Pučisté prohráli. Sobotka může jednat o vládě, omlouval se občanům

  • 495
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka může začít jednat s ANO a lidovci o vládě. Ústřední výkonný výbor ČSSD zrušil usnesení předsednictva, které ho vyzývalo, ať zváží rezignaci. Sobotka hned v pondělí požádá kancelář prezidenta o schůzku s Milošem Zemanem. Mimořádný sjezd ČSSD zatím nebude, hlasovat se o něm bude v případě, že se nepodaří sestavit vládu.

Širší vedení sociální demokracie také přijalo usnesení, které odsuzuje postup "pučistů" proti předsedovi Sobotkovi. A jeden z nich, jihomoravský hejtman Michal Hašek, pospíchal po jednání co nejrychleji pryč se slovy, že už je jen řadovým členem strany.

"Umožní nám to vrátit se k jednacímu stolu kvůli ustavení vlády," řekl po jednání Sobotka. Spolu s ním budou ve vyjednávacím týmu o vládě předseda Senátu Milan Štěch a tři místopředsedové strany: Lubomír Zaorálek, Alena Gajdůšková a plzeňský hejtman Milan Chovanec.

Sjezd nebude. "Nemůže to být věčná zkouška orchestru"

"Chtěl bych se ještě jednou občanům omluvit za to, že sociální demokracie nebyla v minulých čtrnácti dnech jednotná," uvedl předseda Soboka. "Naše jednání nemůže být věčná zkouška orchestru," zdůvodnil Zaorálek to, proč prosazoval a také prosadil, že mimořádný sjezd ČSSD v únoru nebude.

Usnesení předsednictva, které den po volbách schválili jeho odpůrci soustředění kolem hejtmana Haška poměrem 20:13 a postavili se tak vůli vyššího stranického orgánu, odstartovalo bouřlivé povolební dění v ČSSD, které zdrželo i jednání o sestavení vlády.

Pětice Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc, Jiří Zimola a Milan Chovanec se vzápětí po zveřejnění volebních výsledků vydala do Lán za prezidentem Milošem Zemanem, a to bez vědomí Sobotky. Den poté Hašek se svými spojenci prosadil výzvu Sobotkovi k rezignaci a několik dní lhal o tom, že žádná schůzka nebyla. Pak ji však potvrdil Chovanec, který si tím zachránil pozici místopředsedy strany. Na nedělním jednání ÚVV ČSSD neprošel návrh, že by měl rezignovat.

Sobotka svoji pozici ustál, když se na jeho stranu postavili řadoví členové strany a později i krajské organizace. Získal i podporu na sociálních sítích a v Praze se pod okny Hradu u sochy T. G. Masaryka v den státního svátku 28. října uskutečnila na jeho podporu demonstrace, na kterou přišlo asi tisíc lidí.

Zato místopředsedové Škromach a Hašek už v minulých dnech rezignovali a místo v širším vedení strany opustil i jihočeský hejtman Jiří Zimola. Tejc zase avizoval, že opustí místo šéfa poslaneckého klubu ČSSD.

Sobotka chce ještě v neděli začít jednat s lidovci a ANO o společné vládě. Jak lidovci, tak ANO ale zatím s přímou účastí v ní váhají, ve hře je tak i tolerance menšinové vlády sociální demokracie. ČSSD má přitom jen 50 hlasů, s lidovci a ANO 111.

Šéf ČSSD požádá o přijetí u prezidenta Zemana v Lánech

Sobotka chce znát názor prezidenta Zemana na povolební politický vývoj, nečeká však, že by ho prezident hned pověřil sestavením vlády. "Hned zítra se spojím s prezidentskou kancelář s žádostí o standardní schůzku. Ta schůzka se v čase poněkud zdržela, já jsem počítal, že o ní požádám už v okamžiku, kdy byly známy volební výsledky. Bude mě zajímat prezidentův názor na povolební vývoj. Pověření k sestavení vlády ještě nečekám," řekl Sobotka v průběhu jednání ÚVV přítomným novinářům i ve vstupu do Otázek Václava Moravce v České televizi.

Sobotka připomněl, že Zeman opakovaně deklaroval, že si přeje, aby ČSSD vyhrála volby. Věří prý že hlava státu bude vítězství sociálních demokratů respektovat. Na prvním setkání si chce vyslechnout Zemanův názor na povolební vyjednávání.

"Já tu první schůzku vnímám spíše jako konzultativní a informativní. Neočekávám, že by hned na základě té první schůzky měl prezident učinit nějaký akt, který by se týkal pověření k sestavení vlády nebo jmenování premiéra," uvedl Sobotka s tím, že by tak mohl prezident postupovat až na základě "jasného signálu", že se podařilo vyjednat příští koalici.

Vedle hlavy státu chce Sobotka o příští vládě paralelně jednat také s hnutím ANO a lidovci. Rád by kabinet sestavil do konce roku. "Naší ambicí je přijít s tímto návrhem za prezidentem republiky ještě před koncem tohoto roku," nechal se slyšet. Řekl také, že by příští koalice měla být natolik pevná, aby vydržela schválení několika dalších státních rozpočtů a celé řady zákonů.

Základním mantinelem pro vyjednávání ze strany ČSSD přitom prý bude její program. Za rozdílný označil postoj možných koaličních partnerů například v otázce církevních restitucí nebo zvyšování daní.

Bohuslav Sobotka představuje tým, který bude za ČSSD vyjednávat o vládě:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video