Premiér Bohuslav Sobotka při projevu ve Sněmovně.

Premiér Bohuslav Sobotka při projevu ve Sněmovně. | foto: Michal Šula, MAFRA

Kvůli migraci se lidé bojí, připustil Sobotka. Evropa se má víc bránit

  • 406
Po odchodu Velké Británie z Evropské unie je premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pro prohloubení integrace zemí, které v EU zůstaly. „Je to oblast zajištění obrany, bezpečnosti a oblast zahraniční politiky,“ řekl ve Sněmovně ve kterých oblastech by se měla integrace prohloubit.

„Jak se ukázalo na migrační krizi, když má Evropa zahájit nějakou vojenskou operaci, zasáhnout proti pašerákům lidí, posílit ochranu vnější hranice, tak vlastně na to nemá žádné reálné nástroje,“ řekl předseda vlády.

Po migrační vlně získali podle něj lidé silný pocit ohrožení, který před tím neměli. Pokud si to vyžádá silnější evropské instituce, tak mějme silnější evropské instituce, řekl český premiér. Odpovídal tak na interpelaci Martina Novotného z ODS.

Euro zatím ne. Rozdíl v životní úrovni a platech je obrovský

Podle Sobotky se ale nezmění určitě politika České republiky ve vztahu k euru. „To je naše rozhodnutí, musí vycházet z naší hospodářské situace,“ řekl Sobotka. Řekl také, že jsou zatím obrovské rozdíly v životní úrovni a v platech mezi ČR a zeměmi eurozóny.

Tím, že Británie, která platí librou a ne eurem, odchází z Unie, tábor zemí, které neplatí eurem a jsou v EU - a mezi něž patří Česká republika - podle premiéra logicky oslabí. A řada zemí bude mít podle něj tendenci k prohlubování integrace.

Pro ČR je prioritou stabilizace a soudržnost Evropské unie a klidný a věcný rozchod s Velkou Británií. Za důležité považuje, že končící britský premiér David Cameron jasně řekl, že Británie zůstane v NATO. A klíčové podle Sobotky je, aby se EU soustředila na problémy, jež zajímají občany - hospodářský růst, konkurenceschopnost a zaměstnanost, sociální soudržnost a zajištění bezpečnosti.

„Evropa musí být schopna bránit vnější hranice, jinak se rozbije schengenský prostor,“ odvětil také premiér poslanci ANO Bohuslavu Chalupovi, který se ho podobně jako Novotný ptal na stejnou věc, tedy na prohlubování evropské integrace a dával najevo, že on si něco takového příliš nepřeje.

Budoucnost vidím v Evropské unii, ne mimo, řekl premiér

Výsledek referenda ve Velké Británii není pro Evropu ani pro Českou republiku dobrou zprávu, řekl později Sobotka při projednávání mimořádně zařazeného bodu „Informace předsedy vlády k situaci v Evropské unii po referendu ve Velké Británii o vystoupení z Evropské unie“.

„Chci vyzvat k diskusi o budoucí podobě EU,“ řekl poslancům. „Budoucnost musíme vidět v Evropské unii, ne mimo EU,“ prohlásil předseda vlády.

„Jsem zklamán z toho, co pan premiér přednesl. Desítky prázdných slov. Očekával jsem, že se tady dozvím něco konkrétního o tom, co tato vláda a její premiér chce činit v EU, aby se brexit neopakoval,“ kritizoval předsedu vlády vládní poslanec, Bohuslav Chalupa z ANO. „Ztráta času,“ uzavřel hodnocení toho, co Sobotka poslancům řekl. „Chtěl bych vás ujistit, že se brexit opakovat nebude,“ opáčil mu premiér.

Šéf poslanců opozičního Úsvitu Marek Černoch navrhl ve Sněmovně usnesení, že by ČR měla prosazovat, aby se EU vrátila do stavu před Lisabonskou smlouvu a aby vybídla českou vládu k vypsání referenda o setrvání Česku v EU. O to se Úsvit snaží opakovaně, ale ve Sněmovně pro to nemá podporu.

Fiala vybídl vládu, ať vyjedná, že ČR nemusí přijmout euro

Podle šéfa opoziční ODS Petra Fialy je teď poslední šance EU změnit, aby byla i do budoucna společenstvím ekonomické prosperity, politické stability, bezpečnosti a přitažlivým modelem mezistátního uspořádání.

„Vyzývám proto premiéra, aby hned zahájil jednání nejen v Bruselu, ale i doma, se všemi parlamentními stranami. Nyní máme příležitost vyjednat si například výjimku z přijetí eura nebo společné azylové a migrační politiky a byla by velká chyba tuto šanci propásnout,“ uvedl Fiala.

Evropská unie v současné podobě nemůže podle něj dlouhodobě fungovat. „Máme poslední šanci na její změnu. Bohužel vláda a premiér Sobotka problémy EU bagatelizují a mluví o dalším přenosu pravomocí na EU,“ tvrdí Fiala. Varoval před tím, abychom se nepotopili spolu s Evropskou unií.

Zastáncům brexitu vadil polský katolík, ne pákistánský muslim

Podle exministra zahraničí Karla Schwarzenberga z TOP 09 by úkolem české diplomacie po brexitu mělo být tlumení emocí a to, aby vztahy s Velkou Británií byly co nejužší. Varoval před nějakým trestáním Velké Británie. V kritické situaci je podle něj třeba zachovat zdravý rozum a být i při rozvodu vstřícní.

„Co zastáncům brexitu vadilo, byl polský katolík, ne pákistánský muslim,“ uvedl šéf výboru pro evropské záležitosti, lidovec Ondřej Benešík. Debata o situaci v Evropské unii po britském referendu trvala déle než dvě hodiny, pak byla přerušena.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video