Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na archivním snímku.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na archivním snímku. | foto: Profimedia.cz

Poláci potrápili ruského ministra, jeho tupolev vrátili do Bratislavy

  • 1245
Cesta ruského ministra obrany Sergeje Šojgua z oslav 70. výročí Slovenského národního povstání se nečekaně zkomplikovala. Polsko a Ukrajina letadlo s jedním z nejbližších spolupracovníků Vladimira Putina odmítly vpustit do svého vzdušného prostoru. Nakonec však Šojgu přeci jen z Bratislavy odletěl.

Reportér ruské agentury na palubě letadla uvedl, že piloti stroje Tu-154 po startu z Banské Bystrice dostali od řídící věže informaci, že Polsko jim neposkytne svůj vzdušný prostor. Letoun se tak musel otočit a vrátit do Bratislavy.

Krize na Ukrajině

Mluvčí slovenského ministerstva vnitra uvedl, že Šojgu dostal nabídku transportu na ruskou ambasádu v Bratislavě, rozhodl se však zůstat na palubě. Po šesté hodině SELČ se situace vyřešila a Polsko dalo letadlu povolení k vstupu do svého vzdušného prostoru. Agentuře Interfax to řekla tisková mluvčí ruského velvyslanectví ve Varšavě Valeria Peržinská.

O hodinu později už byl ruský ministr na cestě domů. „Letadlo Tu-154 s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem v 19:10 středoevropského času odletělo z bratislavského letiště,“ řekl agentuře RIA Novosti Ivan Netík ze slovenského ministerstva vnitra.

Rusové se zlobí

Podle Varšavy může za incident administrativní omyl. Zdroj z polského ministerstva obrany polského webu Gazeta Wyborcza uvedl, že tupolev s ruským ministrem byl původně registrován jako vojenský let. Aby získal povolené k přeletu, musel se nechat zaregistrovat jako civilní let.

Podle Vladimira Titova, náměstka ruského ministra zahraničí, bylo odepření přeletu ruského ministra „flagrantním porušením mezinárodních forem chování“. „Tyto kroky nelze popsat jako něco jiného než hrubé porušení norem a etiky mezistátních jednání,“ řekl Titov.

Není to poprvé od začátku krize na Ukrajině, co měl vysoký ruský představitel potíže s cestováním nad Evropou. Letos v květnu rumunské stíhačky odklonily letadlo ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina, který se vracel z Podněstří (více čtěte zde). Rogozin je jeden z ruských politiků, které zasáhly sankce a nesmí na území EU. Šojgu však na seznamu nechtěných ruských politiků není.

Jak připomíná ČTK, Polsko patří mezi nejostřejší kritiky Ruska kvůli jeho roli v konfliktu na východní Ukrajině. Na oslavách 70. výročí zahájení Slovenského národního povstání kvůli přítomnosti Šojgua chyběl nejvyšší polský představitel Bronislaw Komorowski. Naopak se ho zúčastnil například český prezident Miloš Zeman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video