Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotka: Puč organizovali Hašek, Tejc i Škromach. Všichni musí odejít

  18:28aktualizováno  18:28
Bohuslav Sobotka upřesnil, za jakých podmínek může vést dál ČSSD. Musí být zrušeno usnesení předsednictva, ať zváží odchod. Jinak sám skončí. O Bohumínském usnesení, které zakazuje vládní spolupráci s KSČM Sobotka v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že zastaralo. Až sestaví vládu, chce ho nahradit novým textem, který lépe definuje vztah ke KSČM.

Bohuslav Sobotka před začátkem jednání gremia ČSSD. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Podle vyjádření krajských organizací ČSSD máte jasnou podporu před jednáním vašeho ústředního výboru o tom, kdo má vést stranu. Co ale uděláte, pokud vás strana podpoří, ale nepodaří se vám z vedení dostat Michala Haška, o němž jste řekl - buď on, nebo já?
Skutečně pevně věřím, že ústřední výkonný výbor zrušení usnesení předsednictva sociální demokracie ze 27. října, protože bylo i v rozporu s předchozím rozhodováním o tom, kdo má být za ČSSD pověřen jednáním o sestavení vlády. Výsledek nedělního jednání může být jen jediný - buď se podaří zrušit usnesení předsednictva a pak by měli vyvodit odpovědnost ti, kteří za tím pučem stáli, a odejít z funkcí ve vedení strany, nebo to usnesení zrušeno nebude a odpovědnost vyvodím já jako předseda strany. Jiná cesta možná není. Je třeba zrušit dvojkolejnost ve vedení ČSSD. Věřím, že pokud kolegové Hašek, Tejc a Škromach neuspějí na ÚVV se svým návrhem odstranit předsedu z vyjednávacího týmu, že odstoupí ze svých funkcí.

Ale pokud to sami neudělají, potřebujete třípětinovou většinu na jejich odvolání. Platí, že byste je chtěl i tak odvolat z vedení strany?
Pokud neodstoupí z funkcí, které mají, kolegové Hašek a Škromach z funkcí místopředsedů strany a Jeroným Tejc z funkce předsedy poslaneckého klubu, předpokládám, že ÚVV se vyjádří hlasováním k jejich dalšímu setrvání v těchto klíčových funkcích. A pokud nebudou takové usnesení respektovat, může ÚVV dokonce hlasovat tajně přímo o odvolání podle stanov. A tady je třeba vyčkat na výsledek hlasování ÚVV. A já teď nechci spekulovat o žádném jiném výsledku.

Jak vnímáte pozdějších vyjádření účastníků tajné lánské schůzky, kteří pak usilovali na předsednictvu o váš odchod? Pan Škromach řekl iDNES.cz, že to bylo možná unáhlené, pan Tejc, že to bylo zbrklé. Nezačínáte vnímat přece jen určité rozdíly mezi tou skupinou lidí, která se proti vám postavila?
Rozdíly nepochybně činím, protože byli lidé, kteří celou věc nepochybně organizovali a organizovali ji už dlouho před volbami. Na srpnovém jednání ústředního výkonného výboru se poprvé pokusili odstranit sjezdem zvoleného předsedu ČSSD. Rozlišuji mezi těmi, kdo stáli za organizací celé věci a byli konec konců i iniciátory schůzky u prezidenta za zády zbytku vedení. A je nepochybné, že mezi organizátory toho pokusu o puč patřili Michal Hašek, Jeroným Tejc a Zdeněk Škromach. Další lidé se přidali. Někteří se přidali v situaci, kdy měli pocit, že je vše ztraceno. I mezi těmi dvaceti lidmi, kteří hlasovali na předsednictvu, jsem schopen rozlišovat, kdo celou věc organizoval a kdo se pouze přidal v situaci, kdy měl pocit, že už jiné řešení možné není a nebude.

Pane předsedo, když už se vědělo, že ta schůzka byla, potvrdil to před jednáním poslaneckého klubu pro iDNES.cz Milan Chovanec, volili jste nové vedení klubu a přestože jste varoval před panem Tejcem jako před "zrádcem", dostal v tajné volbě třicet hlasů. Nesvědčí to o tom, že váš poslanecký klub je rozpolcený?
Já si nemyslím, že by poslanecký klub nerespektoval výsledek nedělního hlasování ústředního výkonného výboru. Klub bude muset reagovat, třeba tím, že dojde k volbě nového předsedy poslaneckého klubu. Jeroným Tejc by měl vyvodit také odpovědnost z toho, do jaké krize sociální demokracii svým chováním dostal.

Podpisy poslanců nejsou třeba, Bohumínské usnesení nahraďme

Jste připraven splnit požadavek šéfa hnutí Andreje Babiše a dodat seznam s padesáti podpisy poslanců ČSSD, kteří by podporovali vládu, kterou chcete sestavit?
Myslím, že budeme mít možnost na toto téma s panem Babišem hovořit, až se sejdou po jednání ústředního výkonného výboru vyjednávací týmy. Já mu chci navrhnout, abychom tuto zbytečnou poštu vynechali. Je nadbytečné, aby on po mě chtěl padesát podpisů a já po něm čtyřicet sedm podpisů. Bude stačit přece slovo předsedů stran potvrzené rozhodnutím klíčových stranických orgánů, pokud se dohodneme na vytvoření koalice.

Zazněl návrh jednoho z vašich nejsilnějších regionů, moravskoslezské ČSSD, že má být zrušeno takzvané Bohumínské usnesení, které vám zakazuje vládní spolupráci s komunisty. Budete to podporovat?
To teď skutečně není aktuální téma. Není to na pořadu dne. Já bych byl rád, kdyby se strana zaměřila na vyjednávání podmínek účasti ve vládě. O tom bychom měli diskutovat na úrovni okresů i krajů. Diskuse o Bohumínském usnesení by nás zavedla mimo prostor a čas. Teď je pro nás důležité vyjednat co nejlepší program příští vlády, na které se sociální demokracie bude podílet. Diskusi o Bohumínu bych spíš viděl v jiné rovině. Myslím si, že to usnesení bohumínské, které je z devadesátých let, už obsahově výrazně zastaralo. Já bych viděl jako lepší nahradit ho a nově definovat postoj sociální demokracie ke komunistické straně textem, který bude více vystihovat současnou situaci, která ve společnosti je. Já bych rád vedl diskusi o tom, čím nahradíme Bohumínské usnesení, ale až po tom, kdy se nám podaří sestavit vládu.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Šéf ANO Andrej Babiš přichází na jednání vyšetřovací komise, která se zabývá...
Živé spisy jsme neprobírali, tvrdí Babiš s Přibilem. Komise pozve Sobotku

Sněmovní komise pro vyšetření údajných úniků z policejních spisů v úterý vyslechla redaktora Marka Přibila a šéfa ANO Andreje Babiše. Oba shodně tvrdí, že...  celý článek

Otázka pro prezidenta, projekt iDNES.cz
Uchazeči o Hrad prozradili, jak by udělovali milosti. Ohodnoťte odpovědi

Na otázku týkající se udělování prezidentských milostí odpovídali zájemci o křeslo hlavy státu ve třetím kole projektu Otázka pro prezidenta. Zúčastnilo se...  celý článek

ilustrační snímek
Dva tisíce navíc, slíbil sestrám ministr. Některé si ale musí ještě počkat

Byl to první krok, který ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík po svém prosincovém nástupu do úřadu udělal. „Každý zdravotník, který pracuje na směny bez...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.