Petr Gazdík neuspěl. Poslanci ho nezvolili místopředsedou Sněmovny.

Petr Gazdík neuspěl. Poslanci ho nezvolili místopředsedou Sněmovny. | foto: Dan Materna, MAFRA

Ukončeme jednání, doporučil nám to premiér, rozohnil se Gazdík

  • 25
Nepřítomnost premiéra Bohuslava Sobotky v parlamentu kombinovaná s jeho vzkazy poslancům, ať se také místo jednání ve sněmovně jdou podívat mezi lidi, jak se jim žije, rozzlobila opoziční poslance. „Ukončeme jednání, doporučil nám to premiér,“ navrhl místopředseda sněmovny Petr Gazdík z klubu TOP 09 a Starostů.

Zatímco poslanci mají na programu jednání o důležitých zákonech, například o zrušení poplatků ve zdravotnictví, čímž se chlubí sociální demokraté i na  billboardech, premiér Sobotka se i v pátek věnuje volební kampani v Lounech, v Kladně a Roztokách.

Ve čtvrtek se vyhnul tomu, aby odpovídal na otázky poslanců při interpelacích a místo toho jezdil po mítincích na severní Moravě a ve Slezsku (více zde).

Poslancům to vadilo už ve čtvrtek, ale opozici rozlítil hlavně rozhovor Sobotky v pátečním Právu. „Je to skvělá zpětná vazba a můžu to doporučit vládním i opozičním politikům,“ řekl doslova. A speciálně Petra Gazdíka a exministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 vyzval, aby se také jeli podívat na severní Moravu, jak se tam lidem žije po vládě pravice.

Pro přerušení schůze do středy hlasovalo 61 ze 140 přítomných poslanců, k opozici se přidal i jeden sociální demokrat, poslanec Vítězslav Jandák. Chybělo deset hlasů, aby Gazdíkův návrh prošel a poslanci mohli jít domů.

„Opoziční poslanci pomáhali vládě schválit zákony, které on a jeho vláda pokládají za nezbytné,“ podivoval se vzkazům premiéra, který se vyhnul práci poslance a preferoval stranickou kampaň ČSSD, také Kalousek. Sněmovna například ve čtvrtek ještě pozdě večer jednala o vládní novele zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, jejímž přijetím Evropská unie podmiňuje to, aby Česko mohlo čerpat dál peníze z fondů Evropské unie. Kalousek proto poslancům řekl, že vláda ještě pozná, jak bude vypadat vstřícnost opozice k dalším dohodám s vládou při tomto přístupu premiéra, který označil za cynický.

„Já si adjektiva odpustím, abych nešel před mandátový a imunitní výbor,“ řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Divil se slovům premiéra, že na interpelace nešel proto, že je opozice málo využívá. „Já sám jsem dával čtyři interpelace a došlo na jedinou,“ řekl Stanjura. Jak je to možné? Pořadí interpelací se losuje a vládní koalice do nich přihlašuje i své vlastní poslance, aby „naředila“ opoziční kritiku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video