Pokračování vlády s VV má podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky smysl, jen pokud projdou reformy. Předčasné volby jsou podle něj až tím posledním řešením a ODS je podle Sobotky nechce.

Pokračování vlády s VV má podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky smysl, jen pokud projdou reformy. Předčasné volby jsou podle něj až tím posledním řešením a ODS je podle Sobotky nechce. | foto: MF DNES

Sobotka: Plán B musí mít ten, kdo rozbíjí vládu. ODS nové volby nechce

  • 334
Petr Nečas má situaci v ODS pod kontrolou, Mirek Topolánek ukázal, že nemá odpovědnost za to, co se se s ODS stane a prezident měl minimálně demisi Víta Bárty přijmout rychleji, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Předčasné volby v případě pádu vlády vidí až jako krajní řešení.

Důvěra veřejnosti ve vládu podle průzkumů CVVM prudce padá, teď jí věří jen 21 procent lidí. Vypadá to také, že v koalici se všichni mezi sebou nenávidí a pořád se jen hádají. Uvidíme od kabinetu ještě něco jiného?
Budu rozporovat slovo nenávidí. Jsou to ale spory, které překračují to, co je běžné v koalicích. Co se tu odehrává poslední tři, čtyři týdny je i pro mě malinko mimo schopnosti chápat, že něco takového je možné. Pozapomnělo se na to, proč to vůbec celé začalo, překlopilo se to trochu nahrávkou poslankyně Kočí. Doufám, že dohoda koalice jasně signalizuje, že tato vláda chce dělat reformy. A nebude-li je dělat, a to je nejen můj postoj, ale i senátorů ODS a premiéra, nemá právo na existenci.

Bylo pro ODS těžké rozhodování, jestli má ještě smysl vládnout s Věcmi veřejnými?
To bylo samozřejmě komplikované rozhodování. Úplně nové prvky v politice, kdy se nahrává osobní komunikace, aniž ten druhý o tom ví, to je šílené. A zveřejněný byznysplán ABL z roku 2008 na proniknutí do politiky byl pro mě také z říše divů. Toto do politiky nepatří a já pevně doufám, že záruky, které jsme dostali, že dojde k "deabelizaci" a oddělí se projekt ABL od Věcí veřejných, platí. Budeme trvat na tom, aby lidé spojení s ABL nemohli zasahovat do politiky.

Poslechl jste si nebo přečetl přepis nahrávky, na níž poslankyně Kočí mluví jazykem čtvrté cenové skupiny a vypráví, jak údajně piklila s předsedou poslanců ODS Petrem Tluchořem proti vlastní straně?
Četl jsem to a musím říci, že pro mě bylo šokující, že jedna z čelních představitelek Věcí veřejných, která toho slibovala mnoho před volbami stejně jako její strana, se snížila k takovému slovníku. Nešťastné na tom je, že ta celá věc byla nahrávána. Jestliže říká, že to tušila, o to je strašnější, že neuměla najít vhodnější slovník.

Má podle vás Petr Nečas situaci v ODS plně pod kontrolou?
Podle mého názoru ano. Účastním se jednání grémia ODS a vím, jaká je tam nálada. Samozřejmě nejsme všichni stejní, to dokázali jen komunisté, aby všichni mysleli stejně, to my nedokážeme, ale nevidím žádný dramatický problém - ani v grémiu, ani ve výkonné radě, ani v regionech. Nezachytil jsem, že by někdo dramaticky protestoval proti té dohodě, která vznikla.

Předseda senátu Přemysl Sobotka ve volební místnosti v Liberci na sídlišti Kunratická. (15. října 2010)

Topolánek ukázal, že nemá odpovědnost za ODS. Klaus měl minimálně demisi Bárty přijmout dříve

Byl jste v ODS první, kdo loni vyzýval k odchodu tehdejšího premiéra Mirka Topolánka. Před pár dny jste na Žofíně slavili 20 let ODS a pan Topolánek měl velmi odmítavý projev vůči koalici s VV, což se dá brát i jako útok na pozici premiéra Nečase. Snaží se podle vás Topolánek o návrat?
Mirek Topolánek tam jasně ukázal, že nemá odpovědnost ani za současnou vládu, ale ani za ODS.

