Námořníci z německé lodi Bonn hlídkují v rámci mise NATO v Egejském moři

Námořníci z německé lodi Bonn hlídkují v rámci mise NATO v Egejském moři | foto: MARCOM

Sobotka hájil ideu evropské armády bránící vnější hranice EU

  • 88
Společná armáda zemí Evropské unie by byla podle premiéra Bohuslava Sobotky užitečná při ochraně vnějších hranic EU. Řekl to v parlamentu při interpelacích na dotaz poslance opoziční ODS Martina Novotného. „I Maďarsko mluví o projektu společné evropské armády,“ uvedl Sobotka. ČR o tom bude v září jednat s Maďary, Slováky i Poláky.

Evropská armáda by podle Sobotky rozhodně nebyla konkurencí pro NATO. O transatlantickou spolupráci s USA podle něj Česko stále stojí.

Uprchlická krize

Potřeba vybudovat evropskou armádu se podle premiéra ukázala například při akci proti pašerákům lidí v Egejském moři. Diskuse uvnitř NATO, zda se může Severoatlantická aliance v této věci angažovat, trvala velmi dlouho a pak navíc Turecko mělo problém, aby akce NATO probíhala v jeho výsostných vodách. „Nefunguje to úplně dobře,“ řekl premiér.

Cesta ke společné evropské armádě, o níž nedávno mluvil také při setkání s českými velvyslanci po celém světě (více zde), nebude podle předsedy vlády jednoduchá. V první fázi podle něj může jít o posílení spolupráce skupiny evropských zemí.

„Otázka bezpečnosti je v Evropě naléhavá. Můžeme dát občanům najevo, že bezpečnost je jednou z priorit evropské integrace,“ hájí Sobotka myšlenku společné evropské armády, kterou bude prosazovat při jednání zemí Visegrádu v Bratislavě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video