Bohuslav Sobotka už přiznává, že se změnou církevních restitucí neuspěl. Církve byly ochotné jednat jen s vládou jako celkem, ale koaliční partneři dali Sobotkovi košem. Lidovci dávali od počátku najevo, že je to vyřízená věc.

Bohuslav Sobotka už přiznává, že se změnou církevních restitucí neuspěl. Církve byly ochotné jednat jen s vládou jako celkem, ale koaliční partneři dali Sobotkovi košem. Lidovci dávali od počátku najevo, že je to vyřízená věc. | foto: Michal Šula, MAFRA

Partneři nám dali košem, přiznává Sobotka krach jednání s církvemi

  • 380
Na začátku byl slib ČSSD, že změní církevní restituce prosazené minulou vládou. Na konci je velké nic. "Koaliční partneři bohužel nedávno opakovaně odmítli návrh ČSSD, abychom s církvemi jednali na vládní úrovni," řekl ve čtvrtek premiér Sobotka. Nepřímo tak potvrdil informaci deníku Právo, že jeho strana boj o církevní restituce vzdala.

Jednání expertní skupiny sociální demokracie se zástupci církví o možném snížení výše náhrad, jež mají od státu dostat, zkrachovala už v březnu. Církve na nic podobného nepřistoupily. Opírají se jednak o verdikt Ústavního soudu, který stížnosti na restituce nevyhověl, ale především o platné smlouvy, jež uzavřely se státem.

Církevní restituce

Církvím, z velké části římskokatolické, má být vydán majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. K tomu mají navíc v průběhu třiceti let dostat náhradu 59 miliard korun, kterou si rozdělí jednotlivé církve.

Inflační doložka, kterou obsahují smlouvy s církvemi, může částku navýšit. Církve při jednání se sociální demokracií nepřistoupily ani na to, že se vzdají inflační doložky.

V následujících 17 letech pak bude klesat postupně až na nulu roční příspěvek státu na platy duchovních, který se zatím pohyboval kolem 1,5 miliardy korun. Vypořádání restitucí tak má vést i k odluce církví od státu.

Jen s ČSSD církve na jaře odmítly dál jednat. A dál byly ochotny se bavit jen s vládou jako celkem. "Vyzýváme vládu České republiky, aby zahájila s církvemi a náboženskými společnostmi oficiální jednání o kooperativním modelu další vzájemné spolupráce," řekl tehdy generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub (více zde).

Jenže k dalšímu vyjednávání s církvemi nepřesvědčili sociální demokraté od začátku odmítavě naladěné lidovce, a tak teď mají se svým slibem voličům ČSSD utrum.

Sobotka tvrdí, že jeho strana zkusí ještě jednat s církvemi sama. To už ale jednou církve odmítly a ČSSD navíc v parlamentu sama nemá sílu, aby mohla v otázce restitucí cokoli změnit. "Pokud jednání nepovedou k posunu, budeme se zabývat možností předložit naše návrhy na půdě parlamentu," opakuje dokola premiér. Zároveň připouští, že by o tom nejprve bylo nutné jednat v koalici.

"Určitě se toho tématu nevzdal, ale teď má větší hodnotu udržet koaliční vládu," citovalo čtvrteční Právo nejmenovaného blízkého spolupracovníka premiéra.

Na schůzi sněmovny, která začne příští týden, budou poslanci hlasovat o návrhu ČSSD, aby se doba pro posuzování žádostí o vydání majetku prodloužila o půl roku, ale ani vláda návrh, který na podstatě restitucí nic nemění, nepodpořila.

Poslanec Jeroným Tejc z ČSSD chce zase při hlasování o zákonu o registru smluv navrhnout, aby smlouvy musely zveřejňovat také církve, ale zatím pro to nemá vyjednanou podporou. Pravděpodobný výsledek je tak takový, jaký předvídali kritici ČSSD. S církevními restitucemi už nepohne ani o píď.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video