Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek. | foto: MF DNES

Sociální demokracie dál čeká na svou šanci

  • 560
Dá se to vnímat jako pokus zrychlit cestu k předčasným volbám. To je jedna z mála věcí, na níž se shodnou politici, když hodnotí plán prezidenta Klause jmenovat i napodruhé premiérem šéfa ODS Topolánka. Zda se opravdu přiblížily nové volby či bude mít Česko vládu s důvěrou poslanců, není jisté.

Ve hře je stále dost neznámých. Tak třeba, jak přesně se v parlamentu bude chovat poslanec Michal Pohanka "zběhlý" od ČSSD či zda budou komunisté a lidovci ochotni podpořit vypsání nových voleb.

A také - a to především - zda šéf ČSSD Jiří Paroubek má, či nemá ve Sněmovně kromě komunistů tajné spojence, kteří by mu pomohli při případném třetím pokusu o vládu.

Plán ČSSD získat vládu trvá
Šéf ČSSD Paroubek překypoval v pondělí vstřícností k ODS a tvrdil: "Jsme připraveni jednat o velké koalici.  Jsme připraveni respektovat mandát pana Topolánka v plném rozsahu." - více zde

Skutečná představa sociální demokracie o vládě je jiná. Už minulý týden o tom mluvil Paroubek se svými poslanci, jimž říkal, že když Klaus pověří Topolánka, lze "lavírovat" kolem velké koalice, ale že má sociální demokracie udělat maximum pro to, aby dosáhla svého třetího pokusu.

"Pověření pana Topolánka, pokud ho přijme, nepovede k sestavení vlády. Nemá žádný projekt pro většinovou vládu," řekl v pondělí místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

A jeho kolega, místopředseda strany Bohuslav Sobotka, MF DNES řekl, že za nejlepší variantu ČSSD stále považuje svou vlastní menšinovou vládu.

"V ideálním případě by to byla menšinová vláda spolu s dalšími partnery, ale počítáme i s možností jednobarevné vlády," naznačil Sobotka, že se ČSSD stále nevzdala možnosti přilákat na svou stranu lidovce a také zelené.

Topolánek by se s ČSSD mohl domluvit v jediném případě - kdyby ODS radikálně změnila názor a třeba pod vlivem obav z možné Paroubkovy vlády na třetí pokus připustila velkou koalici. Zatím tomu nic nenasvědčuje. Ale strategii může změnit za dva týdny kongres ODS.

Co když překvapí Pohanka
Topolánek může teoreticky získat většinu pro vládu ještě tak, že zkusí obnovit stovkovou trojkoalici s lidovci a zelenými a získá na svou stranu také poslance Pohanku, který dezertoval ze sociální demokracie. - více zde

"Já si takovouto možnost neumím představit," řekl šéf lidovců Jan Kasal. Obdobně smýšlí i předseda Strany zelených Martin Bursík.

Pohankův hlas může být významný nejen při hlasování o důvěře vládě, ale i když zkrachuje druhý Topolánkův pokus o vládu a šéf Sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD dodrží slib, rezignuje a bude se volit nové vedení Sněmovny.

Kdyby se Pohanka v tajné volbě přiklonil k pravé části spektra, mohl by se Paroubek dočkat pro něj nepříjemného překvapení, že by už znovu nebyl zvolen sociální demokrat. A jeho pokus o vládu by zkrachoval.

Pohanku se v pondělí nepodařilo zastihnout, ale již dříve řekl, že se považuje za nezávislého poslance, který má blíž k levici, ale nevyloučil, že by mohl hlasovat i proti ČSSD.

"Pokud má smysl dělat třetí pokus o vládu, tak ve chvíli, kdy bude nějaká většina ve Sněmovně - a to se může ukázat právě volbou šéfa Sněmovny," řekl Škromach.

Hledá se 120 hlasů pro volby
Ještě stále je ve hře i varianta, že se sežene dost hlasů ve Sněmovně pro její rozpuštění a nové volby budou i přes nesouhlas ČSSD.

Už dnes budou poslanci, zatím v prvním čtení, schvalovat novelu ústavy, která by umožnila předčasné volby, kdyby bylo pro 120 poslanců. - více zde

ODS, lidovci, zelení a komunisté avizovali, že změnu ústavy podpoří, ale lidovci a komunisté s výhradou, že to ještě neznamená, že pak budou hlasovat i pro nové volby.

Komunisté čekají spíš na vládu levice a lidovci chtějí volby později, aby to nebylo tolik referendum "modří versus Paroubek", v němž by se mohli ztratit. V pondělí Kasal řekl, že i o rychlých volbách je jeho strana ochotná jednat. "Buď na sjezdu, nebo kvůli tomu svoláme mimořádně naši celostátní konferenci," uvedl Kasal. Myslí si však, že komunisté pak stejně podrží Paroubka.

Podle šéfa zelených Martina Bursíka by teď měl Topolánek usilovat o vládu plnou nestraníků a akademiků, jimž by velel sám nebo by měl rychle místo sebe nabídnout Klausovi renomovaného nestraníka, který by to udělal za něj. "Složení vlády by teď mělo být co nejpestřejší," míní Bursík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video