Předsedové KSČM a ČSSD Vojtěch Filip a Bohuslav Sobotka na snímku z října 2013

Předsedové KSČM a ČSSD Vojtěch Filip a Bohuslav Sobotka na snímku z října 2013 | foto: Petr Topič, MAFRA

Koalice s komunisty by nebyl problém. Mládka neodvolám, říká Sobotka

  • 1225
Premiér Bohuslav Sobotka považuje bohumínské usnesení z roku 1995, které zakazuje ČSSD spolupráci s KSČM, za přežité. Případná vládní koalice obou stran po podzimních sněmovních volbách by tak podle něj nebyla problém. Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny také uvedl, že nemíní odvolat kritizovaného ministra průmyslu Jana Mládka.

„Bohumínské usnesení vězí v historii. Formálně se ani není potřeba k němu vracet. Bylo přijato v nějakém historickém kontextu v době, kdy byla na politické scéně úplně jiná situace,“ řekl pro HN Sobotka. Podle něj lidi nezajímá, jestli toto usnesení platí, nebo neplatí, považuje to spíše za debatu pro politology.

Zeman: Bohumínské usnesení musí zrušit sjezd

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Královéhradeckého kraje uvedl, že bohumínské usnesení považuje za zastaralé a překonané. „Je ale zapotřebí dodržovat elementární právní kulturu. Když sjezd usnesení přijme, měl by ho sjezd zrušit. Nelze mávnout rukou, jinak bych se choval jako právní analfabet,“ uvedl.

Zeman nevyloučil, že by po sněmovních volbách jmenoval vládu, jejíž součástí by byla KSČM. Za jediné vládní tabu považuje DSSS, kterou označil za neonacistickou.

Sobotka také argumentoval tím, že ČSSD už má za sebou dvě volební období spolupráce s KSČM v krajích i na komunální úrovni, takže nevidí důvod, proč nejít o úroveň výš. V Česku podle Sobotky v současné době ale není prostředí, aby po volbách vznikla čistě levicová vláda. Může podle něj však vzniknout proevropská vláda, která bude respektovat sociální smír.

Spolupráci sociální demokracie s KSČM na vládní úrovni připustil Sobotka už dříve, podmínil to ale určitými podmínkami, a to pokud by komunisté nezpochybňovali členství Česka v Severoatlantické alianci a proevropskou orientaci vlády.

Na premiérovy výroky už na svém twitterovém účtu reagovali lidovci.

17.února 2017 v 11:30, příspěvek archivován: 17.února 2017 v 11:39

Jaké jsou v životě jistoty? Daně, smrt a že lidovci nikdy nepůjdou do vlády s komunisty. #Slávek

Bohumínské usnesení přijali sociální demokraté na sjezdu v roce 1995 a zapovídá straně spolupráci s extremistickými stranami. Konkrétně jmenuje právě například KSČM. Přesto ale sociální demokraté měli od té doby koalice s komunisty v krajích i obcích.

Z Mládkova ministerstva přicházejí dle Sobotky rušivé věci

Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny také řekl, že ministra průmyslu a obchodu Mládka neodvolá, a to i přesto, že není spokojen s chystanou novelou telekomunikačního zákona.

Podle návrhu novely připravené Mládkovým úřadem si lidé nebudou moci vyjednat u operátorů lepší cenu volání. Kritizován byl i výrok Mládkova náměstka Lubomíra Bokštefla, který v debatě na serveru Aktuálně.cz řekl, že pokud lidé chtějí stejně výhodné tarify jako v Polsku, mají jet do Polska (více čtěte zde).

„Podpultové“ tarify skončí i pro firmy, tvrdí Mládek. Jeho návrh mluví jinak

„Rozostřená komunikace ministra průmyslu Mládka ve věci tlaku na mobilní operátory, aby snížili ceny volání a dat, to opravdu není něco, z čeho bych měl radost,“ uvedl. „Investuji hodně času a energie, abych dosáhl snížení cen mobilních dat v Česku. A všechny tyhle rušivé věci, které přicházejí z Mládkova ministerstva, pokládám za chyby,“ dodal.

„Své ode mě slyšel. Odpovědnost nenese jen on, ale i Český telekomunikační úřad, který má na starosti regulaci operátorů,“ řekl premiér. Podle Sobotky bude mít novela zákona o elektronických komunikacích pozitivní vliv na práva spotřebitelů a trh s mobilními daty. „Ideálně bychom mohli mít nový zákon do léta hotový, přijatý,“ doplnil.

Zákaz individuálních cen volání pro spotřebitele v novele telekomunikačního zákona zvedl vlnu nesouhlasu mezi politiky i odborníky. Podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) by mohl vést k zakonzervování mobilních tarifů. Mluvčí úřadu Martin Drtina uvedl, že zákaz nebyl s ČTÚ konzultován. „Neznamená to, že nebudou slevy, ale měl by každý vědět, že když zaplatím tolik, mám nárok na toto,“ řekl k zákazu Mládek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video