Zajímavá byla role prezidenta Klause ve vládní krizi. Odmítal odvolat ministry Johna a Dobeše, což navrhoval premiér. Proč to podle vás dělal?
To je otázka pro prezidenta. Ale očekával jsem, že minimálně demisi ministra Bárty přijme rychle. Že to zvažoval až do Zeleného čtvrtku, bylo zbytečné. Demisi měl přijmout nejpozději v pondělí, když byla v pátek podána.

Čekáte, že se Václav Klaus bude chtít vrátit do čela ODS, až skončí na Hradě?
Nemám tuto spekulaci nijak ověřenou. Myslím si, že ne.

Plán B? Předčasné volby jsou až to poslední řešení

Pokračování vlády je podle vás i podle premiéra závislé na schválení reforem. Má ale ODS nějaký plán B, když to nevyjde? Věci veřejné si stále kladou nějaké podmínky, víte, co byste dělali, kdyby to celé "krachlo"?
Plán B musí mít ti, kdo případně rozbijí tuto koalici. My bychom rádi, kdyby projekt koalice, který má unikátní sílu 118 - teď minus tři - hlasů, dokončil reformy. Jestli se to podaří, bude to ku prospěchu České republiky. Plán B, pokud by vláda padla, by byl v rukou prezidenta republiky, koho by pověřil sestavením vlády.

Snažila by se pak ODS o předčasné volby?
Pro nás je to až ta nejkrajnější varianta. V prvé řadě máme jednat a až pak jít případně za voliči a zeptat se jich na jejich názor.

Neznervózňuje vás, když Vít Bárta přiznal, že Věci veřejné separátně jednaly s odbory, a říká, že chce s nimi koordinovat další postup?
Jestli si pan Bárta a celá strana Věci veřejné chce vyslechnout názor odborů, je to dobře. Jestli se chce nechat řídit odboráři, je to špatně.

Vy jste v Senátu, kde má většinu ČSSD a horní komora bude tedy fungovat jako jakási brzda při schvalování vládních reforem. Nebylo by správnější se domluvit se sociální demokracií na takové podobě reforem, aby přežily i v dalším volebním období, pokud se ČSSD ujme vlády?
Jednak ruka podána kvůli důchodové ruce byla, ale nebyla využita z druhé strany. Pevně věřím, že důchodová reforma projde a bude dávat záruky, že vůbec za třicet let bude na důchody.

Vláda zatím reálně prosadila jen škrty, a proti tomu, jak to udělala, se postavil Ústavní soud. Dáte si teď větší pozor, aby prošly takové reformy, které neshodí Ústavní soud?
Závěry Ústavního soudu ctím, ale vadí mi, že se opakovaně projevuje jako třetí komora parlamentu, proti jejímuž rozhodnutí není odvolání. Ústavní soud se podle mě zachoval politicky.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Kandidáta na Hrad bude ODS řešit minimálně na úrovni výkonné rady

Ještě pár osobních otázek. Nestává se vám někdy, že když jdete po Senátu, zamíříte omylem do kanceláře předsedy Senátu, kde jste řadu let seděl?
Přestože jsem tam byl šest let, tak se mi to nestává.

Sledujete jednání mezi politickými stranami o tom, jestli projde přímá volba prezidenta?
Sleduji. Přestalo to být mediálním tématem, uvidíme, jak to dopadne. Náš základní požadavek stále je, bude-li přímá volba, není možné omezit pravomoci prezidenta. Já jsem pro přímou volbu a není v tom žádný osobní zájem. Na druhou stranu v těch jednáních, která nyní probíhají, padají i požadavky, které jsou těžko přijatelné. Uvidíme.

Říká se, že bez ohledu na jednání stran přímou volbu stejně "zařízne" Senát, protože se senátoři nebudou chtít vzdát jedné z mála svých reálných pravomocí.
Pokud k tomu takto kolegové přistoupí, tak neměli celá léta mluvit o přímé volbě prezidenta.

Jak jste daleko uvnitř ODS "v konkurzu", zda budete kandidátem na Hrad vy, nebo předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová?
Já se o to budu snažit, ale zatím jsme museli řešit jiné věci. Předpokládám, že to bude řešit minimálně výkonná rada a uvidíme, jestli se o tom budeme bavit i na úrovni kongresu, ale zatím jsme se o tom nebavili.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video