Tomáš Sokol

Tomáš Sokol - Tomáš Sokol | foto: David Neff, MF DNES

Sokol: „Kapříky“ by neměl trestat stát, ale diváci

  • 493
- Korupci ve fotbale by neměl trestat stát, není to v obecném zájmu. To si myslí Tomáš Sokol, advokát fotbalového manažera Ivana Horníka. Tvrdí, že pokud stát bude trestat za uplácení rozhodčích, zasypou policii trestní oznámení od lidí, kterým se nelíbí třeba výsledky soutěže miss.

"Na stát se budou sypat trestní oznámení lidí, kterým se nebude líbit výsledek utkání v jakémkoliv sportu a policie se jimi bude muset zabývat. Je jedno, jestli půjde o volejbal, gymnastiku nebo o soutěž o královnu krásy. Nakonec nebudou dělat nic jiného," řekl iDNES Sokol.

Stát podle něj mohl dosud tvrdit, že to není jeho věc, ale problém konkrétních sdružení, která sportovní klání, například ve fotbale, organizují. "Je věcí dobrovolného sdružení, aby si prosadilo dodržování pravidel a to i s tím rizikem, že se to nepodaří a dobrovolné sdružení se rozpadne. Lidé na to mohou reagovat tak, že tam nebudou chodit," uvedl advokát Sokol.

Pokud ale bude stát trvat na tom, že se v případě Ivana Horníka jednalo o obecný zájem, pak nebude mít podle Sokola kam uhnout. "Všichni budou volat: státe, ty už jsi se jednou o nás postaral, tak se znovu postarej. Lidé by se o sebe měli starat v první řadě sami," řekl bývalý ministr vnitra.

Spojovat oblibu fotbalu s obecným zájmem není podle advokáta možné. "Tři čtvrtiny lidí, se kterými jsem se o tom bavil, mi řekli, že jim je jedno, jestli fotbalové utkání probíhá férově nebo ne, protože ho nesledují. Nezajímá je to a nechtějí, aby se z jejich daní stát staral o to, co má dělat dobrovolné sdružení," uvedl Sokol.

Horáček: Korupce ve fotbale ničí podstatu sázek
"Nechci zpochybňovat právní výklad takového odborníka, jakým je Tomáš Sokol. Z mého osobního hlediska je to velmi závažná věc, protože fotbal je národním sportem a prvoligová utkání jsou v centru každodenního zájmu ohromné spousty lidí. Tady bych jeho přístup nesdílel," řekl textař a bývalý majitel sázkové kanceláře Michal Horáček.

Podle něj je korupce zásadním nebezpečím pro sázkové kanceláře. Sázková kancelář nevlastní nic než svou pověst, své renomé. Její reputace se musí vztahovat i na zápasy. Korupce útočí na samu podstatu sázení, protože se sází na události předem nejistého výsledku. Pokud by byly výsledky předem jisté, tak se celý systém rozpadne," řekl iDNES Horáček.

Sokol ale tvrdí, že to není problém případu Ivana Horníka a ostatních obviněných. "Hlupáci poukazují na případy v Německu nebo Belgii, kde se ale jednalo o ovlivnění výsledku v souvislosti se ziskem na sázkách," připomněl Sokol korupční případy v zahraničních fotbalových ligách.

"Tady jsou postihováni ti, kteří chtěli, aby jedno mužstvo vyhrávalo. Nikdo netvrdil, že to bylo kvůli sázení. Pokud by tomu tak bylo, potom je to jednoznačně podvod. Argument se sázením ale v tomto případě neobstojí," vrátil se Sokol k případu Ivana Horníka.

Obecní zájem hájí státní zastupitelství i někteří advokáti
Jiní právníci ale Sokolovy názory nesdílí. "Podle mého názoru se jedná o obstarávání věcí v obecném zájmu," uvedla Klára Slámová, která hájí například Jiřího Kajínka. Nechtěla ale svůj názor více rozvíjet, protože nezná přesné podrobnosti Horníkova případu. Podobný názor měl i další známý advokát, který si ale nepřál veřejně vystoupit proti kolegovi z oboru. 

Státní zástupce Petr Cibulka u soudu s obviněnými z fotbalové korupce argumentoval velkým zájmem diváků o zápasy, sázením i dotacemi, která stát na fotbal dává.

Jeho postoj potvrdil i mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Jan Polanecký. "Domníváme se, že se jedná o státní zájem například proto, že na fotbalové zápasy sází veřejnost své peníze a očekává, že výsledky budou v souladu s pravidly a nebudou ovlivněny ničím jiným," řekl Polanecký.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video