Sojuz zřejmě svedla kratší dráha

  • 7
Nedělní přistání Sojuzu neprovázelo v moskevském řídícím centru obvyklé nadšení, ale hrobové ticho. Spojení se Sojuzem se totiž před přistáním přerušilo. Vzpomínky na Columbii visely ve vzduchu. Jak se nakonec ukázalo, modul dosedl v pořádku. "Dobrý konec je nejdůležitější," poznamenal šéf Ruské vesmírné agentury.

Úkolem Jurije Koptěva z Ruské vesmírné agentury bude zjistit, co se krátce před přistáním do kazašské stepi odehrálo.

Kontrolu omezilo přetížení
Podle expertů se zřejmě modul dostal na příkřejší, takzvanou balistickou dráhu. Při sestupu se zvýšilo přetížení v kabině a omezilo schopnost astronautů kontrolovat plavidlo. Právě proto se mohla přerušit komunikace s řídícím střediskem.

"Sestup byl kratší. Na zemi jsme dosedli dřív, než jsme čekali," potvrdil astronaut Kenneth Bowersox. Ruská plavidla v minulosti provedla jen dvě úspěšná balistická přistání, jen v jednom případě ale vezla posádku.

Sojuz přistál ve stepích střední Asie asi 500 kilometrů od předpokládaného místa. "Byla to ta nejkrásnější země, co jsem kdy viděl. Jsem šťastný, že jsme v pořádku dole," přiznal Bowersox cestou do Hvězdného městečka u Moskvy.

Návrat astronautů Kennetha Bowersoxe, Donalda Pettita a Nikolaje Budarina byl z mnoha důvodů napjatý. Šlo o první přistání s posádkou po nehodě Columbie, poprvé se astronauti NASA vraceli v cizím stroji a do cizí země.

Řídící středisko strašila Columbia
Když se modul šestnáct minut před přistáním odmlčel, nervozita v řídícím středisku se dala krájet. Shodou okolností ve stejný okamžik se 1. února přerušila komunikace s Columbií.

Zástupci NASA byli poněkud klidnější jen proto, že Sojuz už oznámil otevření hlavního padáku a měl tak za sebou nejkritičtější fázi sestupu, která se stala osudnou Columbii.

Počítač na palubě ukazoval, že Sojuz mine předpokládané místo přistání. "Trochu se nám z toho rozšířily oči," žertoval Kenneth Bowersox a rukama to názorně předváděl.

"Ale upřímně, nijak hrozné to nebylo. Byla to spíš zajímavá letecká zkušenost," dodal americký testovací pilot. Nejnovější model Sojuzu TMA-1 sestupoval z oběžné dráhy poprvé. Tato verze má vylepšené systémy pro bezpečný návrat na Zemi.

Kosmonauty potrápila mořská nemoc
Kosmonauti museli vydržet přetížení 8G, což je dvojnásobek obvyklé gravitace při sestupu. Kromě Donalda Pettita, který měl poněkud těžší mořskou nemoc, ji přestáli v pořádku. Nevolnost je při prvním návratu z vesmíru po dlouhé době běžná.

Půl hodiny po přistání otevřeli poklop a vylezli na zem, do níž se stroj doslova zavrtal anténami. Po 161 dnech ve vesmíru trojici nikdo neuvítal. Měli ale neobvyklou příležitost návrat si vychutnat.

"Vdechovali jsme vůni země a trávy," uvedl Bowersox. "Skvělý byl i zápach z rozbušek, které otevírají kryty pro padák a anténu." Teprve za dvě hodiny nad astronauty prolétlo pátrací letadlo.

Další dvě hodiny trvalo, než dorazily helikoptéry z Bajkonuru. Přivezly také dva zástupce NASA. Původně jich mělo přijet osm, ale kvůli nedostatku paliva dorazil jen hlavní letecký lékař a astronaut, který zamíří na ISS na podzim.

Lékaře Mikea Duncana upoutaly svěšené padáky podél modulu. Bylo to poprvé v historii NASA, kdy astronauti přistáli v modulu na pevnou zem. Dříve přistávali výhradně do moře.

"Byl bych si ten pohled chtěl vychutnat, ale nebyl čas," přiznal fascinovaný Duncan. Vrtulníky pak všechny odvezly do kazašské metropole Astany, kde je čekalo velké přivítání.

Šéf pilotovaných letů NASA Bob Cabana se neubránil slzám, když své muže spatřil. Během dvou hodin nejistoty si prožil své. Cabana potvrdil, že Rusové už ustavili vyšetřovací komisi.

Sean O'Keefe z NASA ale připomněl, že bez Rusů a jejich Sojuzu by musela být Mezinárodní vesmírná stanice uzavřena, než začnou opět létat raketoplány. "Stanice dál funguje jen díky nim," dodal O'Keefe.

V Hvězdném městečku u Moskvy čekaly na astronauty manželky a děti. Donald Pettit tu ještě asi dva týdny zůstane, než se zotaví z celkové ochablosti a poruch rovnováhy.

DÁLE ČTĚTE:
Sojuz při přistání minul cíl

Záchranáři přenášejí amerického astronauta Donalda Pettita do vrtulníku. (4. května 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video