„My si myslíme, že v některých případech docházelo k obcházení daňové povinnosti,“ řekl Chovanec. „Hodiny tikají a my to nechceme nechat promlčet,“ prohlásil ministr vnitra.
„Není možné, aby se daňová správa zaměřovala na malé drobné podnikatele, aby se zaměřovala na zaměstnance a obcházela v tichosti velké firmy, miliardáře, bohaté lidi. My jsme přesvědčeni o tom, že daňové zákony tady musí platit pro každého,“ řekl Sobotka.
Ministr vnitra pohrozil šéfovi daňové správy Janečkovi
Chovanec se pak pustil přímo do ředitele daňové správy Martina Janečka. „Chtěl bych ho upozornit, že je státní úředník a i on se může dopouštět některého z trestných činů, jako je porušení povinností při správě cizího majetku, případně trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby,“ zakončil své výtky Chovanec.
Korunové dluhopisy zdaníme, shodla se vláda. Prosadit to zřejmě nestihne![]() |
„Finanční správa dávno koná,“ reagoval Janeček. Řekl, že pošle vyjádření Sněmovně, která ho k tomu vyzvala. Rozpočtový výbor ho požádal o vyjádření ve věci korunových dluhopisů do konce května. „Toto vyjádření je zfinalizováno a v pondělí bude odesláno,“ řekl Janeček. „Řešením je, aby daňová správa řekla občanům, že konala, že nezavírala oči jen proto, že za tím stáli miliardáři,“ prohlásil Sobotka.
Daňová správa podle něj dluží odpovědi na otázky, které si klade už několik týdnů veřejnost v souvislosti s nezdaněnými korunovými dluhopisy, které umožňovaly podnikatelům do konce roku 2012 vyvádět prostředky z bilance jejich společností jako alternativu dividend právě formou korunových dluhopisů.
Podezření vzbuzují podle premiéra úrokové sazby dluhopisů
„Podezření vzbuzují úrokové sazby, za které byly tyto korunové dluhopisy emitovány. Daňová správa celou dobu o této věci mlčela,“ řekl předseda vlády.
Vláda se tento týden shodla na podpoře návrhu ministra financí Babiše, aby byly výnosy z korunových dluhopisů od příštího roku zdaněny.
On sám nakoupil v roce 2013 dluhopisy společnosti Agrofert, která mu tehdy patřila, v hodnotě téměř 1,5 miliardy korun, úročené šesti procenty. Vyplacené úroky si mohla firma odečíst a sám Babiš je nemusel podle tehdy platných zákonů zdanit.
Zhruba od začátku letošního roku ale čelí ostré kritice, kterou odstartoval článek týdeníku Echo. Ten nejprve napsal, že Babišovy příjmy na nákup dluhopisů Agrofertu nemohly stačit a když šéf ANO své příjmy doložil, začali Babišovi kritici argumentovat, že šlo o zneužití zákona.
Premiér řekl, že ministr financí musí v pondělí vládě předložit zprávu o tom, proč si daňová správa v otázce korunových dluhopisů počínala tak, jak si počínala, a proč nezakročila.
Nedopustili jsme se ničeho nekalého, brání se Student Agency
Sobotka i Chovanec mluvili ale nejen o Babišovi, nýbrž i o Jančurovi, který také využil možnost nakoupit nedaněné korunové dluhopisy své firmy. V jeho případě šlo o dluhopisy za 900 milionů korun úročené 12 procenty. (více čtěte zde).
Společnost Student Agency kritiku sociálních demokratů odmítá. „Premiér Sobotka a ministr vnitra Chovanec by neměli osočovat podnikatele za to, že se řídili v oblasti dluhopisů platnou legislativou, jejíž existenci Bohuslav Sobotka jako poslanec umožnil. Student Agency a Radimu Jančurovi vždy šlo o poskytování kvalitních služeb v oblasti veřejné dopravy, do tohoto také investujeme veškeré finanční prostředky, a to byl od začátku i účel pro vydání dluhopisů,“ uvedl v prohlášení pro iDNES.cz mluvčí firmy Aleš Ondrůj.
„Nemůžeme za to, že právě Sobotkova vláda neustále zdržuje vyhlášení výběrových řízení na železnici. Kdyby toto běželo podle schváleného harmonogramu, dluhopisy by již dávno byly použity pro svůj původní účel. Nedopustili jsme se ničeho nekalého, nemáme nic proti zdanění dluhopisů a nikdo na našem postupu neshledal nic neoprávněného,“ doplnil mluvčí.