Premiér Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

Pozemní operace v Sýrii není možná, řekl Sobotka po sestřelení letounu

  • 241
Sestřelení ruského bitevního letounu tureckou armádou podle premiéra Bohuslava Sobotky jasně ukázalo, že západní pozemní operace k ukončení konfliktu v Sýrii není možná. Situaci v regionu označil za zmatečnou a napjatou. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek řekl iDNES.cz, že je nutné, aby si mocnosti ujasnily, kdo je nepřítel.

Sestřelení letounu tureckou armádou předseda vlády považuje za nešťastný a krajně nebezpečný incident. „V tomto regionu je příliš mnoho odlišných zájmů a dosavadní snaha o mezinárodní koordinaci s tím zatím mnoho nenadělala. Za druhé: Jakákoliv západní pozemní operace je v tomto napětí a zmatku zcela nemyslitelná,“ sdělil Sobotka v prohlášení.

Incident nad turecko-syrskou hranicí je podle premiéra velmi negativním signálem pro další jednání o ukončení válečného konfliktu (více o sestřelení ruského bitevníku čtěte zde).

Je to rána dýkou do zad, zlobí se Putin na Turky kvůli sestřelení Su-24

Prezident Miloš Zeman považuje krok turecké armády za příliš radikální opatření, které zhorší atmosféru v oblasti. Podle ČTK to uvedl na velitelském shromáždění české armády.

Za velmi vážné varování označil sestřelení bitevníku i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Pokud z něj všechny země, kterým záleží na situaci v Sýrii, nevyvodí důsledky, nahraje podle něj incident Islámskému státu. „Potřebujeme společnou strategii všech, kteří tvrdí, že chtějí bojovat s terorismem, a musíme být schopni se na ní dohodnout,“ řekl redakci iDNES.cz.

Situace připomíná rok 1914, míní Zaorálek

Evropa, Rusko, Spojené státy, Turecko i arabské země jako Saudská Arábie musí podle něj postupovat tak, aby nešly proti sobě. „Musíme se dohodnout, kdo je nepřítel,“ zdůraznil.

Incident podle Zaorálka ukázal, že ne všichni si nyní definují nepřítele stejně. Situaci dokonce srovnal se začátkem první světové války. „V něčem to připomíná rok 1914, kdy se mocnosti nedokázaly dohodnout, překážely si mezi sebou, a nakonec z toho byl požár. A to je to, co nesmíme připustit,“ řekl ministr.

Sestřelením bitevníku vygradovala situace, kdy podle Zaorálka Rusko překračuje turecký vzdušný prostor. Podle ministra se čekalo, že k něčemu podobnému dojde. Přesto si však Rusové uvědomují, že v Sýrii sami uspět nemohou, a že bez širší dohody to dál nepůjde, míní Zaorálek. „Podle mých zpráv syrská armáda i s pomocí ruské letecké podpory rozšířila území kontrolované Bašárem Asadem o 0,4 procenta,“ uvedl ministr.

Také bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg míní, že je spíše zázrak, že se něco podobného nestalo již dříve, když letadla různých států operují ve stejném prostoru. Věří, že si mocnosti dají do budoucna větší pozor a že incident nepovede k velkému pnutí mezi Tureckem a Ruskem. Konstatoval také, že ani u Ruska, ani u Turecka si není jistý, jestli bojují proti Islámskému státu, uvedla ČTK.

Putin kritizoval Turecko za sestřelení ruského suchoje:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video