horáková nacistka? Šéf Dělnické strany Tomáš Vandas před soudem tvrdí, že strana navazuje na tradici prvorepublikových národních socialistů. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Sokol se stydí za společné vyznání, obvinil Vandas advokáta

  • 271
Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas tvrdí, že ho s advokátem Tomášem Sokolem spojuje podobný pohled na politiku. Zástupci vlády u Nejvyššího správního soudu podsouval, že jeho ultrapravicové uskupení navazuje na stranu, za níž Sokol před lety kandidoval do Senátu.

Už dva dny se Vandas snaží Nejvyššímu správnímu soudu vysvětlit politiku národního socialismu, ke které se otevřeně hlásí v programu. Vláda zastoupená advokátem Tomášem Sokolem je přesvědčená, že Dělnická strana tím navazuje na nacistickou NSDAP.

To Vandas rezolutně odmítá, má za to, že se Fischerův kabinet tímto snaží zbavit "nepohodlné opozice". "Myšlenky Třetí říše jsou nám podsouvány, my hájíme české občany," sdělil soudcům.

Sokol: Národní odpor a Dělnickou stranu tvoří tentýž lidský substrát

Jednání o rozpuštění strany pokračovalo druhým dnem

Proti němu ovšem mluví dva posudky soudních znalců, kteří v programu DS určili jistou shodu několika bodů s předválečnou stranou Adolfa Hitlera.

"Mluví o konspirační teorii o řízení světa, usiluje o právní vymezení etnických skupin," stojí například v jednom dokumentu, jenž má prokázat spolupráci DS s pravicovými extremisty.

Byla i Horáková nacistkou? ptal se Vandas

Vandas trvá na svém, že DS navazuje na národní socialisty první republiky. "Byla snad doktorka Horáková také nacistkou?" obrátil se na soud a odkázal na několik článků o prvorepublikových politicích na webu DS.

Sokol na to reagoval výtkou, že ač jsou Vandasovci obviňování z adorace Hitlerova nacionálního socialismu už dlouho, nikdy se proti tomu neohradili.

Toho předseda "dělníků" využil a připomněl Sokolovi jeho krátké politické angažmá v polovině 90. let, kdy šéfoval straně Svobodní demokraté – Liberální strana národně sociální (SD-LSNS). V roce 1996 za ni advokát kandidoval do Senátu.

Strana se po listopadu 1989 přihlásila k nejstaršímu českému původnímu politickému subjektu Česká strana národně sociální, která za první republiky patřila ke takzvaným stranám Hradu a významně se podílela na demokratizačním procesu zrozeného Československa.

Sokol: Nemíním Vandase dovzdělávat

"Také jste se distancoval od národního socialismu Hitlerovy Třetí říše, když jste byl předsedou této strany?" obrátil se Vandas na Sokola. Ten ale nad otázkou jen mávl rukou a řekl soudu, že necítí potřebu Vandase poučovat o rozdílu mezi DS a SD-LSNS.

"To s tím vůbec nesouvisí, to byla normální politická strana vzniklá spojením s tehdy jedním z nejliberálnějších subjektů na území státu. Šlo o regulérní, demokratickou stranu, která absolutně neměla s fašismem nic společného," vysvětlil později iDNES.cz.

Vandas ovšem míní, že se bývalý ministr vnitra za tuto politickou aktivitu stydí. Podle něj mají obě strany velmi mnoho programových bodů a myšlenek.

"Zřejmě za to, že vyznával ty samé myšlenky jako my. Byl předsedou politické strany, která také vyznávala myšlenky českého národního socialismu jako my," sdělil Vandas iDNES.cz.

To je podle politologa Josefa Mlejnka nesmysl. "Nevzpomínám si, že tehdejší Sokolovo uskupení ve veřejném prostoru rozjíždělo stejná témata jako Dělnická strana. Ona naopak vystupovala velmi liberálně," vysvětlil Mlejnek iDNES.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video