Případná velká koalice by podle sociologů občany od voleb odradila ještě víc. Ilustrační foto.

Případná velká koalice by podle sociologů občany od voleb odradila ještě víc. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Sociologové: Trvání patu snižuje voličské nadšení

  • 19
Ochota občanů jít k volbám klesá úměrně k délce povolebních jednání politiků. Vyplývá to z výzkumu, který provedl Sociologický ústav společně s CVVM. Podle sociologa Lukáše Linka by potenciální zájem voličů přijít k urnám ještě snížila případná velká koalice ODS a ČSSD.

Sociologický ústav společně s Centrem pro výzkum veřejného mínění prováděl výzkum mezi 9. a  21. červnem. Mezi ochotou volit, kterou uváděli dotazovaní v prvním a druhém týdnu, je podle Lukáše Linka výrazný rozdíl.

"Zatímco v prvním týdnu by k volbám šlo 60,5 procenta dotazovaných, ve druhém jejich podíl klesl na 57,5 procenta," uvedl Linek.

"Lidé jsou z politických jednání unavení, na druhé straně však nestojí v centru jejich pozornosti," dodává socioložka Kateřina Ptáčková ze společnosti GAC.

Lidi zajímá spíš silniční zákon
V posledních dnech podle Ptáčkové Čechy a Češky zajímají spíše události, které se bezprostředně dotýkají jejich životů. "Rozhodně občany více zajímá nový silniční zákon, a to, jak ho například porušují vysocí policejní důstojníci," domnívá se.

Posuny v povolebních politických jednáních považuje za tak drobné, že se nachází mimo rozlišovací schopnosti většiny běžných občanů. Otázkou podle ní bude, jak lidé zareagují na výsledné politické uspořádání. "Zatím to spíše vypadá, že politici zkouší to, co lidé vydrží," poznamenala.

Již předvolební výzkumy naznačovaly to, že volby budou velmi vyrovnané, lidé proto měli pocit, že na jejich hlasu záleží, míní Linek. Neschopnost politiků se domluvit pak pociťují jako zklamání. V případě velké koalice ODS a ČSSD by mohla ochota lidí volit ještě klesnout, upozornil sociolog.

Socioložka: Vezmou i vládu s marťany
"Pravicoví voliči se snažili svým hlasem zamezit vládě ČSSD, levicoví voliči naopak vládě ODS," tvrdí Linek. Velká koalice by pak podle něj u části občanů vyvolala dojem, že jejich hlas to, kdo bude vládnout, prakticky neovlivnil. Vzhledem k podzimním senátním a komunálním volbám se ale domnívá, že k tomuto řešení budou strany přistupovat opatrně a případně ho prezentovat až jako krajní řešení.

"Když by ale jednání trvala příliš dlouho, tak lidé zřejmě uvítají každou vládu, třeba i s marťany," odkazuje socioložka ke slavnému výroku premiéra Paroubka. Důvěru občanů v politický systém však současná situace podle ní rozhodně nezvýší.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video