Kandidát ČSSD na premiéra Bohuslav Sobotka chce respektovat zvyklost, že kandidáti do vlády předkládají negativní lustrační osvědčení. Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše jeho právníci říkají, že to není potřeba. | foto: koláž iDNES.cz

Sobotka: Kandidáti do vlády by měli předložit lustrační osvědčení

  • 740
Šéf ČSSD a kandidát strany na premiéra Bohuslav Sobotka považuje za správné, aby kandidáti do vlády museli předložit negativní lustrační osvědčení. "Je to zvyklost, která by měla být respektována i nadále," řekl iDNES.cz Sobotka. Čistým lustračním osvědčením se ovšem zatím nemůže vykázat šéf hnutí ANO Andrej Babiš, s nímž chce ČSSD vytvořit koalici.

Babiš vede soudní spor se slovenským Ústavem paměti národa. Odmítá, že před rokem 1989 spolupracoval s komunistickou StB. Soudní spor má pokračovat až po novém roce.

Babiš v rozhovorech pro sobotní deníky Lidové noviny a Právo řekl, že k ministerskému postu čisté lustrační osvědčení nepotřebuje. "Moji právníci říkají, že to není potřeba. Ta situace nenastala. Když nastane, budu to řešit," citovaly LN Babiše.

Mluvčí prezidenta Hana Burianová však uvedla, že prezident Miloš Zeman se na to dívá jinak. "Žádné výjimky zákon nepřipouští a prezident republiky splnění všech podmínek pro jmenování členů vlády vyžadoval a nadále vyžaduje," uvedla Burianová (vyjádření prezidentovy mluvčí pro LN najdete zde). Podobně si počínali bývalí prezidenti Václav Klaus i Václav Havel.

Sobotka v pondělí řekl, že jeho ČSSD bude po svých kandidátech do vlády čisté lustrační osvědčení chtít. Zároveň ale řekl, že to nepovažuje za zásadní překážku při jednání o vytvoření koaliční vlády s ANO a lidovci.

"Podle mě to není zásadní komplikace. Nejprve budeme jednat o programu vlády, teprve pak na zastoupení stran ve vládě," prohlásil Sobotka. Na stranách, které by koalici vytvořily pak bude, koho by do vlády poslaly.

Babiš, šéf ANO, majitel Agrofertu i Mafry, pod kterou patří i iDNES.cz, již před volbami dával najevo, že se jeho ANO do vlády nepožene. Připustil však také, že kdyby nakonec ve vládě přece jen chtěl být, zajímalo by ho ministerstvo financí. Pro sobotní Právo jednoznačně řekl, že si nedovede představit, že by jeho ANO ve vládě bylo, ale on osobně nikoli.

ČSSD preferuje koalici za přímé účasti ministrů ANO a KDU-ČSL

ČSSD podle Sobotky jednoznačně preferuje koalici s přímým zastoupením ANO a lidovců v kabinetu, ale nechce si uzavírat cestu k žádné podobě vlády, tedy i k možné jednobarevné menšinové vládě své strany s podporou ANO a lidovců. Ještě než vláda vznikne, chtějí sociální demokraté jednat také s oběma odborovými centrálami a zástupci zaměstnavatelských svazů.

Sobotka očekává, že nedělní jednání ústředního výkonného výboru ČSSD ukončí "dvojkolejnost" v ČSSD a že vedení strany opustí místopředsedové strany Michal Hašek, Zdeněk Škromach a šéf poslanců Jeroným Tejc, tři z pěti účastníků původně utajované povolební schůzky s prezidentem Milošem Zemanem.

Den po ní dvacítka členů předsednictva ČSSD vyzvala Sobotku, aby rezignoval. Předseda ale rezignaci odmítl a na jeho podporu se vzedmula ve straně vlna, kterou umocnilo ještě to, že plzeňský hejtman Milan Chovanec, jenž byl na schůzce také, v úterý iDNES.cz a poté i dalším médiím potvrdil složení účastníků cesty do Lán i to, že ho tam pozval Hašek, který o schůzce lhal.

Chovanec pak rezignoval z vyjednávacího týmu o vládě, z nějž předsednictvo vyškrtlo Sobotku a vyjednávací tým se rozpadl. Nyní Sobotka sbírá podpory od jednotlivých krajských organizací, zatímco pátý účastník schůzky v Lánech, jihočeský hejtman Jiří Zimola, rezignoval na vysoké stranické funkce.

Hašek, Škromach ani Tejc to neudělali. Na odchodu Chovance, který se přidal na jeho stranu a "pučisty" zradil, Sobotka netrvá. Sám Chovanec, který je i kandidátem na ministra dopravy, ale oznámil, že se v prosinci vzdá postu hejtmana (rozhovor s Chovancem najdete zde).

Podívejte se, jak se Andrej Babiš v září vyjádřil k obviněním ze spolupráce s StB:

18. září 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video