Nynější norská nóta je přímou reakcí na český apel. Informoval o ni premiér Bohuslav Sobotka. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Pojďme v kauze dětí spolupracovat, reaguje Norsko na českou nótu

  • 887
Norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová předala ve středu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi nótu. V ní země Česku navrhuje, aby o případu dvou českých chlapců v norské pěstounské péči začaly mezi sebou přímo komunikovat úřady, které se zaobírají ochranou dětí. Je to přímá reakce na diplomatickou nótu ČR.

„Obdržel jsem od paní velvyslankyně informaci formou nóty o tom, že je zájem z norské strany na tom, aby došlo k přímému kontaktu mezi norským úřadem, který má v daném kraji věc v kompetenci, a brněnským Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí,“ uvedl po jednání s velvyslankyní premiér Bohuslav Sobotka.

Případ českých dětí v Norsku

Podle Sobotky však nebude s českou stranou komunikovat sociální služba Barnevern, s níž matka dětí o zvratu ve svém případě přímo jedná, ale norský krajský sociální výbor, který o této věci může paralelně se soudem rozhodnout.

„Paní velvyslankyně uznává konstruktivní přístup české vlády k případu. Panu premiérovi vysvětlila, jak funguje úřad péče o dítě v Norsku a předala mu diplomatickou nótu,“ uvedla mluvčí norského velvyslanectví Iva Kopečná.

Ředitel brněnského úřadu Zdeněk Kapitán zatím o nótě nebyl informován. „Přímou spolupráci jsme nabízeli, takže v ní nevidím problém,“ sdělil Kapitán iDNES.cz.

Premiér řekl, že by oba úřady mohly začít spolupracovat co nejdříve. „V nótě je přímé telefonické spojení na norský úřad,“ podotkl. Velvyslankyni také předal garanci Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí na dodržování pravidel stanovených norskými úřady v případě, že se chlapci vrátí zpět do Česka.

Nótě předcházela nóta České republiky, kterou na konci loňského roku do země přes velvyslanectví odeslal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (více o nótě zde).

Rozhodujte objektivně, apeluje Sobotka na norskou premiérku

Premiér velvyslankyni rovněž tlumočil znepokojení nad tím, že se Norsko snaží více omezit kontakt matky s dětmi. V úterý tamější úřad pro ochranu dětí Barnevern matce řekl, že navrhne zkrátit schůzky s dětmi ze dvou hodin na 15 minut. Pokud však budou děti samy chtít, mohou být delší (více o návrhu Barnevernu čtěte zde).

Sobotka také podotkl, že chlapci jsou v péči pěstounů proto, že norské úřady jsou přesvědčeny, že matka se o ně nemůže starat.  

Velvyslankyni předal dopis adresovaný norské premiérce. „Obrátil jsem se na premiérku s žádostí, aby věc sourozenců Michalákových byla důkladně a objektivně posouzena, aby norské soudy rozhodovaly objektivně s ohledem na zájmy dětí, na zájmy biologické rodiny,“ řekl předseda vlády.  Velvyslanectví slíbilo, že dopis okamžitě norské premiérce předá.

Podle Sobotky je nyní nutné vyčkat na rozhodnutí norských orgánů, tedy soudu a krajského sociálního výboru. „Všechny kompetentní složky české státní správy dělaly loni, co mohly, pro to, aby upozornily norské úřady na to, co se v souvislosti se sourozenci Michalákovi odehrává,“ sdělil premiér s tím, že se Česku podařilo dosáhnout toho, aby norská strana začala aktivně komunikovat.

Schůzka mezi premiérem a velvyslankyní se konala v jedné zasedací síni ve Sněmovně. Trvala zhruba půl hodiny. Sobotka o ni požádal na konci loňského roku. O případ se vláda začala zajímat poté, co matka chlapců Eva Michaláková požádala v Norsku o přezkoumání svého případu a o svěření synů do péče.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue