Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek přicházejí do Poslanecké sněmovny na

Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek přicházejí do Poslanecké sněmovny na setkání nově zvolených poslanců ČSSD. (29. října 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Sobotka nechce nikoho z Rusnokovy vlády. Stojí naopak o Zaorálka

  • 111
Bohuslav Sobotka nepočítá s tím, že by se v nové vládě, kterou sestavují ČSSD, ANO a KDU-ČSL, mohl objevit kdokoli ze členů dosavadní vlády Jiřího Rusnoka. Fakticky tak škrtl možnost, že by se v pozici ministra obrany mohl udržet Vlastimil Picek, nebo na životním prostředí lidovec Tomáš Podivínský.

"Vláda by měla být novým začátkem pro Českou republiku. Nemyslím si, že by některý ze současných členů Rusnokovy vlády měl v nové vládě sedět, i když řada z nich nepochybně neodvádí špatnou práci," řekl Sobotka.

Zejména o Pickovi se začalo spekulovat, že by mohl ve vládě vydržet, protože kandidát ČSSD na ministra obrany Jan Hamáček dal přednost křeslu šéfa Poslanecké sněmovny, do nějž byl ve středu zvolen. Podivínský je zase v Rusnokově vládě za KDU-ČSL, s níž Sobotka stejně jako s ANO o vládě jedná.

Sobotka zdůraznil, že on sestavuje vládu s politickým mandátem odvozeným od výsledku voleb, zatímco Rusnokova vláda je jen překlenovací a dočasná. "Ze strany pana prezidenta jsem nezaznamenal žádné snahy zasahovat do personálního složení vlády," odmítl Sobotka, že by mu do složení vlády mohl mluvit prezident Miloš Zeman.

K Zemanovi má blízko Marie Benešová, současná ministryně spravedlnosti. Stínovým ministrem spravedlnosti však je senátor Jiří Dienstbier, který má zase blízko k Sobotkovi, ale zase ho nemá rád Zeman. Dienstbier proti němu kandidoval v lednové prezidentské volbě. "Já bych byl rád, kdyby tam přišli noví lidé, kteří nejsou spojeni se současnou vládou a je poznamenána neúspěchem SPOZ. Vliv SPOZ při jejím formování je vidět," řekl Sobotka.

Zaorálka chce mít v týmu. Na Zemanovi nechá, zda Babiše jmenuje

Předseda ČSSD ve středu potvrdil, že by rád do nové vlády dostal dosavadního místopředsedu Sněmovny a stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ten už do vedení dolní komory parlamentu nekandidoval. "S Lubomírem Zaorálkem bych rád do vládního týmu počítal," řekl Sobotka. Hnutí ANO může na post ministra zahraničí nabídnout herce a diplomata Martina Stropnického.

Pokud jde o šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, Sobotka je připraven ho do vlády navrhnout, i když nebude mít vyřešeno lustrační osvědčení. "Pokud se dohodneme, že hnutí ANO nominuje pana Babiše do vlády, tak já pana Babiše navrhnu panu prezidentovi ke jmenování, to vyplývá z připravované koaliční smlouvy, že bych to měl učinit," řekl ve středu kandidát na premiéra.

"Pak bude záležet na panu prezidentovi, zda ho jmenuje, či nikoliv. Bude záležet na tom, k jakému výkladu lustračního zákona se přikloní. Zatím informace, které já mám k dispozici, jsou takové, že se pan prezident přiklání ke striktnějšímu výkladu lustračního zákona a že tento striktnější výklad mu neumožní, aby pana Babiše do vlády jmenoval. Ale tady jenom cituji postoj pana prezidenta," prohlásil Sobotka.

Babiš nemůže čisté lustrační osvědčení dodat, protože podle slovenského Ústavu paměti národa spolupracoval s komunistickou tajnou policií StB. Babiš to popírá a soudí se kvůli tomu. Jenže soud bude pokračovat až v lednu a Sobotka chce navrhnout prezidentovi kompletní složení vlády ještě do konce roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue