Bohuslav Sobotka (16. dubna 2011)

Bohuslav Sobotka (16. dubna 2011) | foto: Dan Materna, MAFRA

Sobotka: Po předčasných volbách můžeme vládnout s podporou komunistů

  • 1045
Menšinová vláda sociální demokracie podporovaná komunisty. Tak by mohlo vypadat rozvržení politických sil v případě, že by se konaly předčasné volby a s náskokem by je vyhrála ČSSD.

"Kdybychom vyhráli volby s výraznými náskokem, je pro nás možná varianta menšinové vlády," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Dodal, že jednou z variant by byla vláda s podporou komunistů. "Ale koalice s nimi není naším cílem," dodal Sobotka.

Podobnou variantu v minulosti připouštěl i jeho předchůdce Jiří Paroubek před předčasnými volbami plánovanými v roce 2009.

O menšinové vládě podporované komunisty tehdy mluvil i Sobotka ještě coby první místopředseda strany. "Koaliční vládu s komunisty a ODS nevytvoříme, to mohu vyloučit. Zbývá menšinová vláda sociální demokracie tolerovaná jinými stranami včetně KSČM," řekl v dubnu 2009. A názor zopakoval i před volbou předsedy strany na sjezdu v Brně.

Usnesení zakazující vládu s komunisty se přestává líbit

Sociální demokraté si koalici s komunisty zakázali v roce 1995 v takzvaném Bohumínském usnesení. Na brněnském sjezdu se ho pokusil zrušit senátor Vladimír Dryml. To ale nakonec neprošlo.

Sobotka tvrdí, že strana usnesení rušit nechce, připouští ale, že jeho podpora slábne. "V ČSSD není podpora Bohumínskému usnesení nijak dramaticky silná," řekl HN Sobotka.

Vláda opřená o komunisty se příliš nezamlouvá prvnímu místopředsedovi Michalu Haškovi. Ten ale vylučuje i spolupráci s koaličními stranami. "ODS, TOP 09 i VV dělají vše pro to, aby po příštích volbách nebyly přijatelnými partnery pro vládnutí s ČSSD," řekl HN Hašek. Po volbách by raději spolupracoval například s lidovci, pokud by se dostali do Sněmovny.

Komunisté případnou spolupráci se sociálními demokraty nijak nekomentují. "Nejde o žádný konkrétní návrh. Žádnou nabídku od ČSSD jsme neobdrželi, a proto se jí orgány strany nezabývají," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Poslancům ČSSD se tento týden nepodařilo svrhnout vládu hlasováním o nedůvěře. Kromě komunistů a tří nezařazených poslanců odpadlých od VV nezískali v dolní komoře parlamentu dostatečnou podporu. Sobotka ale již dříve uvedl, že hlasování o nedůvěře vyvolá v budoucnu znovu.

Vyslovení důvěry od poslanců bude chtít také premiér Petr Nečas (ODS). V červnu chce spojit hlasování o důvěře s částí důchodové reformy. Nové hlasování o důvěře by v případě neprosazení reforem požadovaly také Věci veřejné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video