Je v pozici obviněného a ke své obhajobě může použít i polopravdy a lži, odmítá Bohuslav Sobotka náznaky Davida Ratha, že peníze, které u něj policie našla, mohly souviset s financováním ČSSD.

Je v pozici obviněného a ke své obhajobě může použít i polopravdy a lži, odmítá Bohuslav Sobotka náznaky Davida Ratha, že peníze, které u něj policie našla, mohly souviset s financováním ČSSD. | foto: Michal Šula, MAFRA

Rath dělá narážky na financování ČSSD. Může se hájit i lží, řekl Sobotka

  • 250
Bývalý středočeský hejtman David Rath znovu naznačuje, že jeho kauza může souviset i s financováním ČSSD. Předseda strany Bohuslav Sobotka to kategoricky odmítl. "Je v pozici člověka, který je obviněn a může se bránit různým způsobem, včetně polopravd a lží, to se dá lidsky pochopit," prohlásil Sobotka.

Rath v písemně vedeném rozhovoru pro MF DNES v odpovědích na tři otázky naznačuje, že peníze, které u něj policie zabavila, když ho zatkla, mohly s financováním volební kampaně ČSSD souviset.

"Myslím, že se to brzy dozvíte," uvedl doslova Rath. Nyní se nechce vyjadřovat k tomu, zda museli politici ČSSD platit za místo na kandidátce. Stejně tak se podle něj veřejnost brzy dozví, zda bylo financování volebních kampaní čisté. "Konečně Jaroslav Palas už o tom hovořil," odpověděl Rath (více zde).

"Jeho kauza nesouvisí žádným způsobem s financováním sociální demokracie," prohlásil na Rathovu adresu na tiskové konferenci ČSSD Sobotka.

Rathova zmínka o Palasovi souvisí s otevřeným dopisem, který poslal v červenci Sobotkovi hejtman Moravskoslezského kraje a senátor Jaroslav Palas, který je s vedením strany "na kordy". Strana si totiž pro podzimní volby vybrala jiného lídra kandidátky v kraji a Palase tak odsunula.

"Nedlouho po tvém zvolení předsedou ČSSD jsi vystoupil na setkání s hejtmany a vyzval je, aby se z hlediska možností svých funkcí podíleli na financování strany," vyčetl Palas Sobotkovi s tím, že ho dokonce v této souvislosti musel pardubický hejtman Radko Martínek upozornit na zákonný rámec, v němž se hejtmani pohybují. Martínek tvrdí, že si na to nepamatuje a podle Sobotky je Palasovo tvrzení nepravdivé.

V některých krajích kandidáti na volby přispívají, říká šéf ČSSD

Sobotka iDNES.cz řekl, že poslanci, senátoři a hejtmani platí straně roční členský příspěvek 50 tisíc korun.

"V některých regionech nad rámec členského příspěvku se kandidáti podle svých možností podílejí na spolufinancování kampaně," uvedl Sobotka. Nedokázal si vzpomenout, zda je to tak i ve Středočeském kraji, kde měl Rath vést kandidátku.

V žádném případě to ale podle předsed ČSSD neznamená, že by si kdokoli z kandidátů mohl své místo na kandidátce koupit, nebo ovlivnit pořadí na kandidátce.

V případě, že se takto kandidáti na spolufinancování své kampaně podílejí, je to vedeno jako sponzorský dar a pokud je vyšší než zákonem stanovená částka 50 tisíc korun, tak je podle Sobotky vždy sepsána řádná darovací smlouva.

Jakou "bestii" bylo třeba nakrmit? Zjišťují to i vyšetřovatelé

Rath v jednom ze zveřejněných odposlechů mluví o tom, že je také třeba nakrmit "bestii", přičemž není jasné, o kom přesně mluví, zda o nějaké ženě, nebo třeba o politické straně. Zmínka o krmení bestie zaujala i vyšetřovatele (více zde) Rathovy kauzy.

Když v červnu Sněmovna hlasovala o vydání Ratha k trestnímu stíhání, bývalý středočeský hejtman poslal své bývalé straně ČSSD první vzkaz, že toho dost ví a že by to jeho bývalým kolegům nemuselo být příjemné.

"Když se podíváte do těch materiálů, které máme k dispozici jako torzo spisu, to je několik tisíc stran různých rádoby odposlechů a dalších věcí, všechno neúplné, nekompletní, vykuchané, tak i v tomto nekompletním torzu spisu naopak najdete spoustu vět a slov o tom, že peníze jsou na volby, financování voleb," řekl poslancům Rath.

Nyní je stále ve vazbě a soud dal podmínku, že složí kauci 14 milionů korun, aby jednal o jeho propuštění na svobodu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video