Sociální demokraté se v sobotu sešli v pražském hotelu Olšanka k diskusi o

Sociální demokraté se v sobotu sešli v pražském hotelu Olšanka k diskusi o reformě strany. Podle předsedy Bohuslava Sobotky je třeba ji změnit, aby byla přitažlivější pro mladší a vzdělané voliče. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Sobotka nechce napodobit pád ODS. Sází na referenda a hlasy celé ČSSD

  • 121
Propad ODS v loňských volbách byl varováním i pro sociální demokraty, ačkoli volby těsně vyhráli a sestavili vládu. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka nechce, aby jeho strana následovala osud ODS. Do Prahy svolal v sobotu debatu na téma reforma ČSSD. Do rozhodování chce vtáhnout celou členskou základnu a využít institut referend.

"Jsem přesvědčen, že otevřená diskuse ve straně a přeneseně v celé společnosti vzroste, když umožníme rozhodovat o podobě kandidátek všem členům ČSSD," přesvědčen Sobotka.

Ještě do poloviny roku vypíše strana referendum, v němž se zeptá všech členů sociální demokracie, kdo má ovlivnit kandidátku - zda jen členové užšího vedení v krajích, nebo všichni členové. Podobných otázek by mělo být více. Výsledek referenda by ještě musel potvrdit sjezd, který má právo změnit stanovy. Ten má strana naplánovaný až na příští rok.

Namísto regionálních bossů by o pořadí na kandidátkách tedy rozhodovalo asi 23 tisíc členů ČSSD. To považuje za klíčové i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. "Jde o to, aby nerozhodovalo jen několik vlivných členů," říká.

Zaorálek: Musíme ukázat, že naše témata jsou silná i po volbách

Důvodem plánovaných změn je to, že ČSSD sice loni vyhrála parlamentní volby, ale s podstatně slabším výsledkem, než sama čekala. Podpořilo ji 20,45 procenta voličů, jen zhruba o dvě procenta více než hnutí ANO Andreje Babiše.

"Musíme ukázat, že naše silná témata před volbami jsou silná témata i po volbách," řekl ministr zahraničí a místopředseda strany Lubomír Zaorálek. Sobotka mezi tématy, která bude strana řešit při úpravách programu, zmínil rovné příležitosti pro muže a ženy, či to, jak skloubit hospodářskou politiku a ochranu životního prostředí.

"Chceme úspěšněji oslovovat mladé lidi a střední vrstvy. Hledáme cesty, jak sociální demokracii více otevřít veřejnosti," říká Sobotka. Straně před volbami nevyšla sázka na čistě levicovou vládu, na jednobarevný kabinet ČSSD tolerovaný komunisty. Lidé sice ve volbách hlasovali tak, že poslali pravicové, dosud vládní strany ODS a TOP 09 do opozice, ale dali velkou podporu novým uskupením - jako je Babišovo ANO a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

"Velkou výzvou je třeba schopnost nových hnutí oslovovat nezávislé osobnosti a integrovat je. To je věc, která se standardním politickým stranám vůbec nedaří. My máme sice vybudovanou strukturu, ale ta není schopna integrovat zajímavé osobnosti, které do té doby nedělaly politiku a sociální demokracie je tolik nepřitahuje," řekl tento týden v rozhovoru pro MF DNES Sobotka.

Otevřít se nezávislým osobnostem chtějí i občanští demokraté

O otevření kandidátek nezávislým osobnostem mluvil v pátek při setkání se starosty také předseda ODS Petr Fiala. (více zde) I občanští demokraté, kteří loni zaznamenali velký pád a ve Sněmovně teď mají jen 15 poslanců, se pokoušejí změnit v tom smyslu, aby se otevřeli nestraníkům.

Sám Fiala, než se stal předsedou ODS, vedl jihomoravskou kandidátku jako nestraník. A na kandidátku pro eurovolby umístila ODS na třetí místo Evu Zamrazilovou, která byla ještě nedávno členkou bankovní rady ČNB.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video