Premiér Bohuslav Sobotka 14. září v Brně před zasedáním vlády.

Premiér Bohuslav Sobotka 14. září v Brně před zasedáním vlády. | foto: ČTK

Sobotka: Jsme připraveni přijmout tolik lidí, jako za války na Balkánu

  • 649
Premiér Bohuslav Sobotka naznačil, kolik uprchlíků by Česko mohlo přijmout v případě, že nebudou v rámci Evropské unie schváleny povinné kvóty pro rozdělování uprchlíků. Sobotka při interpelacích řekl, že by to mohlo být podobné jako během války na Balkáně v 90. letech. Tehdy uprchlíků ze zemí Balkánu, hlavně z Bosny, v Česku bylo přes deset tisíc.

Na konkrétní počet uprchlíků, které by byla Česká republika ochotna přijmout v případě dobrovolnosti a bez kvót, se ptal Sobotky šéf opoziční ODS Petr Fiala.

Sobotkův odhad se tak příliš neliší od čísla 7 až 15 tisíc lidí, které o den dříve zmínil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (více zde).

„Jaký je maximální počet osob, které je ochotna vláda přijmout, na kolik má Česká vláda připraveny kapacity a také jakým způsobem budou tyto osoby vybírány?“ ptal se předsedy vlády při interpelacích Fiala. Řekl Sobotkovi, že podle aktuálních informací, které má, je obsazeno 920 míst z 1 368 v zařízeních pro uprchlíky a volných je tak už jen 448 míst.

Sobotka nejprve obecně popisoval, jak se Evropa rozhodla rozdělovat nejprve 40 tisíc uprchlíků a nyní dalších 120 tisíc, přičemž česká vláda nakonec, když neprošly povinné kvóty, řekla, že ČR přijme 1 500 lidí, z toho 1 100 z těch, kteří jsou v Řecku a Itálii, a další čtyři stovky z uprchlických táborech v Jordánsku a v Kurdistánu, tedy v Turecku.

Pak se ale přece jen přiblížil tomu, co od něj chtěl slyšet Fiala. „My jsme připraveni v řádu několika tisíc lidí nabídnout naši pomoc, pomoci těmto uprchlíkům v rámci České republiky, a budeme postupovat tak, aby to bylo samozřejmě přiměřené našim ekonomickým možnostem, možnostem státního rozpočtu, abychom pro tyto lidi byli schopni najít pracovní místa,“ řekl nejprve Sobotka.

„Žádné konkrétní číslo říkat nebudu, protože já nevím, jestli návrh Evropské komise je poslední anebo jestli za tři, za čtyři měsíce vzhledem k tomu, že ten migrační proud neslábne, nepřijde Komise s nějakými dalšími požadavky,“ dodal předseda vlády.

Až na dodatečnou otázku Fialy, který na čísle trval, byl Sobotka o něco málo konkrétnější. Opáčil předsedovi ODS, že by to mohlo být podobné jako za balkánských válek, kdy také ČR byla schopna zvládnout určitý počet uprchlíků. „Naše schopnosti byly otestovány během balkánské války, v době, kdy jsme pomáhali uprchlíkům, kteří utíkali před balkánskou válkou. Myslím, že v rozsahu těch kapacit, které jsme měli, jsme schopni se o lidi postarat i v současné době,“ řekl premiér.

Premiér mlží a hraje si s občany jako kočka s myší, míní Fiala

Předseda ODS Fiala označil Sobotkovy odpovědi za mlhavé a z jeho odkazu na balkánské války vyčetl lídr opoziční strany číslo až 18 tisíc.

„Pan premiér si hraje s občany jako kočka s myší, mlží a není schopen občany ČR jasně seznámit s tím, kolik uprchlíků chce vláda opravdu přijmout. Tento postup je vůči veřejnosti neseriózní. ODS takový přístup odmítá. Ať pan premiér jasně řekne, kolik uprchlíků, jak a v jakém časovém horizontu chce přijmout. Občané si zaslouží otevřenou hru, ne uhýbání jasné odpovědi,“ uvedl v tiskovém prohlášení Petr Fiala.

Když ve středu na tiskové konferenci ministr Dienstbier zmínil číslo 7 až 15 tisíc lidí, nejostřeji na něj reagoval kolega z vlády, ministr vnitra Milan Chovanec. „Osobní iniciativa pana kolegy. Jen jsem nevěděl, že má tak velký byt,“ uvedl pro iDNES.cz Chovanec (více zde).

Reakce šéfů tří vládních stran nebyla tak striktní. Jak Sobotka, tak šéf hnutí ANO Andrej Babiš i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se shodli, že jde teď o systém, nikoli o číslo. Především je podle nich vyřešit ochranu vnější hranice schengenského prostoru a pak je možné se bavit o tom, co s uprchlíky, kteří se dostali do Evropské unie.

„Spor není o to, zda budeme solidárni a postaráme se o několik tisíc uprchlíků. To nepochybně, stejně jako třeba během balkánské války, naše republika zvládne,“ naznačil už ve středu Sobotka, kde je podle něj limit toho, co je podle něj Česko schopno zvládnout. Ač tedy neřekl žádné číslo, už při první reakci na Dienstbiera s jeho odhadem nebyl v rozporu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video