Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně.

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně. | foto: Michal Šula, MAFRA

Poškodil jste stát prodejem OKD, vyčetli Sobotkovi. Došlo i na Babiše

  • 546
Hned při prvních interpelacích na nového premiéra Bohuslava Sobotku vytáhla ODS zbraně nejsilnějšího kalibru. Vyčetla mu, že byl jako ministr financí u nevýhodného prodeje menšinového balíku akcií státu v OKD. Marek Benda se Sobotky ptal, zda před jmenováním vlády poslal na Hrad i lustrační osvědčení šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Občanský demokrat Adolf Beznoska chtěl od Sobotky vědět, zda vyvodí osobní politickou odpovědnost v případě, že se prokáže, že při prodeji 45 procent akcií v těžební společnosti OKD byl stát poškozen o 3,4 miliardy korun.

Koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody, v níž byl Sobotka od roku 2002 ministrem financí, prodala balík akcií v OKD za 4,1 miliardy korun. Beznoska při interpelacích řekl, že se tento prodej dostal "do hledáčku" protikorupční policie, protože reálná cena měla být 7,5 miliardy korun.

Poslanec ODS chtěl také od Sobotky vědět, zda považuje za správné, že součástí prodeje bylo i 44 tisíc bytů zaměstnanců OKD. "Považujete cenu jednoho bytu 40 tisíc korun za přiměřenou?" ptal se Beznoska předsedy vlády.

Sobotka: Cenu za podíl v OKD potvrdil ÚOHS i Evropská komise

Premiér poslanci ODS opáčil, že správnost ceny potvrdil jak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, tak Evropská komise. Podle Sobotky je chyba, že ještě za vlád ODS, v devadesátých letech, stát ztratil majoritu v OKD. "Stát za 51 procent akcií nedostal ani korunu," řekl předseda vlády při interpelacích. Podivil se, že to policie nevyšetřuje.

Byty měly být podle premiéra převedeny na města a obce, ale byl to exministr průmyslu Vladimír Dlouhý, který podle Sobotky může za to, že byty byly vloženy do společnosti OKD. A Sobotka také ODS doporučil, ať se obrátí na svého místopředsedu Evžena Tošenovského, který seděl v letech 2005 až 2009 v dozorčí radě OKD a dostal od vedení společnosti pětimilionovou odměnu. "Pokud máte nějaké další otázky, obraťte se na pana Tošenovského," řekl premiér. ODS také připomněl, že před volbami v roce 2010 dostala 15 milionů korun od Zdeňka Bakaly, který v minulosti získal kontrolu nad OKD.

Benda se ptal premiéra na lustrační osvědčení nových ministrů

Poslanec za ODS Marek Benda chtěl od Sobotky vědět, zda před jmenováním vlády doručil na Hrad lustrační osvědčení všech kandidátů na ministry.

Sobotka mu opáčil, že dodal lustrační osvědčení u všech kromě kandidáta na ministra financí Andreje Babiše a těch, na něž se už kvůli nízkému věku povinnost předkládat lustrační osvědčení nevztahuje. "Taková je realita," řekl Sobotka. Babiš nemohl čisté lustrační osvědčení dodat. Soudí se na Slovensku o to, že je evidován jako spolupracovník tajné policie minulého režimu.

Babiš popírá, že s StB vědomě spolupracoval, i to, že by jí kdy cokoli podepsal. Při interpelacích na ministry mu pak poslanec TOP 09 z Prahy Jiří Koubek připomněl předvolební heslo hnutí ANO, že mají platit stejná pravidla pro všechny a bez výjimek. Babiš mu opáčil, že podle jeho právníků vůbec lustrační osvědčení předkládat ministři nemusí, že to není povinnost, jen "úzus".

Exministr zemědělství Petr Bendl z ODS chtěl od premiéra vědět, zda nepovažuje za konflikt zájmů, když má Babiš jako ministr pod sebou finančně-analytický útvar a může jako vlastník Agrofertu vidět "do karet" svým konkurentům v byznysu. O střetu zájmů u šéfa hnutí ANO mluvila i Bendlova kolegyně Miroslava Němcová.

"Je to do značné míry nová situace, do které jsme se dosud nedostali," odvětil Sobotka. Připomněl, že vláda byla sestavena podle výsledku voleb. "Riziko tady je a vždycky bude. Máme zákon o střetu zájmů," řekl Sobotka. Uvedl, že když se řeší něco, kde je politik ve střetu zájmů, musí to dotyčný politik oznámit. Premiér také zdůraznil, že když on sám byl ministrem financí, nikdy nepodlehl pokušení finančně-analytický útvar ministerstva financí zneužít.

Kalousek a Babiš se střetli kvůli personáliím na ministerstvu

Bývalý ministr financí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se pri interpelacích na členy vlády Babiše ptal na změnu v čele legislativního odboru ministerstva financí.

Kalousek řekl, že byl z této funkce po deseti letech práce pro deset různých ministrů odvolán Michael Švorc a na jeho místo byl podle něj dosazen "politický trafikant". Zeptal se Babiše, zda to bylo na místě, když byl jen tři dny ve funkci a zda proběhlo řádné výběrové řízení.

"Pokud mluvíme o politických trafikantech, je to především vaše praxe," opáčil Kalouskovi Babiš. "Pan doktor Pelikán není žádný politický trafikant," řekl šéf hnutí ANO a zastal se nového šéfa legislativy v úřadě Roberta Pelikána. Švorc podle něj dál bude docházet do úřadu a dělat svou práci, jen se podle něj slučují některé odbory na ministerstvu. Kalouskovi se jeho odpověď nelíbila. "Lžete, pane ministře," prohlásil v parlamentu při interpelacích na členy vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video