Sobotka: Puč nás zesměšnil. ČSSD hrozí, že skončí v propadlišti

  • 597
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka varoval straníky před hrozícím velkým propadem. "Buď se sjednotíme a uděláme si ve straně pořádek, nebo se z ČSSD stane SPOZ 2 a za dva, tři roky skončí v propadlišti dějin," řekl v narážce na "prezidentskou stranu" Zemanovců při jednání širšího vedení ČSSD. Přišel si potvrdit mandát pro jednání o vládě s lidovci a ANO.

Pokus o mocenský převrat by se podle něj odehrál za jakéhokoli volebního výsledku ČSSD. "Puč nás zesměšnil a znedůvěryhodnil v očích voličů, veřejnosti i politických partnerů," uvedl na uzavřeném jednání.

"Je to velká politická nezralost těch, kteří to připravili. Nejsme na dětském pískovišti, jde o osud ČSSD, o osud strany, o osud České republiky. Je chyba, že Michal Hašek a Jeroným Tejc nezvládli své osobni ambice a vydali všanc ČSSD. Chci poděkovat členům v okresech a regionech za jejich podporu," řekl v asi padesátiminutovém projevu v narážce na skupinku "pučistů" ve straně.

Ta se ho pokusila svrhnout den po volbách na jednání předsednictva ČSSD, když Sobotku po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech vyzvala k demisi.

Původně mělo být jednání ÚVV ČSSD velkou "řežbou" o to, jestli si Sobotka udrží funkci, nebo zda o místa přijde skupina kolem jihomoravského hejtmana Haška, která Sobotku den po volbách na jednání předsednictva vyzvala k rezignaci.

Na podporu šéfa ČSSD se však zvedla vlna podpory ve straně. Skupině, která se Sobotku pokusila odstranit, hodně ublížilo, že schůzku v Lánech tajila. Hašek o ní dokonce vysloveně lhal. Nakonec z širšího vedení strany rezignovali místopředsedové Michal Hašek i Zdeněk Škromach, širší vedení opustil jihočeský hejtman Jiří Zimola a pozici šéfa poslaneckého klubu opustí Jeroným Tejc. Škromach ani Zimola už ani nedorazili na nedělní jednání ústředního výkonného výboru strany.

Program vlády by mohli schvalovat všichni členové ČSSD

Bez dohody o přijetí majetkových přiznáních, zrušení poplatků u lékaře, snížení DPH na léky a knihy či znovuzavedení daňové progrese jsou podle Sobotky zbytečné spekulace o tom, kolik by která strana mohla mít křesel v nové vládě. Sobotku přišly na jednání vedení strany podpořit asi dvě stovky demonstrantů.

"Sociální demokracie nebude už nikdy stejná jako před pokusem o puč," řekl jim při příchodu do pražského žižkovského hotelu Olšanka, kde špičky strany jednají. Sobotka usiluje o svolání mimořádného volebního sjezdu na 22. únor příštího roku a o to, aby si potvrdil mandát pro jednání o příští vládě s ANO a lidovci.

"Jako předseda strany jsem připraven se za volební výsledek a za to, jak s ním naložíme v povolebních jednáních, členům ČSSD zodpovídat," uvedl pak v projevu ke straníkům. Program vlády, pokud se na něm sociální demokraté, lidovci a ANO shodnou, by mohli schvalovat všichni členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu. Druhou možností je, že by ho potvrzoval ústřední výkonný výbor ČSSD. Po volbách v roce 2010 schvalovali vládu na internetu registrovaní příznivci Věcí veřejných, "véčkaři".

Pro to, aby mohl Sobotka zahájit jednání o vládě, je ještě podle něj nezbytné, aby ústřední výkonný výbor zrušil usnesení předsednictva ze 27. října, kdy dvacet jeho členů odhlasovalo výzvu předsedovi, že má zvážit odchod z čela strany. "Tak jak znám stanoviska z krajů a z okresů, tak věřím, že ústřední výkonný výbor dnes skutečně ukončí tu schizofrenii ve straně. Strana bude mít jednoho předsedu, jeden vyjednávací tým," uvedl Sobotka.

"Všechno zlé je pro něco dobré. Ukázalo se, že ČSSD je živá politická strana. Chci poděkovat všem, kteří mě podpořili," řekl předseda sociální demokracie lidem, kteří mu před hotel Olšanka přišli vyjádřit podporu. Na jednom z oranžových transparentů bylo heslo Prosadíme dobře fungující ČSSD, což je parafráze volebního hesla strany slibující dobře fungující stát.

Bohuslav Sobotka a Jiří Dienstbier sledují demonstraci na svou podporu před...
Demonstrace před pražským hotelem Olšanka na podporu předsedy ČSSD Bohuslava...

"První neúspěšný pokus o puč proběhl už na srpnovém jednání na ústředním výkonném výboru. Měli bychom se zamyslit, jak změnit způsob vnitřního jednání sociální demokracie tak, aby tady nemohla vznikat různá bratrstva, která jsou schopna v poměrně malých počtech vyjednat podporu pro ledacos," řekl iDNES.cz senátor Jiří Dienstbier, jeden z lidí, kteří se hned po pokusu o svržení Sobotky postavil na jeho stranu.

Sobotka požádá o schůzku prezidenta Zemana

Za bezpředmětné označil Sobotka spekulace, jaký by mohl být poměr rozdělení křesel ve vládě či kdo by které místo mohl získat. Jednání o vládě za účasti ČSSD totiž začnou až po jednání ústředního výkonného výboru, po němž Sobotka sestaví vyjednávací tým. V pondělí také telefonicky požádá o schůzku prezidenta Miloše Zemana. Kdy se setkání uskuteční, je na hlavě státu, řekl Sobotka novinářům.

Lidovci a představitelé ANO zatím neřekli, zda preferují do vlády s ČSSD vstoupit, nebo pouze tolerovat Sobotkův menšinový kabinet. Obě uskupení se pouze shodují v tom, že by se neúčastnily menšinového, dvoučlenného koaličního kabinetu, který by třetí strana tolerovala. ČSSD má po volbách 50 poslanců, ANO 47 a lidovci 14 poslanců. Tomu by nejspíš odpovídal poměr rozdělení křesel ve vládě 6:6:3. Hnutí ANO Andreje Babiše už také řeklo, že si bude nárokovat křeslo šéfa Sněmovny (více o tom najdete zde). 

Bohuslav Sobotka chce mimořádný volební sjezd ČSSD:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video