Šofér autobusu smrti dostal osm let

  • 349
Českokrumlovský soud poslal na osm let do vězení řidiče autobusu, v němž u Nažidel zemřelo 19 lidí. Podle soudkyně jel nedovolenou rychlostí a nezvládl dvoupatrový neoplan. Pavel Krbec zatím neví, zda se proti rozsudku odvolá. Podle obhájce ale trvá na tom, že je jako řidič nevinen.

Pavel Krbec byl odsouzen za obecné ohrožení a padělání veřejné listiny.

Osmačtyřicetiletý taxikář navíc podle soudu pozměnil osvědčení o profesní způsobilosti, aby mohl autobusy vůbec řídit. Deset let proto nesmí sednout za volant motorového vozidla.

Obhájce i žalobkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Řidič: Za nehodu může závada
Krbec se líčení opět nezúčastnil. K rozsudku se odpoledne vyjádřil prostřednictvím svého advokáta Zdeňka Ptáčka. Podle něj trvá na tom, že je jako řidič nevinen. Tvrdí, že příčinou nehody byla skrytá závada autobusu.

"Můj klient si je vědom toho, že žádný rozsudek a trest už bohužel obětem nehody život nevrátí. Více než o trest, který je nepochybně velmi přísný, mu jde o to, zda bude zbytek života žít s tím, že tragédii zavinil," řekl MF DNES Ptáček.

"Je přesvědčen, že před nehodou nejel takovou rychlostí, k jaké dospěl soud, a domnívá se, že příčinou havárie byla skrytá technická závada na autobusu a že jako řidič je nevinen," podotkl.

Na otázku, zda tedy Krbec uvažuje o odvolání proti rozsudku, případně o žádosti o milost prezidenta republiky, advokát uvedl, že odvolání jeho klient bude nyní zvažovat.

"A hovořit o žádosti o milost je velmi předčasné," dodal Ptáček.

Soudkyně: Rozhodování bylo těžké
Předsedkyně senátu Otília Hrehová připustila, že rozhodovat o výši trestu nebylo jednoduché. Na verdikt si nechala týden na rozmyšlenou. Také přiznala, že bolest v tomto případě nejde vyvážit trestem.

Řidiči hrozilo za obecné ohrožení až deset let vězení. "Po technické stránce bylo rozhodování jasné. Týden jsme ale museli zvažovat výši trestu," poznamenala.

Jak ale ujistila, znalecké posudky stoprocentně potvrdily, že řidič jel rychlostí 118 kilometrů v hodině a nepřizpůsobil jízdu stavu silnice.

Senát přitom uznal, že nehodu způsobil obžalovaný z nedbalosti.

"O jeho jízdě vypovídají jak posudky znalců, tak subjektivní pocity cestujících. Podle nich jel rychleji, než v Rakousku, což někteří za jízdy komentovali slovy jede jako prase a jede jako blázen," uvedla soudkyně.

Za polehčující okolnost uznala pouze dosavadní trestní bezúhonnost řidiče.

Řidič měl padělané osvědčení o profesní způsobilosti, neměl praxi s řízením patrového autobusu a neoplan měl odpojený omezovač rychlosti.

Kvality znalců zpochybňoval řidičův obhájce Zdeněk Ptáček. Soudkyně Hrehová namítla, že nevyužil možnosti předložit vlastní posudky. Státní zástupkyně Marie Králová požadovala desetiletý trest. Řidiči podle ní přitížila i neúčast na přelíčení.

Pozůstalí: Nic nemůže vyvážit bolest
Jednání naopak od samého začátku sledovali poškození, příbuzní a blízcí obětí březnové tragédie. Verdikt si jich z Karlových Varů přijelo vyslechnout zhruba dvacet. Spolu s novináři zcela zaplnili malou síň českokrumlovského soudu.

S výší trestu byli spíše spokojeni. Opakovali ale, že ztrátu životů nelze poměřovat ničím. Petra Pudilová, která při nehodě ztratila několik příbuzných včetně dítěte a matky, věří v odstrašující účinek trestu pro další nezodpovědné řidiče.

Oddíl už neoplanem nepojede

Ani chvíli po tragické havárii neoplanu u Nažidel neuvažovali plavci ze Slovanu Karlovy Vary o zániku svého oslabeného oddílu. Mrtvé i zraněné lidi zastoupili jiní. Navíc se oddíl znovu chystá na soustředění. Patrovým autobusem už ale na hory nepojede.

Celý článek čtěte zde

Rozsudek si všichni vyslechli bez vzrušení a rozjeli se zpět domů. Týden procesu s řidičem zájezdového autobusu je unavil.

