Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Sociální sítě jako maják naděje na Haiti, mohou ale být i zneužity

  • 9
K čemu jsou dobré všechny ty blogy, twittery, facebooky a vůbec prvky internetu označované jako sociální sítě? Zemětřesení na Haiti ukázalo, že například dokáží přinést informace z místa neštěstí rychleji než světové zpravodajské portály. Mohou být však i zneužity.

I první fotografie nebyly od profesionálních fotografů, ale z mobilních zařízení obyvatel Haiti. První obrázky ze zničeného Port-au-Prince byly rozmazané, rozostřené a tmavé, jejich obsah ale nemohl být zřejmější. Jedna z prvních fotografií zobrazovala muže na ulici, který stál a křičel do prázdna. Na jiném obrázku neznámá žena zahalená prachem běžela přímo do záběru.

Jde o fenomén označovaný jako občanská žurnalistika. Když "ohluchly" telefony, Haiťané postižení úterním zemětřesením téměř okamžitě použili blogů, Facebooku nebo Twitteru, aby dali světu vědět, třeba jen krátkou zprávou, že jsou v pořádku. Humanitární organizace místo klasického telefonu využívaly volání přes Skype.

Bezprostředně po zemětřesení následovala doslova smršť příspěvků do sociálních sítí. Asi nejznámějším se stal uživatel Twitteru s přezdívkou "troylivesay", když americký zpravodajský server MSNBC odcitoval jeho příspěvky o situaci v hlavním městě Port au Prince. Další uživatel "fredodupoux" z Haiti napsal: "Jestli někdo z Haiti čte tuto zprávu, prosím, jděte do ulic a pomožte lidem venku. Jestli jste to ještě neviděli, tak je to venku dost odporné".

Lidé však dokázali použít internet i jiným způsobem. Na stránkách Koneksyon nebo Červený kříž: hledání příbuzných, které slouží k hledání pohřešovaných osob.

Tyto stránky zaplavily vzkazy typu: "Pořád nemám žádné zprávy od své rodiny. Kdybyste o nich někdo něco věděl, dejte mi prosím vědět..." Dívka, která hledá svého otce, píše: "Snažím se nebrečet ani neztratit naději, ale vím, že hluboko uvnitř zůstávám silná, protože takovou jsi mě vychoval..."

Velmi zodpovědně se chopila katastrofy řada uživatelů Facebooku, každý dnem přibývají nové skupiny s nabídkou pomoci. Jejich počet roste geometrickou řadou. Skupina Earthquake Haiti, která přináší nejen aktuální informace o pomoci, ale sbírá i fotografie z nejrůznějších zdrojů, měl 14. ledna 50 tisíc členů, o den později už skoro 170 tisíc. Zatím nejvíc členů, přes půl milionu, však má Every Person That Joins We Will Donate $1 To Help People In Haiti!

V diskuzích této skupiny se však často objevují příspěvky, že jde o tzv. hoax, tedy podvodnou skupinu. Na internetu nejsou podvody žádnou vzácností. Stejně tak jsou příliš často zneužívány katastrofy a neštěstí při vytváření spamů neboli nevyžádaných e-mailů s komerčním obsahem či viry.

Sociální sítě jsou o to zákeřnější, že závadný odkaz přichází od známého, kdo může neověřenou zprávu rozeslat svým známým a přátelům.

Když se například uživatel Facebooku připojí k některé z mnoha skupin, která odkazuje na haitské zemětřesení, riziku přímého zneužití informací se tak nevystavuje. "Útočník však může využít kontakty a informace o uživateli a vydávat se za něj, následně posílat emaily s phishingem, tedy falešnou výzvou z banky či pojištovny, a získat tak přístup k účtu napadeného uživatele," říká iDNES.cz šéfredaktor Lupa.cz Patrick Zandl.

Počítačoví experti radí nezveřejňovat informace, které by se daly zneužít. Pak by měli být uživatelé sociálních sítí relativně v bezpečí. Dokud někdo vaše jméno nespojí s něčím, nebo s někým, s kým spojování být nechcete.

Z českého prostředí připomeňme nedávný případ, kdy administrátor skupiny na Facebooku lákal na výhru a pak z členů skupiny udělal fanoušky Jiřího Paroubka. - čtěte Student: Udělat z lidí na Facebooku příznivce Paroubka zaručovalo emoce


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video