Premiér Bohuslav Sobotka přichází na jednání vlády (3. února 2014).

Premiér Bohuslav Sobotka přichází na jednání vlády (3. února 2014). | foto: ČTK

Sobotkova vláda pohřbila návrh, který by vrátil poplatek v nemocnici

  • 736
S poplatkem za den v nemocnici je definitivně amen. Už od ledna nemocnice nevybírají dosavadní stokorunu, protože to zatrhl Ústavní soud. Jenže bývalá vláda Jiřího Rusnoka se poplatek pokusila vrátit alespoň ve výši 60 korun. Nová vláda Bohuslava Sobotky rozhodla, že návrh ze Sněmovny stáhne.

iDNES.cz to v průběhu jednání vlády sdělil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD a později to na oficiální tiskové konferenci potvrdil sám premiér. "Poplatky nemají regulační charakter, nic neregulují," míní Němeček.

Ústavní soud zrušil stokorunový poplatek za pobyt v nemocnici v červenci, kdy vyhověl stížnostem levicových zákonodárců (více čtěte zde). Jenže nezrušil jen stokorunu, ale poplatek úplně. Rusnokova vláda pak navrhla, aby poslanci v režimu zrychleného projednávání schválili nižší poplatek. Rusnok argumentoval tím, že šedesát korun je poplatek za jídlo v nemocnici.

Vláda schválila žádost o schůzi k důvěře

Nová vláda podle premiéra Bohuslava Sobotky schválila, aby předseda vlády poslal šéfovi Sněmovny Janu Hamáčkovi žádost o mimořádnou schůzi o důvěře vládě. Sobotka napíše Hamáčkovi dopis a o schůzi ho požádá. Vláda to musí udělat do třiceti dnů. Sobotka už minulý týden uvedl, že počítá s tím, že by schůze mohla být okolo 18. února a v pondělí to opět potvrdil. Přesné datum schůze bude ale na Hamáčkovi.

Zrychlené projednání návrhu zablokovali poslanci ČSSD, ANO a komunistů ještě před tím, než se sociální demokraté s hnutím Andreje Babiše a lidovci domluvili na nové vládě. I ČSSD původně ve volebním programu počítala s tím, že poplatek v nemocnici by ve výši 60 korun mohl na omezenou dobu jednoho měsíce  zůstat.

Při koaličních jednáních však sociální demokraté změnili názor. Když už byl poplatek jednou zrušen, nemusí být podle nich znovu zaváděn. Vládní strany se také domluvily, že prosadí, aby od ledna 2015 skončil i poplatek třicet korun u lékaře i za recept. Jediný poplatek, který má zůstat zachován, je devadesát korun na pohotovosti.

Vláda stáhla devět zákonů. I Rusnokovu verzi služebního zákona

Podle premiéra Sobotky vláda stáhne ze Sněmovny celkem devět návrhů zákonů, které předložil Rusnokův kabinet.

Kromě zákona, který se týkal možného znovuzavedení poplatku v nemocnici, nová vláda pohřbila také zákon o ozbrojených silách a o službě vojáků v záloze. A především Rusnokovu verzi nového služebního zákona.

Poslanci ČSSD, ANO a lidovci totiž prosadili v prvním čtení vlastní verzi novely služebního zákona, jímž se bude Sněmovna dál zabývat. To, že tento návrh projde prvním čtením, byla podmínka prezidenta Miloše Zemana, aby jmenoval vicepremiérem a ministrem financí šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Verze služebního zákona, kterou prosadila koalice v prvním čtení ve Sněmovně, počítá s tím, že nového "superúředníka", generálního ředitele státní služby, vybere vláda. Rusnokova vláda přišla s tím, že by tohoto člověka měl vybrat prezident (více o projednání služebního zákona ve Sněmovně zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video