Každý den televizi sleduje 90 procent seniorů a třetina mladých do 25 let.

Každý den televizi sleduje 90 procent seniorů a třetina mladých do 25 let. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Čechy svírá stres a nedostatek spánku. U televize tráví 14 hodin týdně

  • 275
Průměrný Čech má 45 hodin volného času týdně, z toho skoro třetinu stráví před televizí, vyplynulo ze sociologického šetření Akademie věd a Masarykovy univerzity. Vice než třetina lidí se pravidelně cítí ve stresu a každý čtvrtý dlouhodobě pociťuje málo spánku.

Šetření nazvaného Proměny české společnosti se loni zúčastnilo přes 5 tisíc domácností. Jejich více než 13 tisíc členů se výzkumníci ptali na různá témata od práce až po rodinný život či trávení času.

Díky tomu zjistili, že na průměrného Čecha připadá téměř 6 a půl hodiny volného času za den, tedy zhruba 45 hodin týdně.

„Nejrozšířenější a také nejdéle trvající volnočasovou aktivitou je sledování televize. V běžný den ji sledují tři dospělí ze čtyř a televize nám v průměru zabírá dvě hodiny denně, tedy téměř třetinu celkového volného času,“ přiblížila Michaela Röschová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Co třeba zjistili sociologové?

  • V roce 2015 byla průměrná týdenní pracovní doba 41,2 hodiny. Více než jeden z pěti lidí ale pracoval týdně 46 a více hodin.
  • Zaměstnání na zkrácený úvazek má 5 procent pracujících. Tři čtvrtiny z nich jsou ženy.
  • V běžný den věnují Češi domácím pracím 2 a půl hodiny. Ženy se podílejí na péči o domácnost více než muži. Domácí práce jim v průměru zabírají o hodinu více než mužům.
  • Míra stresu se zvyšuje s rostoucí pracovní dobou. Tento trend je patrný především u mužů. Pro muže je také přítomnost více nezletilých dětí v domácnosti rizikovějším faktorem než pro ženy.
  • Muži a ženy tráví volný čas podobným způsobem - u mužů je ale častější sport, internet a počítačové hry. Ženy o něco více čtou a poslouchají hudbu.
  • Zprávu z výzkumu je možné číst zde.

Zdroj: Výzkum proměny české společnosti

Pracující na plný úvazek mají průměrně přes 5 hodin volného času denně.

Každý den televizi sleduje 90 procent seniorů a třetina mladých do 25 let. K internetu a sociálním sítím v typický den zasedá 40 procent všech lidí - dva ze tří mladých do pětadvaceti a přibližně každý pátý senior.

Domácími pracemi ženy stráví dvakrát více času než muži

Mužům zbývá více volného času než ženám, protože v českých domácnostech přetrvává tradiční model rozdělení domácích prací. Zatímco ženám trvá vaření, mytí nádobí, uklízení, údržba domu nebo nakupování zhruba 21 hodin týdně, mužům jen 14 hodin.

„Nejméně volného času oproti mužům mají matky s nezletilými dětmi v domácnosti, které si užívají denně o 40 minut volného času méně než otcové. Jeden z důvodů můžeme hledat v tradičním rozdělení rolí. Ženám zabírají domácí práce téměř dvakrát tolik času co mužům,“ doplnila Röschová.

Ukázalo se také, že ženy pracují kratší dobu než muži, i když mají plný úvazek. Týdně je to 41,5 hodiny, zatímco muži s plným úvazkem si týdně odpracují 44 hodin. Rozdíl mezi muži a ženami je přitom největší v rodinách s dětmi, kde muži tráví v zaměstnání až o 9 hodin týdně více než ženy. Single žena naproti tomu pracuje stejně dlouho jako single muž.

„Pracovní dráha žen se přizpůsobuje rodinným okolnostem mnohem více, než je tomu u mužů. Zatímco zaměstnanost a pracovní doba žen se mění podle toho, zda žijí s partnerem, kolik mají v domácnosti dětí a jak jsou tyto děti staré, mezi muži jsou tyto výkyvy v pracovní aktivitě znatelně slabší,“ okomentovala jedna z autorek.

Ženy si také dle získaných dat daleko častěji než muži přejí, aby měly více času samy pro sebe, než mají nyní.

Třetina lidí se pravidelně cítí ve stresu

Ženy na mateřské či rodičovské dovolené také mají největší problém s nedostatkem spánku. Tímto problémem podle svých slov trpí každý čtvrtý Čech, nejvíce však lidé od 35 do 44 let. Spánkový deficit pociťuje třetina lidí v této skupině.

Dost spánku nemají především lidé, kteří se cítí ve stresu a pod tlakem času - tento pocit se pravidelně dostavuje u více než třetiny dospělých. Ti si také častěji stěžují na horší zdraví, více kouří a méně sportují.

„Pocit stresu se vyskytuje ve zvýšené míře u lidí, kteří pracují déle než 46 hodin týdně. Delší pracovní doba tak může mít za následek určitá zdravotní rizika. Abychom to ale mohli říci s jistotou, potřebujeme mít dlouhodobé údaje o délce pracovní doby a zdraví, které nám přinesou další ročníky našeho výzkumu,“ doplňuje Röschová.

Před několika dny odstartoval druhý ročník šetření, kterého se zúčastní většina domácností zkoumaných během toho prvního. Průzkum jako takový budou badatelé provádět každoročně až do roku 2018.

„Sledování situace stejných domácností po dobu více let pomůže přinést informace nejen o zdravotních rizicích dlouhé pracovní doby, ale také o problémech matek na trhu práce či hrozbě upadnutí do chudoby mezi různými skupinami obyvatel,“ vysvětlila Röschová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue