Premiér Bohuslav Sobotka svolává jednání předsedů stran zastoupených ve Sněmovně kvůli společné pozici ČR po brexitu

Premiér Bohuslav Sobotka svolává jednání předsedů stran zastoupených ve Sněmovně kvůli společné pozici ČR po brexitu | foto: ČTK

Sobotka svolává jednání šéfů stran o společné pozici Česka po brexitu

  • 100
Vzápětí poté, co britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že se její země přikloní k takzvaném tvrdému brexitu, tedy že se Velká Británie vydá cestou opuštění jednotného evropského trhu a větší ochrany hranic, svolává český premiér Bohuslav Sobotka k jednání šéfy stran zastoupených ve Sněmovně. A to právě kvůli hledání společné pozice ČR při jednání o brexitu.

Šéf ODS Petr Fiala oznámil, že ho už kvůli tomu kontaktoval Úřad vlády. „Zdá se, že pan premiér vyslyšel můj návrh na setkání představitelů relevantních politických stran, abychom se pokusili dohodnout jednotnou a silnou českou národní pozici, kterou budeme prosazovat v Evropě po Brexitu. Protože v Evropě budeme jenom tak silní, jak jednotní budeme doma. Toto rozhodnutí premiéra považuji za zodpovědné a těším se na setkání, které se má uskutečnit ve druhé polovině února,“ uvedl lídr občanských demokratů.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka iDNES.cz v sobotu dopoledne sdělil, že zve předsedy všech stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. U jednoho stolu by se tak měl sejít nejen s lídry koaličních partnerů - Andrejem Babišem z ANO a lídrem křesťanských demokratů Pavlem Bělobrádkem - ale také s Fialou, předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem, komunistů Vojtěchem Filipem a zástupci Úsvitu, který se ovšem rozdělil v průběhu volebního období na dvě strany - Úsvit a hnutí SPD.

„Plánuji s nimi projednat priority naší vlády ve vztahu k brexitu. Chci, aby směrem k tomuto důležitému vyjednávání vystupovala Česká republika maximálně jednotně, abychom pro obranu práv českých občanů a zájmů českých firem měli jasnou podporu v Parlamentu. Proto je důležité mluvit i s opozicí. Uvítal bych také, aby nám aktivně pomohli i všichni čeští europoslanci, schůzku následně plánuji i s nimi,“ sdělil iDNES.cz předseda vlády.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že na jednání zástupců všech stran nevidí nic mimořádného. „Obdobné jednání už dvakrát bylo, za nás tam chodil první místopředseda Marek Ženíšek. Pokud u toho pan premiér chce mít předsedy stran, půjdu tam já,“ řekl iDNES.cz Kalousek.

„Volali z Úřadu vlády a ptali se, zda můžu kvůli jednání o brexitu 21. nebo 23. února, písemná pozvánka zatím neporazila,“ uvedl šéf ANO Andrej Babiš. Pozvání potvrdil i Bělobrádek s tím, že se hledá termín.

V klíčové části svého projevu britská premiérka Mayová tento týden oznámila, že Británie si vyjedná zvláštní obchodní dohody s Evropskou unií. Neznamená to však, že Británie zůstane na jednotném evropském trhu. „Zůstat členem tohoto trhu by znamenalo, že musíme být svázáni evropskými zákony. Ve výsledku bychom tedy prakticky Unii neopustili,“ uvedla britská premiérka. (více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video