Premiér Bohuslav Sobotka na jednání v Jižní Koreji (26. února 2015).

Premiér Bohuslav Sobotka na jednání v Jižní Koreji (26. února 2015). | foto: AP

Stanovy jako akciovka, jednání jako chytrá horákyně, kritizuje Sobotka ANO

  • 308
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si rýpnul do průběhu sněmu hnutí ANO. Vadí mu, že delegáti během víkendu několikrát kritizovali sociální demokracii. Podle premiéra je ve vládě nutná spolupráce všech koaličních partnerů, Babišovo hnutí se však někdy snaží jednat jako opoziční strana.

Sociální demokraté podle Sobotky nechtějí a nebudou měnit koaliční smlouvu. V koaliční vládě chtějí pokračovat. Podle něj může dobře fungovat dál, pokud bude ANO stejně jako ostatní koaliční strany respektovat dohodnutou koaliční smlouvu.

Premiérovi vadí, že ANO na víkendovém sněmu útočilo na sociální demokracii. Šéf hnutí Andrej Babiš sociální demokracii opakovaně a tvrdě kritizoval jako rozhazovačnou stranu zatíženou kontroverzní minulostí. Hovořil také o podrazech v koalici a zvážení případných změn v koaliční smlouvě.

„Nelze být napůl ve vládě a napůl v opozici. Někdy mám pocit, že se v tomto směru ANO snaží chovat jako chytrá horákyně,“ napsal Sobotka v pondělí na webu ČSSD. Připomněl, že ministři hnutí ANO nedávno nehlasovali pro návrh vlastní ministryně Válkové na uzavření dohody se soudci a státními zástupci. „To nebyl podraz na koalici, ale na vlastní ministryni,“ konstatuje premiér.

Stanovy ANO připomínají stanovy akciové společnosti

Hnutí ANO a ČSSD si podle Sobotky navzájem tak trochu zbyly. Zároveň potvrdil dřívější dohady o tom, že hnutí ANO uvažovalo zpočátku jako o koaličním partnerovi spíše o Úsvitu než o lidovcích. Podle ministerského předsedy „s Úsvitem ANO sice od počátku koketovalo a navrhovalo ho nesměle jako partnera místo KDU-ČSL, ale myslím, že už je to snad přešlo“.

Ve svém příspěvku, který zdůvodnil i tím, že médií, „na něž nemá vlastnický nebo inzertní vliv předseda ANO, už nezbylo zase tolik“, se Sobotka vrátil i k průběhu sněmu hnutí. O volbách vedení ANO píše jako o předem domluvených, což kritizovali i někteří delegáti sněmu, o nových stanovách hnutí pak jako o stanovách akciové společnosti.

„Je zajímavé, že ANO nevyužilo svůj sněm k tomu, aby se více otevřelo a stalo se skutečným hnutím budovaným zdola. Přijalo stanovy, které by pro svůj demokratický centralismus a soustředění moci v okruhu několika lidí v předsednictvu, v demokratické straně, jakou je ČSSD, nikdy nemohly projít,“ míní premiér. „Přijaté stanovy ANO spíše připomínají stanovy akciové společnosti s jediným akcionářem a houfem bezprávných statistů,“ podotkl.

Sociální demokraté se podle ministerského předsedy na svém sjezdu v polovině března chystají vydat směrem ke zvýšení práv řadových členů. ČSSD se tam chce více věnovat programovým plánům a reformě strany.

S Úsvitem jsme nekoketovali, tvrdí Babiš

Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš popřel, že by jeho hnutí dříve navrhovalo Úsvit jako koaličního partnera namísto lidovců. Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek ČTK napsal, že o údajném úmyslu ANO nevěděl a vůbec ho nevzrušuje.

„Není to pravda, nikdy takové jednání nebylo a neproběhlo,“ uvedl Babiš. Dnešní text Sobotky označil za komentář marketingové agentury, který prý nečetl stejně jako „tiskové prohlášení, kde mi údajně gratuloval ke zvolení“.

Babiš se v sobotu stal staronovým předsedou ANO, když od delegátů sněmu dostal sto procent platných hlasů. Textovou zprávou mu prý gratulovali například Bělobrádek, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nebo jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

„ČSSD tady vládla v minulosti s ODS a my jsme ji na sněmu za to oprávněně kritizovali. Ve vládě jsme si zbyli, s tímto možno souhlasit,“ uvedl také Babiš. Právě o tom, že si s hnutím ANO zbyli, psal dnes i ministerský předseda. Ve svém textu také kritizoval nové stanovy ANO, které podle něj připomínají spíše stanovy akciové společnosti; volby vedení hnutí označil za předem domluvené.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue