Nečase podpořila ODS. TOP 09 čeká, zda Nagyová skončí ve vazbě

  • 310
Premiér Petr Nečas získal podporu od ODS a zatím je k němu loajální i TOP 09. Až ale v sobotu rozhodne soud o vazbě na obviněnou premiérovu spolupracovnici Janu Nagyovou, události mohou dostat rychlý spád. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka zatím informoval prezidenta Miloše Zemana o snaze strany vyjednat rozpuštění Sněmovny.

"Způsob, jakým se vláda za použití korupčních metod udržovala při životě, pokládám za snad nejhorší v rámci toho, co je teď odhalováno v rámci policejního vyšetřování," řekl Sobotka po setkání s prezidentem Zemanem.

Už před ním přijal Zeman na Hradě policejního prezidenta Martina Červíčka a po Sobotkovi zamířil na Hradčany premiér Petr Nečas. Ten po jednání beze slova odjel na výkonnou radu ODS.

Usnesení vedení ODS

- Výkonná rada ODS vyslechla informaci Petra Nečase k dané situaci. Na základě těchto informací mu vyjadřuje podporu.
                          
- Výkonná rada ODS respektuje právo orgánů činných v trestním řízení na nezávislé vyšetřování, které musí být rychlé, nestranné a s konkrétními výsledky.

- Výkonná rada ODS nepovažuje politickou dohodu o obsazení některých míst ve veřejném sektoru za trestnou činnost. Znamenalo by to popření dosavadního fungování demokratického systému, který je na politických dohodách založen. Nevylučujeme však diskusi nad tím, jak tento model zlepšit.

Ta ho po téměř čtyřech hodinách podpořila. Podle Nečase poměrem hlasů zhruba 2 ku 1. "Nepředpokládám, že by v úterý někdo z ODS hlasoval pro vyslovení nedůvěry vládě," řekl v Událostech, komentářích ČT po jednání výkonné rady ODS předseda poslaneckého klubu Marek Benda.

"Nedivím se tomu, nejsem tím zaskočen a nevidím to jako nějakou věc, kterou bych měl brát úkorně," komentoval předseda vlády a ODS fakt, že část členů výkonné rady se postavila proti jeho setrvání ve funkcích. Výsledek hlasování, kterého se neúčastnil, za dané situace vnímá jako "velmi slušnou podporu".

Nečas také naznačil, že by se mohl rozloučit se svými spolupracovníky, kteří jsou do skandálu zapleteni, tedy zřejmě i s Nagyovou. Odkázal na svůj dnešní projev ve Sněmovně a připomněl, že podobný krok má "některé akty", kdy například vedoucího úřadu vlády jmeuje a odvolává vláda, nikoliv osobně premiér.

O Nečasovi rozhodne nejspíš to, zda Nagyová skončí ve vazbě

Rozhodující pro Nečasovu pozici ale může být už sobota, kdy soud rozhodne o tom, zda Janu Nagyovou pošle do vazby.

Pokud se tak stane, mohl by se podle informací iDNES.cz změnit i dosud loajální přístup TOP 09 k premiérovi.

U části politiků této strany totiž narůstá nespokojenost s tím, že jim Nečas vysvětluje události jinak, než co ukazují informace z policejního vyšetřování, které zveřejňují média. Poukázal na to jako první šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. A Stanislav Polčák pozdě večer poukázal na jednu z okolností v obvinění Nagyové, která naznačuje, že Nečas mohl o jejím kontextu s vojenskou tajnou službou vědět.

Sobotka si nemyslí, že by politický život Petra Nečase mohl utnout prezident tím, že využije "extenzivního výkladu Ústavy", jak o něm Zeman už v únoru mluvil, a odvolá Nečase i bez toho, aby o pádu vlády rozhodla Sněmovna.

"Mandát premiéra je odvozený od poměru sil v Poslanecké sněmovně," odvětil předseda ČSSD Sobotka na dotaz iDNES.cz, jak by vnímal, kdyby prezident odvolal premiéra bez vyslovení nedůvěry Sněmovnou.

Prezident tento týden v Hyde Parku v ČT poprvé veřejně potvrdil, že tuto možnost, která podle něj vyplývá z extenzivního výkladu ústavy, skutečně zvažoval. Ale odložil tuto možnost, když se proti ní ohradil nejen Nečas, ale právě i předseda ČSSD (více zde).

Nyní by se to přitom opozici mohlo hodit, protože sama nemá sílu premiéra odvolat a TOP 09 se za něj znovu postavila i po obvinění Nagyové. Sobotka místo toho sází na to, že přes víkend, až se politici ODS a TOP 09 vypraví z Prahy domů, za svými voliči, přehodnotí názor na skandál, kvůli němuž policie zadržela Nečasovu blízkou spolupracovnici. A na předčasné volby kývnou. Už v úterý se bude ve Sněmovně hlasovat o nedůvěře vládě, pokud kabinet do té doby neskončí..

"Skandál, který teď řeší Nečasova vláda, pokládáme za něco, co není možné jen tak přejít způsobem, jakým to učinil předseda vlády během svého vystoupení na půdě Poslanecké sněmovny," řekl Sobotka po téměř dvouhodinové schůzce s prezidentem Zemanem.

Premiér odmítá odstoupit, i když policie obvinila jeho nejbližší spolupracovnici, šéfku kabinetu Janu Nagyovou kvůli tomu, že nezákonně zadávala úkoly vojenské tajné službě, mimo jiné aby sledovala premiérovu manželku, s níž se Nečas rozvádí, a další dva lidi. Podílela se podle policie i na uplácení bývalých poslanců Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, aby odešli ze Sněmovny a Nečasova vláda mohla pokračovat.

Sobotka byl na Hradě u Zemana probírat vládu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video