Pyžamo nepatří na úřad, vzkázala dublinská sociálka líným klientům.

Pyžamo nepatří na úřad, vzkázala dublinská sociálka líným klientům. | foto: Archiv firmy

Sociální úřad v Dublinu zakázal lidem v pyžamu vstup do budovy

  • 70
Dublinský úřad pro sociální dávky zakázal do budovy vstup lidem, kteří mají na sobě jen pyžamo. Takové oblečení je prý vhodné jen pro domácí užití. Nevkusní klienti v domácím oblečení trápí ale i hypermarkety a vadí i lidem na ulici.

Oznámení na sociálním úřadě v Dublinu varuje žadatele, že "pyžama nejsou považována za odpovídající oděv při návštěvě úřadu," píše BBC. Nařízení pravděpodobně vzešlo z vlny stížností klientů úřadu sociální podpory. Není to ale zdaleka poprvé, kdy si na "spáče" na veřejnosti někdo stěžoval.

Ředitel základní školy v Belfastu Joe McGuinness musel předloni pokárat rodiče vyzvedávající děti ze školy autem. Při svozu svých ratolestí se totiž neobtěžovali převléknout z domácího. "Je to nevkusné," poukazoval na zanedbaný vzhled některých rodičů.

Důkazem, že nejde jen o výstřelek několika líných sousedů ze Severního Irska, je případ z obchodního domu Tesco ve velšském Cardiffu, kde u vchodu vyvěsili tabuli s žádostí, aby zákazníci nenakupovali v pyžamu nebo dokonce bosí, jinak nebudou obslouženi.

V Šanghaji je pyžamo symbol boháčů

A kde se vlastně individua oblečená na ulici jen v pyžamu vzala? Podle režisérky Maye Derringtonové, která v roce 2010 natočila tematický dokument Pyjama Girls, fenomén vznikl v Dublinu na přelomu tisíciletí. "Mezi lidmi, co tu bydlí, vládne přesvědčení, že jejich domov nekončí u jejich dveří. Tak nějak si udělali z celého města svoji ložnici," vypráví režisérka.

Rozšířil se mezi chudšími obyvateli, hlavně mezi ženami. Tento trend ale proniká i do britských měst. Do již zmíněného Cardiffu, Manchesteru nebo Liverpoolu. "Samozřejmě to má i jiné příčiny, třeba vysokou míru nezaměstnanosti. Kdo nejde do práce, může celý den courat v pyžamu," tvrdí Derringtonová.

Ale zatímco v Evropě pobuřuje pár odvážlivců v obchodě či na úřadě, v čínské Šanghaji je na ulici ve "spacím" snad každý. Pohodlná pyžama se tu prudce rozšířila už v 70. letech a místní se k jejich významu postavili tak trochu jinak. Místní boháči je považují za opulentní symbol svobody, bohémové zase za projev nonkonformity. A spousta lidí je nosí jen proto, že je to pohodlné.

Na loňské výstavě EXPO tak vznikaly paradoxní situace, když se vláda rozhodla, že populární pyžama vymýtí. Číňané museli najímat speciální pyžamové hlídky, které posílaly lidi v nočním úboru zpátky domů, aby se převlékli a nedělali ostudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video