"Je škoda, že obžalovaný opět nepřišel, aby se nám podíval do očí," pronesl Josef Pudil. Se svou manželkou sice havárii přežili, ale ztratili při ní několik příbuzných a dítě.

"Čekali jsme, že bude od začátku spolupracovat a přizná vinu. Trest je dost odstrašující pro další nezodpovědné řidiče," uvedla jeho žena Petra.

Řidičova obhajoba byla arogantní, tvrdí lidé
Podle lidí, kteří se procesu účastnili, byla řidičova obhajoba arogantní, když se snažila za každou cenu vyvinit řidiče bez náznaku omluvy. Mrzelo je, že kromě karlovarské radnice, která je podpořila morálně i finančně, se jejich bolestí nikdo nezabýval.

Stát pamatoval na devatenáct zemřelých pouze uzákoněným pětitisícovým příspěvkem na pohřeb. Kdo přežil, dostal pár korun za poničená zavazadla.

Zranění a zmrzačení totiž dostanou peníze jen z povinného ručení autodopravce, který neměl pojištěná sedadla autobusu.

"Zranění si neseme dodnes. Nemohu mluvit o spokojenosti s rozsudkem, pokud jen pomyslím na ty, co mezi námi už nejsou. Pro nás těžký čas nekončí, já sám jsem pořád na neschopence," uvedl jeden z cestujících Ivan Cagaň.

Padlo trestní oznámení
Pozůstalí chtějí dostat k soudu i provozovatele autobusu Milana Jurštáka. Předseda občanského sdružení Nažidla 2003 Josef Pudil potvrdil, že na něj už podali trestní oznámení.

"Dopravce neměl vůbec pustit autobus k jízdě. Měl tady sedět na lavici obžalovaných. Doufám, že na něho právně dosáhneme," řekl Karel Hart, který přišel při nehodě o jednadvacetiletého syna.

"Na obvinění trváme, zabývá se jím sokolovská policie," ujistil předseda sdružení Josef Pudil.

Systém kontroly řidičů a vozidel je podle něj prohnilý. Autobus špatně prohlédla stanice technické kontroly. Řidiči nemusejí projít psychotesty. Zaměstnavatelé je nutí spěchat. Silnice v Česku neodpovídají podle znalců technickým normám.

"Snad si tohoto soudu povšimnou odpovědné orgány, aby se začaly zabývat těmito nedostatky. Alespoň tím, aby se rekonstruovala silnice u Nažidel nebo zde postavila dálnice," povzdychla si předsedkyně senátu Otília Hrehová.

Řidič se přelíčení vyhýbal
Řidič se přelíčení vyhýbal kvůli špatnému psychickému stavu. "Nedokážu s tím žít. Pořád přemýšlím, že skončím se životem, ale má rodina a kamarádi autobusáci se u mě střídají a pořád mne tu drží," svěřil se. - rozhovor s odsouzeným řidičem čtěte zde

Přestože vezl 52 cestujících, řítil se s patrovým neoplanem nedovolenou rychlostí. Najel na krajnici a dostal smyk. Vozidlo vylétlo ze silnice a převrátilo se ze svahu. Devatenáct lidí zemřelo, 34 bylo převážně těžce zraněno. - více o nehodě a fotografie zde

Přeplněná soudní síň v budově českokrumlovského okresního soudu. Pozůstalí si přišli poslechnout rozsudek nad řidičem autobusu, v němž u Nažidel zemřelo 19 lidí. (21. listopadu 2003)

Předsedkyně senátu českokrumlovského okresního soudu Otília Hrehová vynáší rozsudek nad řidičem autobusu, v němž u Nažidel zemřelo 19 lidí. (21. listopadu 2003)

Právní zástupce řidiče autobusu Zdeněk Ptáček poslouchá zdůvodnění rozsudku. Soud poslal jeho klienta na osm let do vězení, protože jel nedovolenou rychlostí a nezvládl dvoupatrový neoplan. (21. listopadu 2003)

Jednání od samého začátku sledovali poškození, příbuzní a blízcí obětí březnové tragédie. Verdikt si jich z Karlových Varů přijelo vyslechnout zhruba dvacet. (21. listopadu 2003)

Karel Fiala, který se účastnil tragického březnového zájezdu, poslouchá verdikt v síni českokrumlovského okresního soudu. (21. listopadu 2003)

Poškození se po skončení soudního řízení navzájem uklidňují. Shodli se, že věří v odstrašující účinek trestu pro další nezodpovědné řidiče. (21. listopadu 2003)

Josef Pudil, který se také účastnil tragického zájezdu, telefonuje při odchodu ze soudní budovy poškozeným, kteří nemohli na jednání soudu přijet. (21. listopadu 2003)

,

Video