Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka slíbil, že jeho strana v Senátu do zákona o ovzduší vrátí poplatky za znečišťování a podruhé už jejich zrušení část poslanců sociální demokracie nepodpoří.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka slíbil, že jeho strana v Senátu do zákona o ovzduší vrátí poplatky za znečišťování a podruhé už jejich zrušení část poslanců sociální demokracie nepodpoří. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Sobotka: Napravíme lobbistický návrh, poplatky za znečišťování zůstanou

  • 28
Poplatky za znečišťování ovzduší, které od roku 2016 zrušil návrh poslance ODS Jana Bureše, se nejspíš do zákona vrátí. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka slíbil, že jeho strana, která má v Senátu většinu, napraví lobbistický návrh a poplatky do zákona vrátí. Až bude o zákonu znovu hlasovat Sněmovna, sociální demokraté už podle něj podruhé chybu neudělají.

Zrušení poplatků za znečišťování ovzduší, které inicioval občanský demokrat Bureš, označil v úterý Sobotka za lobbistický návrh. Přesto pro něj ve Sněmovně hlasovalo 18 sociálních demokratů (spolu s ODS, komunisty a částí TOP 09) a posléze pro zákon jako pro celek celkem 15 poslanců ČSSD.

"Oficiální postoj našeho klubu byl, že jsme proti a já jsem také ten návrh nepodpořil," řekl iDNES.cz Sobotka. Mluvil už o problému s poslanci a tvrdí, že až se zákon ze Senátu vrátí, zrušení poplatků už znovu poslanci ČSSD nepodpoří. Předseda sociální demokracie prohlásil, že je rád, že se o tomto problému rozpoutala veřejná debata.

Pokud sociální demokraté dodrží, co nyní Sobotka slibuje, zrušení poplatků za znečišťování ovzduší by nakonec projít nemělo, protože ani vládní koalice něco takového jednotně nepodporuje. Pro Burešův pozměňovací návrh nebyl například ani jeden poslanec Věcí veřejných.

Návrh poslance ODS škrtl od roku 2016 poplatky za vypouštění oxidu siřičitého, oxidů dusíku a těkavých organických látek. Za tuhé znečišťující látky by měly společnosti platit jen do konce roku 2021.

"Je také třeba myslet na konkurenceschopnost průmyslu a na teplárny. Náklady pro ně budou v příštích letech vzrůstat. V příštím roce končí bezplatné přidělování povolenek. Třicet procent povolenek se bude nakupovat v aukcích," argumentoval Bureš. Náklady na nákup povolenek by za znečišťování by musely teplárny promítnout do cen a dopadlo by to na občany, tvrdí Bureš.

Proti tomu, že poslanci škrtli poplatky pro znečišťovatele, protestovala nevládní ekologická organizace Greenpeace a návrh stranického kolegy Bureše nepotěšil ani ministra životního prostředí Tomáše Chalupu a ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09.

"Mně to hodně připomíná hlasování o loteriích, přiznám se. Prostě jsou okamžiky, kdy vláda může navrhnout cokoliv, ale jistá lobby napříč politickým spektrem si stejně prosadí svoje," kritizoval Kalousek už ve Sněmovně výsledek hlasování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video