Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a premiér Bohuslav Sobotka

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a premiér Bohuslav Sobotka | foto: Petr Topič, MAFRA

Nenecháme se opozicí vydírat, odmítl Sobotka podmínky ODS a TOP 09

  • 91
Vláda podle premiéra Bohuslava Sobotky pevně stojí za navrženým zákonem o státní službě a neustoupí od toho, aby platil od ledna příštího roku. „Jsme připraveni jednat i s opozicí. Nenecháme se ale vydírat,“ řekl ve čtvrtek Sobotka. Reagoval tak po setkání s ministrem Jiřím Dienstbierem na čtyři podmínky ODS a TOP 09.

Šéfové poslaneckých klubů ODS Zbyněk Stanjura a TOP 09 Miroslav Kalousek ve středu, když jednáním o služebním zákoně poslanci strávili celý den, vyzvali vládu k debatě o čtyřech úpravách služebního zákona. Jinak budou přijetí novely zákona blokovat tak dlouho, jak bude třeba, klidně celé volební období (více o podmínkách ODS a TOP 09 zde).

Jednou ze zásadních podmínek ODS a TOP 09 je to, aby nad úředníky nestálo nové generální ředitelství státní služby. To Sobotka ve čtvrtek odmítl. „Generální ředitel bude mít klíčovou pozici, odstíní politické tlaky,“ řekl premiér.

Už jen to, že tento institut bude existovat, bude podle něj zárukou, že po volbách, které změní vládnoucí reprezentaci, nebude docházet k politicky motivovaným čistkám ve státní správě.

Úřad stojící nad úředníky vznikne i bez novely zákona

Sobotka také zdůraznil, že i kdyby snad opozice s obstrukční taktikou byla úspěšná, nezabrání tím podle něj Kalousek, jemuž sekunduje šéf ODS Petr Fiala, ničemu. „Jen začne v roce 2015 platit již dříve schválený služební zákon, včetně generálního ředitelství. Zabránit může pouze přijetí novely, která služební zákon vylepšuje,“ uvedl Sobotka.

„Pan Kalousek se plete. Ať bude dělat cokoli, 1. ledna bude platit zákon o státní službě a to včetně generálního ředitele státní služby. Pan Kalousek prokázal, že neví, o čem mluví,“ řekl Dienstbier, kterého Sobotka v úřadě navštívil jako pátého ze členů své vlády v rámci kontroly práce ministrů půl roku po jmenování vlády.

Jako důkaz své ochoty jednat s opozicí zmínil Sobotka to, že ještě ve čtvrtek sejdou zástupci vlády se zástupci TOP 09 kvůli jednání o jiné věci - o podpoře fiskálního paktu Evropské unie v Česku. K tomu potřebuje vláda 120 hlasů, takže se bez pomoci alespoň části opozice neobejde.

Právě v době, kdy schůzka, na níže se potkali Sobotka, šéf lidovců Pavel Bělobrádek a Kalousek, prošla ve sněmovně druhým čtením doprovodná novela ke služebnímu zákonu měnící některé další zákony. Mimo jiné i zákon lustrační, a to tak, že se povinnost předkládat lustrační osvědčení bude týkat lidí podléhajících služebnímu zákonu, tedy nikoli členů vlády. Poslanec Martin Plíšek z TOP 09 se pokusí prosadit pozměńovací návrh, aby se ale lustrační osvědčení i ministrů týkala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video