Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO)

Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO) | foto: koláž iDNES.cz

Sobotka podpořil návrh komunistů na zrušení lustračního zákona

  • 457
Návrh komunistů na zrušení lustračního zákona podpořil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. "Pětadvacet let po listopadu 1989 splnil svou roli. Nejsou vážné důvody, aby platil v dalších letech," řekl Sobotka před ustavující schůzí Sněmovny. Zrušení lustračního zákona by pomohlo šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, který má zájem o ministerstvo financí.

Šéf KSČM Vojtěch Filip uvedl, že komunisté chtějí předložit návrh na zrušení lustračního zákona, který znemožňuje spolupracovníkům bývalé komunistické tajné policie StB zastávat vybraná místa ve veřejné správě.

"Pokud zůstane tento zákon v platnosti, budeme v rámci zákona o státní službě předmětem kritiky a sankcí od Evropské unie," prohlásil Filip. Zrušení lustračního zákona podle Filipa doporučila také Mezinárodní organizace práce a komunisté chtějí změny dosáhnout novelou antidiskriminačního zákona.

Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše eviduje jako spolupracovníka StB slovenský Ústav paměti národa a sám Babiš spolupráci kategoricky popírá. Na Slovensku se kvůli tomu soudí.

Sociální demokracie a ANO se dohodly, že zatímco ČSSD získá post předsedy Sněmovny a strana navrhla Jana Hamáčka, hnutí ANO bude mít ve vládě post ministra financí. Babiš nejprve řekl, že by mu více vyhovovala pozice vicepremiéra, ale po nedělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem řekl ČT, že by mohl být jak ministrem financí, tak vicepremiérem.

Zeman dříve přes svou mluvčí vzkázal, že bude od kandidátů na ministry chtít čistá lustrační osvědčení. Kromě zrušení lustračního zákona, s čímž teď znovu přišli komunisté, je ve hře jiná možnost, k níž se údajně kloní Zeman a kterou už také podpořil Sobotka. A to přijetí nového služebního zákona, který je prioritou všech tří stran vznikající vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Pro mě je to delikátní záležitost, říká Babiš

Zákon už byl v minulosti schválen, ale nenabyl účinnosti. Služební zákon, který se má týkat hlavně postavení státních úředníků, by jasně stanovil, že povinnost lustrací se netýká členů vlády. Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek iDNES.cz řekl, že ANO bude o možném zrušení lustračního zákona jednat.

"Tak pro mě je to delikátní záležitost. Podle mě je lustrační zákon překonaný a zrušení lustračního zákona by z praktického hlediska bylo nejlepší. Pan prezident dává přednost tomu, aby vstoupil v platnost služební zákon. My o tom ještě na klubu budeme hovořit, jak se k lustračnímu zákonu postavíme," uvedl pro iDNES.cz k návrhu komunistů šéf hnutí ANO Babiš.

"Schválení služebního zákona může trvat jeden až dva měsíce," odhadl Sobotka. Šlo by to podle něj sice i rychleji, ale to by mohly dva poslanecké kluby ve Sněmovně zablokovat. Podle Sobotky to nijak neovlivňuje jeho plán předložit prezidentovi návrh na složení vlády do konce roku. "Není důvod na tomto harmonogramu nic měnit," řekl předseda ČSSD.

Lustračního zákona se v pondělí zastal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "My se stále nedomníváme, že je doba na zrušení lustračního zákona. Ani v západním Německu by si v roce 1969 neuměli představit, že ve jmenovaných funkcích budou bývalí agenti gestapa," řekl ČTK Kalousek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue