Sociální byt není pro každého

  • 1
Praha - Každá radnice má vyčleněné určité procento bytů, které jsou určeny pro sociální případy. Na každé z nich však existují určitá pravidla a podmínky, podle kterých jsou byty vybírány. Ty se přitom liší radnici od radnice, zá.leží na městské radě, jaká vnitřní pravidla si schválí. Například lidé bydlící v městské části Praha 1 jsou posuzováni podle matematického vzorce, ve kterém se vypočítá podíl upravené velikosti bytu a upraveného počtu osob.
"Konkrétní hodnoty se mění v závislosti na situaci," tvrdí Jana Drdová z odboru obecního majetku Prahy 1. "Například u hygienicky nekvalitního a zdravotně nevhodného bytu se plochy zmenší až o čtyřicet procent. U druhého kritéria se mohou připočítávat osoby v případě odděleného manželství z bytových důvodů, přítomnosti více dospělých generací, závažné nemoci v rodině, plné invalidity, těhotenství či zvláštních sociálních důvodů, které doporučí komise," podotýká Drdová .

Kdy můžete žádat o byt kvůli své sociální situaci:

* čistý trestní rejstřík
* nevlastnit žádný byt, případně jej (jde-li o obecní) vrátit
* "občanská poslušnost"
* trvalé bydliště na dané městské části po určitou dobu
* další kritéria záleží na městské radě

V městské části Praha 5 vše posuzuje bytová komise, která přiděluje body, jejichž výše rozhodne o případném přidělení bytu. "Body jsou přidělovány podle stanoveného souboru hledisek," sdělil řekl tiskový mluvčí Prahy 5 Vít Drbal. "Mezi ně patří oddělené manželství a partnerství, podlahová plocha, počet generací  v bytě, sociální důvody, zdravotní důvody, pobyt v azylovém domě,  výše příjmů. Počtem  získaných bodů se tak má prokázat výše  naléhavosti řešení bytové problematiky žadatele ve srovnání s problémy ostatních přijatých žadatelů," říká Drbal.

Podle Jaroslavy Králové z humanitního odboru Prahy 4 jsou jejich podmínky stejné. Maximum příjmu je ve výši 1,2 životního minima. To v současné době činí 3 770 korun pro dospělého člověka.

V Praze 6 byla hranice 1,8 násobku životního minima pro jednu osobu v domácnosti, rada městské části ale schválila změny. "Nová pravidla rozšiřují možnost ubytování žadatelů v kategorii střednědobého bydlení na dobu určitou od jednoho roku do pěti let," uvedl mluvčí Prahy 6 Martin Šalek.

Nyní je střednědobé bydlení určeno pro občany nacházející se ve ztížené sociální situaci, s příjmy, které jsou  2,3 násobku životního minima pro jednu osobu v domácnosti 2,05 násobek životního minima pro 2 osoby, 1,85 násobek životního minima pro 3 osoby v domácnosti. "Nová pravidla vycházejí ze zkušeností a poznatků získaných při projednávání žádostí o pronájmy bytů ze sociálních důvodů.," dodal Šalek.

A jak může vypadat situace člověka. který sociální byt opravdu dostane?
V šesté městské části byl například přidělen byt ženě, která je v současnosti v Psychosociálním centru, kam se spolu s dětmi ve věku tři a jeden rok uchýlila kvůli násilí ze strany manžela.Vzhledem k jeho tragickému úmrtí, kdy v bytě spáchal sebevraždu, se obává návratu do bytu pro vystavení dětí velkému psychickému tlaku. Stávající byt obci vrátí.

Pokud tedy někdo chce zažádat o sociální byt, musí napsat žádost, ve které popíše svou životní situaci, výši příjmu a další okolnosti, které by ho mohly k přidělení bytu předurčovat. Pak už vše záleží na rozhodnutí rady a dalších zástupců obce.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video