Pochod na podporu předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky (vpředu vlevo) se uskutečnil

Pochod na podporu předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky (vpředu vlevo) se uskutečnil 28. října v Praze. Účastníci vyšli z Pohořelce a směřovali na Hradčanské náměstí, kde Sobotka položil věnec u sochy T. G. Masaryka. | foto: ČTK

Ztratíte nás, varují Sobotku ti, kteří ho podpořili při puči v ČSSD

  • 218
Premiérovi a předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi píší lidé ze strany ze spolku Idealisté, kteří se za něj pevně postavili těsně po volbách v říjnu 2013 po takzvané „lánské schůzce“ a po pokusu o puč v ČSSD. Upozorňují ho, že může ztratit jejich podporu. A to svou nerozhodností a odkláněním od vize, kterou dříve prosazoval.

„Zvláště nyní potřebuje společnost premiéra, který podniká jasné a rozhodné strategické kroky. Jestliže premiér nechce naplňovat vize z období po Lánském puči, nemůže počítat s podporou těch, kteří v něj tehdy vložili důvěru,“ píší v textu Sobotkovi Idealisté, v jejichž čele stojí sociálnědemokratický politik Radim Hejduk. Spolek Idealisté podporuje ministry Jiřího Dienstbiera a Michaelu Marksovou, jimž hrozí odvolání.

Byl to právě současný ministr pro lidská práva Dienstbier, který na podzim 2013 pomohl zorganizovat demonstraci v Praze na Hradčanském náměstí na podporu Sobotky poté, co se ho pokusila svrhnout část předsednictva strany.

10.listopadu 2016 v 14:12, příspěvek archivován: 10.listopadu 2016 v 15:54

V ministerské ruské ruletě po mém odvolání volají pučisté z Lán Tejc a Zimola+pražs.mafie-pračka peněz Poche a podvodník Březina. Nová krev?

Iniciátory pokusu o vnitrostranický puč byli účastníci utajované schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Na tu se vypravila bezprostředně po volbách skupina politiků ČSSD (hejtmani Michal Hašek a Jiří Zimola, poslanec Jeroným Tejc, tehdejší senátor Zdeněk Škromach a současný ministr vnitra Milan Chovanec).

„Současné jednání předsedy ČSSD vnímáme jako vyvrcholení dlouhodobé krize v sociálnědemokratickém hnutí, jehož jsme součástí. Kroky, které sledujeme prostřednictvím médií, se zdají být nekoncepční a ohrožují dobré fungování a obraz sociální demokracie,“ píší Idealisté.

„Nelze rozumět tomu, k jakému cíli směřují kroky předsedy ČSSD. Velmi nás znepokojuje způsob komunikace, neexistence jasné strategie a nevhodné načasování deklarovaných změn,“ uvedli do svého prohlášení sociální demokraté ze spolku Idealisté Bude-li současný způsob vedení sociální demokracie pokračovat i nadále, hrozí podle nich, že ČSSD ztratí svůj sociálnědemokratický charakter.

Premiér minulý týden vyhlásil v dopise všem členům ČSSD, že plánuje udělat změny ve vládě. Od té doby už jednal s několika ministry, kteří jsou nejvíce ohroženi - ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem, ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem i s ministryní práce Michaelou Marksovou. Zamířil i do Lán za prezidentem Milošem Zemanem.

Sobotkovi se zatím nedaří najít nové ministry

Sobotkovi se však stále nepodařilo domluvit, kdo by je mohl ve vládě nahradit. Senátor a ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík i ředitel Fakultní nemocnice v Plzni Václav Šimánek ovšem podle Zdravotnického deníku nabídku, aby vystřídali Němečka, odmítli.

Do křesla ministra práce a sociálních věcí se moc nechce šéfovi poslanců ČSSD Romanu Sklenákovi. „Pozice předsedy poslaneckého klubu je velmi důležitá a myslím, že ji vykonávám dobře,“ řekl iDNES.cz Sklenák.

Kvůli hledání náhrady za Dienstbiera si Sobotka vyhlédl místopředsedu klubu Jana Chvojku. Ten iDNES.cz řekl, že mu již někteří lidé blahopřáli k tomu, že půjde do vlády. „Stále ale není nic nového,“ uvedl ve čtvrtek po poledni Chvojka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video