Český premiér Bohuslav Sobotka hovoří na summitu Evropské unie v Bruselu s...

Český premiér Bohuslav Sobotka hovoří na summitu Evropské unie v Bruselu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou (15.10.2015) | foto: AP

Zachraňme Schengen bez kontrol, burcuje Sobotka v dopise lídry zemí EU

  • 319
Premiér Bohuslav Sobotka vyzval před nadcházejícím summitem EU dopisem evropské lídry, aby při řešení migrační krize udělali vše pro zachování schengenského prostoru bez hraničních kontrol. Z dopisu v úterý citoval server Politico.

„Musíme využít příležitosti, abychom během nadcházející Evropské rady zajistili budoucí perspektivu Schengenu,“ stojí v dopise, který dostali vrcholní představitelé osmadvacítky elektronickou poštou.

Uprchlická krize

„Udělám, co se týče našeho prosincového setkání, vše, co je v mých silách, abych vyslal jasný vzkaz, že sdílíme závazky ohledně budoucnosti Schengenu,“ dodal premiér.

Server zároveň připomněl slova německé kancléřky Angely Merkelové, která varovala, že budoucnost Schengenu je bez užší spolupráce evropských zemí ohledně uprchlíků ohrožená.

Podle mandátu, který v pondělí pro poslední letošní jednání prezidentů a premiérů osmadvacítky schválila česká vláda, bude Sobotka v Bruselu trvat na posílení ochrany vnějších hranic unie. Premiér v úterý proto chválil nově oznámený záměr Evropské komise, podle níž by měla ostrahu hranic posílit nová evropská pohraniční a pobřežní stráž o síle až 1 500 pohraničníků (více čtěte zde).

Summit se uskuteční ve čtvrtek a v pátek, kromě aktuální situace s uprchlíky se bude jednat i o ekonomických otázkách, například o energetické unii.

Rakouský kancléř navrhuje úlevy z kvót

Rakouský kancléř Werner Faymann v rozhovoru pro německý deník Die Welt uvedl, že pokud Turecko pomůže omezit počet migrantů přijíždějících do Evropy, měla by EU uvažovat o tom, že na své území ze země vezme 40 až 50 tisíc Syřanů. Státy, které by byly ochotné se podílet na přesídlení běženců, by pak podle něj mohly dostat „úlevy“ z už dojednaných migračních kvót.

Podle něj ale může být taková možnost na stole jen tehdy, pokud Ankara ostrahu hranic výrazně zpřísní. „V žádném případě se nemůže stát, že by pohyb migrantů do Evropy dál pokračoval, a EU by si ještě navíc k tomu převzala další uprchlíky z Turecka,“ dodal.

Podle rakouského kancléře by se na případném přesidlování syrských uprchlíků z Turecka mělo podílet co nejvíce zemí, protože by tak ukázaly solidaritu při řešení migrační krize. „Pokud by země EU byla připravena převzít uprchlíky přímo z Turecka, pak by bylo myslitelné, aby se takové zemi snížila povinnost přebírat uprchlíky z Řecka a Itálie,“ vysvětlil kancléř.

Na systému přerozdělení 160 tisíc registrovaných žadatelů o azyl ze zemí nejvíce zasažených přílivem migrantů - tedy z Řecka a Itálie - se osmadvacítka už shodla, a to přes odpor některých států včetně Česka. Proti kvótám ostře vystupuje také Slovensko, Maďarsko či Rumunsko. Podle kvót zatím byl v rámci EU přesídlen jen nepatrný počet z plánovaného počtu migrantů - podle agentury APA celkem 184.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video