Zpráva Social Watch zmiňuje i loňské demonstrace v Břeclavi.

Zpráva Social Watch zmiňuje i loňské demonstrace v Břeclavi. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nečasovy škrty mohou Čechy dohnat až k pogromům, naznačuje průzkum

  • 553
V Česku se stále zhoršuje ekonomická situace, lidé šetří a to dále brzdí ekonomiku. Mnoho lidí navíc nemůže na trhu práce najít uplatnění. Vyplývá to z letošního průzkumu organizace Social Watch, která se zaměřuje na boj proti chudobě a nerovnoprávnosti pohlaví.

Z výzkumu vyplývá, že ekonomika se stále propadá a pokračuje tak v negativním trendu minulého roku. Podle Social Watch tuto situaci zapříčinily škrty předešlé vlády a její nečekaný pád. Životní podmínky většiny obyvatel se zhoršují, přitom nejohroženějšími skupinami jsou lidé s nejmenšími příjmy a ženy.

"Minulý rok se bezprecedentně zvýšila inflace, a to na 3,3 procenta. Největší cenové nárůsty postihly sociálně citlivé kategorie - potraviny, energie, bydlení," komentuje výsledky zprávy ekonomka a kritička globalizace Ilona Švihlíková.

Social Watch

Mezinárodní síť Social Watch vznikla v roce 1995. Zastřešuje organizace a instituce, které se zaměřují na boj s chudobou, rasismem a diskriminací, na ochranu životního prostředí či hájení lidských práv. Česká koalice Social Watch osm členů. Patří mezi ně Ekumenická akademie Praha, Gender Studies, NESEHNUTÍ, Fórum 50%, Alternativa 50+, Trast pro ekonomiku a splečnost, Eurosolar a Masarykova demokratická akademie

"Vzrůstají počty lidí, kteří marně hledají uplatnění. Jako kdyby pro ně ve společnosti nebylo místo. Trh práce tyto lidi buď nepřijímá vůbec, anebo jim nabízí pouze dílčí, časově omezené, neperspektivní pracovní příležitosti," vysvětluje sociolog a zastánce sociálního státu Jan Keller. To, že naše společnost prochází touto vlnou, potvrzuje i Švihlíková.

"Roste počet osob samostatně výdělečně činných a s různými dohodami na dobu určitou apod. Na trhu práce se tak zvyšuje nejistota. Chudobou je ohrožena jedna pětina pracujících a disproporčně více to jsou ženy," doplňuje ekonomický dopad dekonverze Švihlíková.

Podle ní jsou ženy postiženy chudobou více, protože pracují na hůře ohodnocených pozicích jako jsou uklizečky, prodavačky v maloobchodech či sociální pracovnice. Na vysoké posty se dostávají jen málokdy.

Jedním z výsledků ekonomického propadu země jsou podle Social Watch i protiromské nálady, které vedou až k "pokusům o pogromy". Dlouhodobý úpadek státu je provázen rezignací většiny občanů.

Social Watch upozorňuje na případ chlapce z Břeclavi, který v roce 2012 řekl, že byl napaden třemi Romy, což ve městě rozpoutalo demonstrace proti Romům. Později vyšlo najevo, že si chlapec napadení vymyslel (více o případu zde).

Celý průzkum Social Watch se zaměřuje na ekonomiku, rodinnou a sociální politiku, postavení romské menšiny, genderovou problematiku, životní prostředí i politickou situaci v zemi. V jejich každoročních výsledcích dopadá Česká republika dlouhodobě špatně (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video