Americký viceprezident Joe Biden na tiskové konferenci v úterý 22. dubna 2014 v...

Americký viceprezident Joe Biden na tiskové konferenci v úterý 22. dubna 2014 v Kyjevě vyzývá Rusko, aby stáhlo své jednotky od ukrajinských hranic. | foto: Profimedia.cz

Viceprezident USA volal Sobotkovi kvůli zadržení mise OBSE na Ukrajině

  • 336
Premiér Bohuslav Sobotka v sobotu odpoledne telefonicky hovořil s americkým viceprezidentem Joe Bidenem. Tématem pětačtyřicetiminutového rozhovoru byl zejména aktuální vývoj na Ukrajině a zadržení pozorovatelů OBSE. Shodli se na tom, že Rusko musí stáhnout své jednotky od ukrajinských hranic.

Biden podle oficiálního prohlášení z Bílého domu zdůraznil "bezvýhradný závazek Spojených států při kolektivní obraně NATO v rámci článku 5". Ozbrojený útok proti jedné nebo více členským zemím aliance je podle něj považován za útok proti všem členům NATO. Stejný závazek platí pro Českou republiku.

Americký viceprezident Biden a český premiér Sobotka se shodli na tom, že Rusko bude čelit novým sankcím za své destabilizující akce na Ukrajině a za shromažďování svých jednotek podél rusko-ukrajinské hranice, uvedl Bílý dům.

"Shodli jsme se na tom, že Rusko by mělo na základě dohody ze Ženevy přispět ke snížení napětí, což zahrnuje stažení jednotek od ukrajinských hranic a také distancování od násilných akcí separatistů, včetně přispění k ukončení zadržování pozorovatelů OBSE," uvedl Sobotka.

Krize na Ukrajině

Jak řekl iDNES.cz mluvčí vlády Martin Ayrer, premiér Sobotka informoval amerického viceprezidenta o pozici české vlády k ukrajinské krizi. Kdo komu volal a jak Biden na informace reagoval, nechtěl Ayrer sdělit. "Oba partneři se dohodli, že další informace týkající se telefonátu nebudou zveřejňovat," doplnil.

Biden v sobotu také telefonoval s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Podle Bílého domu v obou hovorech zopakoval, že Washington a jeho spojenci musejí být připraveni uvalit sankce na jednotlivce a subjekty v Rusku, jestliže Moskva bude nadále zasahovat na Ukrajině.

Sobotka zase Bidena informoval o pozici české vlády k ukrajinské krizi, který s prezidentem Milošem Zemanem deklarovali na sobotním sjezdu odborářů.

Podle Sobotky věznění pozorovatelů eskaluje krizi na Ukrajině. "Jednoznačně trváme na tom, aby pracovníci a účastníci mise byli propuštěni a aby jim bylo umožněno volně působit na Ukrajině a monitorovat situaci, která tam je," řekl předseda české vlády. Podle něj se jedná o zcela standardní pozorovací misi, jež pracuje po dohodě mezinárodního společenství s Kyjevem.

"Měli bychom žádat od ruskojazyčného obyvatelstva na východě Ukrajiny, aby tito lidé byli propuštěni, protože tam plní užitečnou funkci," uvedl Zeman.

O osudu členů mise nejsou nové zprávy. Proruští separatisté je zajali v pátek a podle zprávy ukrajinské tajné služby je drží v suterénu stávajícího velitelství ozbrojenců, v obsazeném sídle ukrajinské tajné služby ve Slavjansku (o informacích tajné služby čtěte více zde).

Představitel vzbouřenců na východě Ukrajiny Denis Pušilin označil členy mise OBSE za zvědy NATO. "Ti lidé z OBSE nebudou propuštěni, vyměníme je za naše, kteří jsou věznění," dodal v rozhovoru pro agenturu AFP.

"Nejsou to rukojmí, ale váleční zajatci," řekl již dříve podle APA další z vůdců separatistů Vjačeslav Ponomarjov, který je zároveň samozvaným starostou Slavjanska. Ten v pátek prohlásil, že ve skupině pozorovatelů byl vojenský špion najatý ukrajinskou vládou.

Proruští povstalci ve Slavjansku tvrdí, že zajali i důstojníky ukrajinské tajné služby:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video