Bohuslav Sobotka chce už dokončit jednání o daních s ANO. Do čela Sněmovny navrhne při jednání s ANO sociálního demokrata.

Bohuslav Sobotka chce už dokončit jednání o daních s ANO. Do čela Sněmovny navrhne při jednání s ANO sociálního demokrata. | foto: František Vlček, MAFRA

Sobotka věří v dohodu. Zdanění velkých příjmů se prodlouží i za rok 2015

  • 94
Dokončit debatu s ANO o daních chce už při sobotní schůzce v Průhonicích šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Překvapivé je to proto, že dosavadní průběh jednání ukazoval rozdíly v pohledu na daňové sazby. Kompromis může spočívat v tom, že dosavadní solidární přirážka pro lidi s příjmem nad 100 tisíc měsíčně bude platit jako druhá sazba i po roce 2015.

"Solidární přirážku" prosadila bývalá vláda Petra Nečase jako dočasné opatření spojené s tím, že snížila tempo valorizace penzí - místo celé inflace se zvyšuje jen o její třetinu. Strany jednající o nové vládě počítají se zrušením superhrubé mzdy a tím, že by faktická druhá daňová sazba zůstala zachována déle. Alespoň tak se na tom v minulých dnech předběžně shodli daňoví experti sociální demokracie a ANO.

"Rádi bychom uzavřeli diskusi o otázkách, které zatím nebyly uspokojivě uzavřeny a které se týkají vývoje daňových sazeb v příštích letech," uvedl dnes Sobotka. Hnutí ANO  Anreje Babiše je proti dalšímu zvyšování daní a na stůl položilo návrh na zmrazení daňových sazeb na dva roky. Znamenalo by to, že by se nezvyšovaly daně firmám. Expert ČSSD Jan Mládek po jednání daňových expertů připustil, že tato možnost je ve hře. (více o jednání expertů zde)

"My bychom rádi předložili některé naše konkrétní návrhy na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti, proti daňovým únikům a zaměstnávání na černo," řekl Sobotka. ČSSD a ANO se již předběžně domluvily na tom, jak by měly vypadat registrační pokladny a majetková přiznání. U majetkových přiznání by to mělo být tak, že se nejprve budou týkat politiků a státních úředníků, ale postupně i dalších občanů.

Finanční úřad si bude moci vyžádat majetkové přiznání od fyzické osoby, která nakoupí movitý či nemovitý majetek v určité výši, a nebude jasné, kde na nákup vzala peníze. Doteď musel naopak finanční úřad dokazovat, že fyzická osoba tento majetek nemohla při svých příjmech nabýt.

Jak se budou hlídat tržby, když se na společné vládě shodnou ČSSD, ANO a KDU-ČSL? Nejspíš tak, že pokladna nebo terminál podobný tomu na platební karty vytiskne účet, kopie zároveň elektronicky zamíří na finanční úřad a odtud do centrálního úložiště dat. To je model, jaký má Chorvatsko a který se líbí také Babišovi.

Řeč bude podle Sobotky i o možnosti snížení DPH na některé položky. Ve hře jsou zejména léky, zdravotnické potřeby, knihy a časopisy.

Shodu budou jednat na předsedovi Sněmovny

Řeč bude o pozici předsedy Sněmovny, který se bude volit na ustavující schůzi příští týden. Pozici si nárokují sociální demokraté i ANO. Z debaty by měl podle Sobotky vzejít společný kandidát, kterého by podpořili oba poslanecké kluby. ČSSD trvá na svém nominantovi.

"Chceme vyjednat podporu ze strany poslanců hnutí ANO," uvedl Sobotka. Sociální demokraté by mohli navrhnout Jana Hamáčka nebo Lubomíra Zaorálka, kteří byli místopředsedy dolní komory už v minulém volebním období. Kandidátkou ANO je první místopředsedkyně Věra Jourová.

Všichni tři by se ale místo funkce v čele Sněmovny mohli objevit v nové vládě. Jourová jako ministryně pro místní rozvoj, Hamáček jako ministr obrany a Zaorálek jako ministr zahraničí. O to bude ale usilovat i ANO, nejspíš pro bývalého diplomata, herce Martina Stropnického. Volba šéfa Sněmovny podle Sobotky ovlivní i jednání o křeslech ve vládě. (více o tom zde)

Sobotka chce jednání o vládě dokončit tak, aby mohla být prezidentu Miloši Zemanovi předložena do konce roku. V průběhu ledna - nejspíše 11. a 12. ledna - by se mohlo konat vnitrostranické referendum ČSSD, které Sobotka straně navrhl. Tedy ještě před hlasováním o důvěře vládě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video