Sociální byty v blocích 5 a 6 ve městě Štětí (4. 6. 2015).

Sociální byty v blocích 5 a 6 ve městě Štětí (4. 6. 2015). | foto: František Vlček, MAFRA

NKÚ: Stát dal miliardy na sociální byty, jejich využití však nesleduje

  • 22
Stát vydal v minulých letech na podporu bydlení téměř 13,5 miliardy korun. Z toho pět miliard šlo na nákup devíti a půl tisíce takzvaných sociálních bytů určených pro znevýhodněné skupiny. Stát však nekontroluje, zda tomu tak skutečně je. Řada nových či rekonstruovaných jednotek za státní peníze tak končí v rukou běžných obyvatel.

Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který prověřil poskytování, čerpání a použití peněz na podporu bydlení. Ty v této oblasti rozděluje prostřednictvím dotací Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spolu se Státním fondem rozvoje bydlení (SFRB), a to jak ze státních prostředků, tak z evropských fondů, uvádí úřad ve své úterní tiskové zprávě.

Státní podpora za 137 miliard

Mezi lety 2011 a 2015 MMR a SFRB investovaly do podpory bydlení ze státních prostředků víc než 8,3 miliardy korun. Dalšími téměř pěti miliardami korun přispěla EU. Celkově vynaložila Česká republika ze státních prostředků na podporu bydlení od roku 1997 do roku 2012 přes 137 miliard korun, shrnuje ve své úterní tiskové zprávě NKÚ.

NKÚ uvádí, že podpora bydlení v ČR vycházející z koncepce předkládané MMR (které je za politiku bydlení zodpovědné), neobsahuje ukazatele, podle kterých by bylo možné hodnotit, jestli se cíle v podpoře bydlení daří plnit. Neuvádí ani, kolik peněz bude ke splnění těchto cílů potřeba. Koncepci podpory bydlení si navíc SFRB nechal zpracovat externí firmou, přestože tato problematika je jeho hlavní a téměř jedinou náplní práce. SFRB za koncepci zaplatil přes dva miliony korun.

Podporu stát poskytuje lidem, kteří mají ze sociálních nebo zdravotních důvodů zhoršený přístup k bydlení. MMR přidělilo na výstavbu 9 453 bytů dotace za téměř 4,9 miliardy korun. Podle NKÚ však žadatelé o dotace nemusí prokazovat, zda jsou v dané lokalitě byty opravdu potřeba.

„A když už podporu získají, MMR nesleduje, zda byty opravdu využívají sociálně či zdravotně znevýhodnění nájemci,“ poukaze úřad na klíčový problém. V letech 1999 až 2015 přitom resort vypsal tři programy na rozvoj bydlení s prakticky stejným věcným zaměřením, aniž by vyhodnotil plnění jejich cílů. „Přesto ministerstvo zahájilo čtvrtý stejně zaměřený program doplněný o jeden nový dotační titul,“ upozorňuje NKÚ.

Byty končí i v rukou neznevýhodněných

Příjemcům dotace ministerstvo navíc umožnilo pronajmout byt na jeden rok i někomu, kdo do cílové skupiny nespadá. „Kontroloři NKÚ prověřili devět náhodně vybraných projektů. Zjistili, že příjemci dotace z celkem 71 nových či zrekonstruovaných bytů 18 pronajali lidem, kteří nespadají do cílové skupiny. Jeden z kontrolovaných příjemců například z devíti bytů pronajal pouze jeden byt znevýhodněnému nájemníkovi, i když uváděl, že všechny byty pronajal lidem z cílové skupiny,“ informovala o výsledcích mluvčí NKÚ Olga Málková.

U tří příjemců odhalila kontrola také podezření na porušení rozpočtové kázně za víc než 8,5 milionu korun. Jeden z příjemců například získal od MMR dotaci o víc než 100 tisíc korun vyšší, než kolik jej ve skutečnosti celý projekt stál.

Součástí podpory bydlení je také příspěvek MMR na hypoteční úvěry. Cílem mělo být zvýšení dostupnosti hypoték na stavbu domů a bytů pro mladé lidi do 36 let. Administraci této podpory zajišťují na základě smluv banky. V letech 2011 až 2015 MMR novým žadatelům podporu neposkytovalo. Přesto za administraci klientů, kteří na příspěvek nemají kvůli nízkým úrokovým sazbám nárok a banky je jen vedou v evidenci, vyplatilo 37 milionů korun.

„NKÚ také kritizuje, že MMR za administraci příspěvků k hypotékám zaplatilo bankám víc, než kolik vyplatilo na samotných příspěvcích,“ dodala Málková.

Koncepce je stará, pracujeme na ní, brání se MMR

Podle MMR se zjištění NKÚ týká hlavně období téměř před pěti lety a ministerstvo letos plánuje revizi koncepce bydlení. Kritizovaná koncepce podpory bydlení zadaná externí firmě vznikla v roce 2011, uvedla v reakci mluvčí MMR Veronika Vároši.

Pro období od letoška do roku 2020 ministerstvo vytvořilo novou programovou dokumentaci. „Například jakákoli nová výstavba sociálních bytů je od roku 2016 vázána na věcné zdůvodnění záměru a na analýzu potřebnosti bytů v dané lokalitě,“ dodala.

Pronajímat byty jiným než sociálně znevýhodněným lidem znesnadňují nová pravidla, uvedlo k tomu MMR. „Od letošního roku musí příjemce dotací periodicky hlásit a zdůvodňovat obsazenost bytů včetně sociální struktury obyvatelstva,“ popsala Vároši.

Podle mluvčí MMR se banky na správě hypoték pro mladé lidi už podílet nebudou. „Výhodné úvěry pro mladé bude nově administrovat Státní fond rozvoje bydlení,“ podotkla Vároši.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video