Končící ministr školství Marcel Chládek

Končící ministr školství Marcel Chládek | foto: Dan Materna, MAFRA

Sobotka vyhodí Chládka. Ministrovi zlomila vaz šikana podřízených

  • 389
Odvolání ministra školství Marcela Chládka navrhne premiér Bohuslav Sobotka. Za Chládkovým vynuceným odchodem je jeho nevhodné chování k podřízeným, o kterém informovala MF DNES. „Přestal splňovat přísné nároky, které spojuji s tím, když sociální demokrat vykonává vysokou ústavní funkci člena vlády,“ uvedl premiér.

„Nechci, aby zveřejněnými podezřeními vůči chování ministra Chládka a diskusí o nich bylo jakkoliv zatíženo fungování ministerstva školství a práce sociální demokracie ve vládě. V nejbližších dnech proto navrhnu odvolání Marcela Chládka z funkce ministra školství a budu se zabývat výběrem jeho nástupce za ČSSD,“ sdělil iDNES.cz předseda vlády.

Kdo půjde do vlády? Může to být Arnoštová, ale i Gajdůšková

Před tím, než premiér své rozhodnutí oznámil, zamířila na Úřad vlády nová místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová, která je nyní náměstkyní na ministerstvu zdravotnictví. Pokud by chtěl Sobotka vyslat do vlády osobu se silným mandátem ve straně, byl by výběr nové místopředsedkyně ČSSD logický. „Pan premiér se mnou nejednal,“ sdělila iDNES.cz Arnoštová. Otázku, zda by přijal premiérovu nabídku jít do vlády, nechala bez komentáře.

Sobotka může ukázat i na její předchůdkyni ve funkci místopředsedkyně strany Alenu Gajdůškovou, bývalou senátorku, která byla před vstupem do politiky učitelka a byla i odbornou mluvčí ČSSD pro vědu a výzkum.

Expertkou ČSSD na oblast školství je poslankyně školského výboru z jižních Čech Vlasta Bohdalová. Strana na sjezdu schválila kvóty pro vyšší zastoupení žen, takže vyhazov Chládka je pro premiéra Sobotku zároveň šancí přidat do vlády další ženu. Zatím má ČSSD jen jednu zástupkyni - Michaelu Marksovou Tominovou na ministerstvu práce a sociálních věcí.

ČSSD by také mohla oslovit bývalého rektora VŠE Richarda Hindlse, který za stranu kandidoval i do Senátu. Agentura ČTK zmínila také poslance Jiřího Zemánka, náměstka na ministerstvu školství Petra Hulinského a jméno senátorky Evy Sykové.

Informace MF DNES o Chládkově šikaně podřízených nehodlá Sobotka zlehčovat, přestože list patří do koncernu Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše a podle premiéra ho nelze považovat za nezávislé médium. „Při našem rozhovoru ministr Chládek nařčení odmítl jako nepravdivá, chce se proti nim bránit a svou rezignaci by vnímal jako jakési přiznání viny,“ uvedl Sobotka. Přesto se Chládka rozhodl odvolat.

Chládek bude prvním ministrem za sociální demokraty, který ve vládě končí. Hned po schůzce s premiérem zamířil na Hrad, kde spolu s rektory jednal s prezidentem Milošem Zemanem o jmenování tří profesorů.

Chládek: Je to lynč Babišových médií

Chládek po jednání s prezidentem na dotaz iDNES.cz k jednání se Sobotkou nepřiznal, že ve vládě končí. Tvrdil, že šlo o běžné jednání o rozpočtu a odchody lidí z ministerstva bagatelizoval. „Jednali jsme s panem premiérem ohledně rozpočtu,“ řekl iDNES.cz. Připustil, že se bavili i o náměstcích. Chládek prohlásil, že další jednání bude mít s premiérem v pátek a další do čtrnácti dnů. Premiér se už ale rozhodl jinak.

Ve čtvrtek večer Chládek v prohlášení pro ČTK uvedl, že Sobotkovo rozhodnutí respektuje. „Osobně důvody k tomu, abych rezignoval, nevidím. Jsem přesvědčen, že by se nemělo ustupovat připravenému lynči médií, které vlastní Andrej Babiš, taková akce totiž v budoucnu může být použita proti jakémukoli členovi vlády včetně premiéra,“ uvedl  končící ministr. 

„Jádrem sporu mezi mnou a ministrem Babišem je dlouhodobě výše rozpočtu školství a sportu na příští rok. Ať už bude ministrem školství kdokoli, snižování finančních prostředků do této oblasti trvale poškodí české školství a nebude tím ani naplněno programové prohlášení vlády. Za svými kroky v čele resortu si stojím,“ dodal.

„Vypadáte lahodně,“ říkal podřízené

MF DNES ve čtvrtek informovala, že od nástupu Chládka do funkce 29. ledna 2013 opustilo ministerstvo devět žen, desátá si vzala neplacené volno. Zaměstnanci ministerstva školství si opakovaně stěžovali na Chládkovy sprosté nadávky nebo nevhodné poznámky na adresu podřízených žen.

„Šla jsem i kvůli jeho poznámkám. Ještě na kraji mi třeba říkal, že vypadám lahodně. A to i před jinými lidmi, což mi vadilo,“ vysvětlila ministrova někdejší asistentka Aneta Lačevová, která s ním spolupracovala už dříve na středočeském krajském úřadě. 

Redaktoři MF DNES Chládka oslovili s osmi otázkami, které se týkaly jeho vztahu k podřízeným. Ptali se ho například, zda je pravda, že na svého řidiče sprostě křičel, nebo zda s ním skutečně musely podřízené ženy chodit na plavání nebo na oslavu jeho mediálního vystoupení v televizi. Chládek ale odmítl odpovědět s vysvětlením, že jsou to nesmysly a pomluvy (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video