Premiér Bohuslav Sobotka při jednání Poslanecké sněmovny o důvěře jeho vládě.

Premiér Bohuslav Sobotka při jednání Poslanecké sněmovny o důvěře jeho vládě. | foto: ČTK

Sobotkova vláda dostala důvěru. Premiér potvrdil plán snížit DPH

  • 122
Koaliční vláda Bohuslava Sobotky získala důvěru Sněmovny. Šéf ANO Andrej Babiš před tím odmítl, že by nová vláda byla levicovým kabinetem. Spolupráci se Sobotkou přirovnal k opoziční smluvě, kterou v roce 1998 uzavřel Miloš Zeman s Václavem Klausem. ODS a TOP 09 vládě vyčetly, že není jasné, jak zaplatí svůj program. To zajímalo i prezidenta.

Sobotkovu vládu při hlasování podpořilo 110 poslanců sociální demokracie, hnutí ANO a KDU-ČSL ze 181 přítomných. Koalici chyběl jen nemocný Ivan Gabal z klubu KDU-ČSL.

Vládě to ulehčili také poslanci Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury, kteří se hlasování nezúčastnili. Přímo proti vládě byli jen poslanci ODS a TOP 09, komunisté se hlasování zdrželi.

Předsedu vlády zaujal diferencovaný postup opozice

Hlasování dalo podle Sobotky zajímavý signál ohledně diferencovaného postupu opozice. "Pro prosazování některých záměrů může mít vláda i širší podporu," věří předseda vlády. "Je evidentní, že program vlády je kompromisem," řekl Sobotka. Do konce března bude podle něj jasný legislativní plán vlády. Potvrdil s tím, že počítá se snížením DPH na léky, knihy, pleny a dětskou výživu od ledna příštího roku. Kvůli plenám bude ale muset Babiš jednat s Evropskou komisí o výjimce.

Jednání Sněmovny jsme sledovali on-line

"Pokud někdo tvrdí, že jsme levicová vláda, tak nejsme. My jsme spíš opoziční smlouva, jak jste tu, kluci, měli. ODS a ČSSD. Ale to není proto, abychom spolu dělali nějaké kšefty. My jsme tu proto, abychom začali jiným způsobem. Aby konečně lidi věděli, kam ty peníze toho státu jdou," řekl ve Sněmovně Babiš.

Jednání trvalo více než jedenáct hodin

Výsledek hlasování byl předem daný díky rozložení sil ve Sněmovně. Vládní strany ale musely vydržet celodenní maratón řečnických vystoupení, která nic nemohla změní. "Strávíme tady spolu hezký večer," glosoval moře přihlášek do rozpravy místopředseda Sněmovny Petr Gazdík z TOP 09.

Jednání Sněmovny, které trvalo více než jedenáct hodin, neuťal ani hokej Česko - Slovensko na olympiádě. I když v 18 hodin, kdy hokej začal, poslanci na čtvrt hodiny zaváhali. (více zde)

Na jednání Sněmovny zavítal kvůli hlasování o vládě i prezident Miloš Zeman, který se ve svém vystoupení podivil mimo jiné nad tím, že vládní sliby nejsou pokryty výdaji. "Když jsem si přečetl jakousi bilanci, to znamená na jedné straně cíle, na druhé straně prostředky, tak jsem se chtěl zeptat - Milí moji, a kde na to vezmete peníze?'" řekl prezident Zeman. (celý text jeho projevu najdete zde)

Sobotka odmítla plošné škrty v investicích a v platech

Premiér Sobotka počítá s tím, že by vládě mohl nahrát hospodářský růst a peníze, které může Česká republika získat z Evropské unie. "Nebudeme brát lidem peníze formou zvyšování daně z přidané hodnoty," řekl premiér. Odmítl také plošné škrty v investicích nebo v platech zaměstnanců veřejného sektoru.

Vláda se podle něj zaměří na to, aby pomohla hospodářskému růstu a na to, aby napravila "největší chyby", které podle Sobotky udělaly předchozí pravicové vlády v oblasti zdravotnictví a sociální politiky. Mínil tím plán zrušit poplatky ve zdravotnictví či penzijní reformu s možností přesměrovat část sociálních odvodů do soukromých penzijních fondů. Jeho vizí je sociálně a ekologicky orientovaná tržní ekonomika.

Zeman přitom vládu v projevu vybízel, že by se měla inspirovat ve Skandinávii, v zemích které mají mimo jiné vyšší daně. Podle prezidenta se prokázalo, že tyto země lépe přestály krizi.

"Když se nebude krást a občané budou mít pocit, že to funguje, tak budeme pyšní, že platíme daně, ale musíme vidět, že se to projeví v každodenním životě. Pokud se to neprojeví, tak si lidé kladou otázku, proč mám platit daně, když to ti nahoře rozkradou," řekl ministr financí Andrej Babiš, jehož hnutí ANO se spolu s lidovci postavilo proti plánu ČSSD více zdanit firmy, nebo alespoň jejich část takzvanou sektorovou daní. Babiš na dohodu s ČSSD kývl s tím, že se mu podaří peníze najít lepším výběrem daní a levnějším provozem státu.

Není jasné, jak to všechno vláda zaplatí, vyčetla vládě opozice

Zástupci pravicových stran poukazovali stejně jako prezident Zeman na to, že není zřejmé, kde vláda najde peníze na plnění svého programu, který počítá se zvyšováním minimální mzdy, zrušením poplatků ve zdravotnictví či zvyšováním penzí o celou inflaci. Tedy tak, jak to bylo dříve, než růst penzí seškrtal bývalý kabinet Petra Nečase.

"Programové prohlášení je snem, ze kterého se vláda jednou probudí a to probuzení bude mimořádně těžké," řekl předseda ODS Petr Fiala.

"Vláda je ve stejné situaci jako rodina, která má zhruba dva miliony na bydlení. Za dva miliony lze bydlení pořídit. Ale vláda si místo toho naprojektovala třípatrovou vilku s pěti garážemi a s krásným bazénem. To jsou potom jenom dvě možnosti. Buď se taková rodina utopí v dluzích, nebo ten projekt nezrealizuje," řekl exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video