Socha Buddhy povstane z trosek

  • 5
Když loni v březnu vyletěly ve středoafghánském Bamjánu do povětří dvě gigantické sochy Buddhů, měl navrch Taliban a okolní svět se cítil poražen. Po roce se karta obrátila. Fundamentalisté jsou na kolenou a do himalájského údolí se vrátí pětapadesát metrů vysoká socha. Druhá ale zrekonstruována nebude. Její místo ve skalách zůstane navěky prázdné. Původní sousoší bylo do pískovce vytesáno před více než patnácti sty lety.

Sochař Amanulláh Haidarzád, který má projekt na starosti, odhaduje, že vše bude stát sedm milionů dolarů.

"Materiál bude pocházet z místa. Nebude použita žádná umělá hmota," zdůraznil umělec. Dodal, že prázdné místo po více než třicet metrů vysoké soše bude svědectvím "barbarství Talibanu a Al-Kajdy".

Taliban svět neposlouchal
Afghánští vůdci před rokem reagovali na výzvy světa, že jde o kulturní dědictví lidstva, střelbou a dynamitem. Tvrdili totiž, že jakékoliv zobrazení podoby člověka odporuje islámu.

Rozkaz zničit všechny sochy, včetně těch z předislámské doby, nařídil loni v únoru nejvyšší vůdce islámského hnutí Taliban mulla Muhammad Umar. Zdůvodnil to tím, že jde jen o otesané kameny. "Nezajímá mě nic jiného než islám," tvrdil tehdy Umar. "Někdo v ty sochy věří a modlí se k nim," řekl a dodal, že jeho režim učiní takové víře konec.

Historie soch

3. století před naším letopočtem -  začátky budhismu v oblasti.

4. - 5. století našeho letopočtu - V bamjánském údolí byly vytesány dvě obří sochy Budhy.

1997 - Jeden talibanský velitel hrozil, že sochy vyhodí do vzduchu.

1998 - Při dobytí údolí Taliban zničil hlavu jedné sochy.

Zdroj:SME

Ani spojenci neměli pochopení
S palbou do soch ale nesouhlasili ani spojenci hnutí, které loni ovládalo pětadevadesát procent území Afghánistánu. Například Indie a Srí Lanka se nabídly, že je zachrání. Srí Lanka je chtěla vykoupit a Indie převézt na své území.

Indičtí představitelé označili chování Talibanu za návrat ke středověkému barbarství. K nesouhlasným reakcím se přidal také Írán, podle něhož Taliban ničením buddhistických soch dával špatné jméno islámu.

K protestujícím se přidal duchovní vůdce Tibetu dalajláma a také buddhistická sdružení v Jižní Koreji a Japonsku označila rozhodnutí Talibanu za nekulturní a nelidské.

Proti rozbíjení protestovala i Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu, známá pod zkratkou UNESCO. Kábul kvůli tomu navštívila i delegace západních diplomatů.

Jedna z obřích soch Buddhů pocházející z pátého století našeho letopočtu v afghánském Bámjánu asi 150 kilometrů od Kábulu. (27. února 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video